wnętrze nowoczesnego salonu z niebieską ścianą i niebieską sofą

Ściana w salonie – 17 pomysłów na ciekawe wykończenie!

Ściana w salonie – 17 pomysłów na ciekawe wykończenie!

Jak udekorować ścianę w salonie? Jedni stawiają na nowoczesne wykończenie ścian (np. ściana z brokatem, ściana z luster), inni wolą klasykę (dla nich jest ściana w salonie z cegły lub drewniana), a coraz częściej wybierane są odważne aranżacje – np. ozdobna ściana z kwiatów lub skąpana w złocie. Co wybrać? Które aranżacje ścian w salonie są modne? Jak ozdobić ścianę w salonie?

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 1 lipca 2022 01.07.2022 Czas lektury: 11min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 15240 Specjalistów od Aranżacji Wnętrz blisko Ciebie

Zielona ściana w salonie

Nie od dziś wiadomo, że zielony kolor uspokaja i kojąco wpływa na zmęczone oczy, dlatego zielona ściana w salonie to bardzo często wybierana aranżacja. Najprostsza opcja to oczywiście wybór odpowiedniego koloru z palety farb lub uatrakcyjnienie wnętrza połączeniem dwóch odcieni zielonego (np. butelkowa zieleń w połączeniu z jasnym odcieniem).

Planujesz zmianę aranżacji wnętrza i zastanawiasz się, jak udekorować ścianę w salonie dla odważnych? Alternatywą dla odważnych jest zastosowanie imitujących prawdziwe rośliny płyt MDF lub PCV. Dostępne są również panele na ścianę pokryte imitacją mchu – do zastosowania zarówno jako pokrycie całej ściany, jak i w postaci elementu dekoracji lub akcentu na ścianie w salonie. To ciekawa propozycja dla tych, którzy planują remont mieszkania i szukają nietuzinkowych rozwiązań.

Aranżacja wnętrz - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 15 240 Specjalistów od Aranżacji Wnętrz najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Ściana z cegły w salonie

ceglana ściana w salonie

Ceglana ściana w salonie to kolejny pomysł na mniej oczywistą aranżację. Najprostszą opcją jest okładzina ceglana, którą można pokryć niemal każdy rodzaj powierzchni. Bardziej skomplikowaną opcją jest odkrycie cegieł, które mogą być zatynkowane w kamienicach.

Ściana z cegły w salonie może też powstać z wykorzystaniem płytek imitujących cegłę. Gotowe moduły są łatwe w montażu, a na rynku dostępne są różne rodzaje imitacji cegieł, dzięki czemu ceglana ściana w salonie może przybrać różne kolory (klasyczna czerwona cegła, białe cegły, szare, o płaskiej strukturze, z nierównościami – itd.).

Czarna ściana w salonie

Planujesz remont mieszkania i szukasz odważnych aranżacji? Pomysłem na wykończenie może być czarna lub ciemna ściana w salonie. Ważną zasadą jest to, aby zachować umiar wykorzystując ten kolor we wnętrzach – często polecaną opcją jest pokrycie kolorem czarnym tylko jednej ściany. Niech będzie tłem dla kontrastujących dodatków, białych ramek lub złotych elementów.

Czarna ściana w salonie to również świetne miejsce do zagrania różnymi źródłami świateł, połączenia z drewnianymi belkami i "zatopienia" w niej TV, który będzie niemal niewidoczny na takim tle. Pamiętaj też o opcji dla najmłodszych – to czarna ściana do pisania kredą, czyli wykorzystanie farby tablicowej. Tego typu ścianę bez problemu możesz wielokrotnie zmywać i zapisywać od nowa.

Ściana 3D w salonie

Marzysz o ścianie z efektem 3D w salonie? To nie będzie trudne w realizacji! Wystarczy zainwestować w panele ścienne 3D, dzięki którym uzyskasz uwypuklenia i wzory o rozmaitych fakturach. Ich odpowiednie połączenie (a jest to zadanie łatwe, bo na rynku dostępne są gotowce do łatwego montażu na ścianie) sprawi, że uzyskasz trójwymiarową i efektowną strukturę. Warto skorzystać z usług profesjonalistów od aranżacji wnętrz z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Z jakiego materiału wykonane są ściany z efektem 3D? Ściana 3D w salonie może być wykonana zarówno z frezowanego MDF-u czy drewna, jak i z miłej w dotyku pianki poliuretanowej ze specjalną powłoką. Pamiętaj, że nie musisz stosować tego typu płyt dekoracyjnych na całej ścianie – znajdą zastosowanie również jako zagłówek lub element przełamujący jednolity kolor ściany.

Pomysł na ścianę telewizyjną w salonie

Nowoczesna ściana telewizyjna w salonie często odgrywa główną rolę w pomieszczeniu, dlatego zdecydowanie warto poświęcić czas, aby była funkcjonalna. W tle telewizora może znaleźć się tapeta z subtelnym wzorem lub panele 3D (dodadzą głębi i optycznie powiększą salon), cegła (ociepli wnętrze, a w połączeniu z dodatkowym oświetleniem LED stworzy świetny klimat do wieczornych seansów) lub dekoracyjny beton (jeśli celujesz w loftowy, industrialny styl).

Ściana TV w salonie może być też utrzymana w ciemnych barwach (telewizor na takim tle będzie mniej rzucał się w oczy), ale równie dobrze możesz zainwestować w telewizor wyświetlający obrazy w trybie oszczędzania energii (z ozdobną ramką) i zastosować takie połączenie z białą ścianą. Możliwości jest sporo, a ściana telewizyjna w salonie coraz częściej tworzona jest też z wykorzystaniem wymyślnej sztukaterii lub pionowo kładzionymi lamelami z drewna.

Planujesz remont pokoju lub salonu? Sprawdź: Remont pokoju – jak wyremontować pokój i ile to kosztuje?

Ściana z luster w salonie

Lustrzana ściana w salonie to rozwiązanie, dzięki któremu optycznie powiększysz przestrzeń, a dodatkowo za dnia rozświetlisz naturalnym światłem cały salon. Ściana z luster w salonie może być zrealizowana w stylu klasycznym (np. z czarną lub złotą ramą), glamour (klasyczne lustro ze srebrną ramą), art deco (lustro ze zdobieniami) lub nowoczesnym (lustra mogą dopełniać aranżacje ciemnego i nowoczesnego salonu).

W konstrukcji można wykorzystać kilkanaście luster o tym samym kształcie – za ich pomocą stworzysz całą ściankę – lub powiesić duże lustro w ozdobnej ramie zamiast obrazu.

Ściana z brokatem w salonie

Jak osiągnąć efekt brokatu na ścianie? Patentem na blask w salonie jest zastosowanie dekoracyjnej farby lateksowej ze specjalnymi dodatkami. Zazwyczaj do farby dołączona jest saszetka z brokatem, który należy wymieszać z częścią farby i nałożyć na ścianę w czasie drugiego malowania. Efekt połysku nie będzie wtedy bardzo silny, a jeśli chcesz prawdziwie połyskującą ścianę w salonie, to zastosuj lakier wykończeniowy z połyskiem.

Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia, przykładowo: równie dobrze najpierw możesz stworzyć ścianę strukturalną (jako bazę - np. stosując tynk strukturalny), a następnie nałożyć farbę lub specjalny lakier wykończeniowy z efektem połysku. Ściana z brokatem w salonie świetnie współgra z dodatkowymi źródłami światła (szczególnie z żarówkami o ciepłych barwach, które podkreślą złoty połysk w wybranych miejscach ściany).

Granatowa ściana w salonie

Jeśli szukasz głębokich kolorów, to rozwiązaniem może być granatowa ściana w salonie. Inspiracje? Jedna część ściany w kolorze granatowym, druga – połączona z innymi głębokimi odcieniami (np. butelkową zielenią). Granatowa ściana będzie też pasować do pastelowych i pogodnych kolorów (sprawdź połączenie z beżem i miętową zielenią!), dodatki też możesz dobierać na zasadzie kontrastu (biel, róż, złoto).

Eksperci od aranżacji wnętrz zazwyczaj idą dwiema drogami: harmonijnego łączenia granatowego koloru z zielenią, błękitami, turkusami lub odważnego stosowania kontrastów (np. na tle granatowej ściany sprawdzą się meble w odcieniach kremowych, z wykończeniem w kolorze kości słoniowej). Wszystko to może podkreślić moc granatowej ściany lub złagodzić chłód granatu.

Ściana dekoracyjna w salonie

Pomysł na pustą ścianę w salonie? Dekoracje! Opcji jest całe mnóstwo – kolorowe dodatki, ozdobny kamień, dekoracje z drewna (ocieplą wnętrze), płytki wielkoformatowe, galerie zdjęć, ramki, obrazy... A to tylko początek – świetnie sprawdzą się małe półki na książki (można powiesić je asymetrycznie), a do tego kilka haków na zwisające kwiaty.

Pamiętaj, że w tworzeniu dekoracyjnej ściany w salonie ważny jest umiar - wybierz jedną ścianę i łącz na niej różnego rodzaju inspiracje, ale nie przenoś dodatków i dekoracji na kolejne ściany (efekt może być wówczas przytłaczający). Ściana ozdobna w salonie może być też wykonana z wykorzystaniem tapety (jako podkładu dla dodatków) – w takim przypadku dobierz "lekki" w odbiorze wzór, tak aby dekoracje optycznie nie rozmyły się ze zbyt przytłaczającym tłem.

Drewniana ściana w salonie

Jeśli szukasz pomysłu na zagospodarowanie pustej ściany w salonie, to koniecznie rozważ opcję drewna w salonie. W tym przypadku również opcji jest bez liku – możesz wykorzystać stylizowane na stare drewno deski (lub kupić stare deski, odświeżyć je i stworzyć wnętrze z duszą). Podobny efekt możesz uzyskać za pomocą klasycznej boazerii drewnianej – wraca do łask szczególnie z wykończeniem w postaci białej farby i matowego lakieru bezbarwnego. Dołożenie do takiego wnętrza niebieskich dodatków to prosty sposób na stworzenie skandynawskiej ściany w salonie.

Bardzo często stosowaną ostatnio opcją w aranżacjach salonów jest wykorzystanie drewnianych lameli. Warto tu pamiętać o jeszcze jednej, bardzo przydatnej funkcji drewna – ściana w salonie wykonana z tego materiału dodatkowo będzie mieć funkcję wyciszającą (szczególnie w połączeniu z odpowiednim podkładem pod drewnem; dowiedz się więcej: Wygłuszenie ścian – sprawdź, jak wyciszyć ściany sypialni i pokoju).

Szklana ściana w salonie

Czy szklana ściana jest możliwa do zastosowania w salonie? Jak najbardziej? Możesz stworzyć zarówno przegrodę ze szkła w stylu minimalistycznym, wydzielić powierzchnię w większym salonie (np. tworząc kącik do pracy), a nawet wydzielić w salonie garderobę (stosując szklaną przegrodę i dodatkowe oświetlenie wewnątrz.

Dawniej stosowane witrynki w salonach powracają dziś w zupełnie nowej, odświeżonej wersji – tym razem jako "lekkie" w odbiorze szklane biblioteczki z oświetleniem LED. To także ciekawe rozwiązanie w aranżacji salonu. Przy okazji optycznie nie zabierają tyle miejsca, ile meble z jednolitą powłoką na froncie. Wada? W szafkach musisz zachować nienaganny porządek.

Ściana betonowa w salonie

Betonowa ściana w salonie (jako ściana za kanapą w salonie lub ściana TV) to ostatnio prawdziwy hit. Beton dekoracyjny na ścianie w salonie świetnie komponuje się z czernią i bielą, efekt możesz osiągnąć za pomocą specjalnych płyt wykonanych z betonu architektonicznego i przystosowanych do montażu na ścianie. Nawet najbardziej skomplikowane rozwiązania nie są przeszkodą dla profesjonalistów od aranżacji wnętrz z Krakowa lub innego miasta w Twojej okolicy.

Klasyczny beton na ścianie w salonie daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne – możesz taką ścianę łączyć z drewnianymi dodatkami, metalem (kierunek industrialny), beżami i odcieniami koloru białego (ocieplą odbiór ściany), a do tego z jasną drewnianą podłogą (kierunek skandynawski). Zdecydowanie każdy miłośnik stylu industrial i loft potwierdzi, że beton w salonie to idealna baza do dalszych zabaw z aranżacją wnętrza.

Szara ściana w salonie

Szary salon lub wybrana szara ściana w salonie to bardzo praktyczne rozwiązanie. Wystarczy pomalować ścianę wybranym odcieniem szarości, a uciekasz od nudnej bieli, przy okazji tworząc świetną bazę pod niemal nieograniczone połączenia z dodatkami. Do szarej ściany idealnie pasują kwiaty i zielone dekoracje, które mogą być uzupełnione obrazkami w czarnych ramkach.

Szary salon łatwo ożywisz za pomocą wyrazistych obrazów, poduszek w żywych kolorach oraz dywanów. W centrum możesz postawić żółty fotel, a obok klasyczny dębowy stół. Jeśli taka aranżacja znudzi się domownikom, to w łatwy sposób można ją zmienić – zachowując szarą ścianę, a wymieniając jedynie kilka dodatków wokół.

Grafitowa ściana w salonie

Do czego pasuje grafit i czy kolor grafitowy w salonie to dobry pomysł? Jak najbardziej – grafitowa ściana w salonie to kolejny patent na stworzenie nowoczesnej ściany o wyrazistym charakterze i bardzo uniwersalnym zastosowaniu. W tym przypadku kolejny raz mamy do czynienia ze świetną bazą dla dodatków. Pamiętaj, że grafitowy kolor to nie antracyt - drugiemu z wymienionych kolorów jeszcze bliżej jest do czarnego.

Uwaga!
Częstym błędem w tworzeniu grafitowej ściany w salonie jest nadmierna ekspozycja grafitu – zamiast stonowanej i ciemnej ściany pomieszczenie będzie się wydawać zbyt ciemne. W takim przypadku można zastosować szklane elementy lub powiesić na grafitowej ścianie lustro.

Nowoczesna ściana w salonie

Jak stworzyć nowoczesną ścianę w salonie? Przede wszystkim wybierz ciekawy podkład – może to być np. tynk mineralny na bazie sypkiego spoiwa lub ściana malowana farbą tworzącą strukturę piasku. Pamiętaj o oświetleniu – najlepiej zastosuj kilka źródeł światła (w salonie świetnie sprawdzi się podświetlenie telewizora od tyłu – za pomocą lamp lub taśm ledowych).

Efekt nowoczesnej ściany uzyskasz również za pomocą różnego rodzaju płytek i paneli ściennych – np. heksagonalnych. Baw się formą, ale z umiarem i konsekwentnie (np. nie będzie dobrym pomysłem połączenie typowo nowoczesnej ściany w salonie z klasycznymi meblami wykończonymi "ciężkim" drewnem).

Szukasz specjalisty od układania płytek? Sprawdź: Glazurnik – najlepsi glazurnicy!

Złota ściana w salonie

Złota ściana w salonie – prestiż czy kicz? Wszystko zależy od doboru odcienia i pomysłu na całą aranżację salonu z wykorzystaniem koloru złotego. Odważni z pewnością zdecydują się na ścianę w całości malowaną na kolor złoty, ale równie dobrze można zastosować jedynie złote dodatki - np. ramki do luster czy obrazków.

Pamiętaj o umiejętnym łączeniu złotego – idealnie pasuje do czarnej lub grafitowej ściany, nadając takim kolorom elegancji. Bardzo ważnym elementem w salonie ze złotą ścianą będzie kanapa lub fotel – dobierz do wnętrza pikowaną, welurową kanapę i kilka zielonych roślin, aby uzyskać niepowtarzalny i spójny efekt.

Ściana z kwiatów w salonie

Na koniec coś dla miłośników kolorowych kwiatów, natury i zieleni, ale w bardzo odważnej konwencji – kaskady kwiatów tworzące ściankę kwiatową w salonie. Jeśli marzysz o takim oryginalnym projekcie, a do tego dysponujesz elegancką aranżacją, to bez problemu możesz zrealizować marzenie – wykorzystując w tym celu specjalne kwiatowe panele. Taka ścianka doda wnętrzu lekkości i świeżości, a przy okazji pomoże stworzyć niepowtarzalną atmosferę.

Pamiętaj, że kwiatowy panel w salonie może równie dobrze odgrywać rolę niewielkiej dekoracji ściany (tak jak obraz). Dla miłośników zieleni pozostaje opcja wertykalnego ogrodu z wykorzystaniem bujnych i wielogatunkowych kwiatów. Taki efekt możesz łatwo osiągnąć np. tworząc pas z czarnych paneli ściennych (jako wyróżniający się podkład), a na nim zamontować bardzo blisko siebie haczyki na doniczki).

Marzysz o odświeżeniu wnętrza? Dowiedz się, ile kosztuje remont mieszkania?

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco