fachowiec mocuje płyty gipsowo-kartonowe za pomocą elektrycznego śrubokręta

Wygłuszenie ścian – sprawdź, jak wyciszyć ściany sypialni i pokoju?

Wygłuszenie ścian – sprawdź, jak wyciszyć ściany sypialni i pokoju?

Wyciszenie ścian pokoju, sypialni lub dowolnych pomieszczeń to często jedyny sposób na odcięcie się od hałasów w bloku lub dźwięku windy. Warto wiedzieć, że wytłumienie, wygłuszenie i wyciszenie ściany to różne metody izolacji akustycznej – każda z nich pozwoli uzyskać inny efekt. Jak wygłuszyć lub wyciszyć mieszkanie? Czym wyciszyć ściany, gdy sąsiedzi nie dają spać lub pies zaciekle szczeka niemal przez całą dobę?

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 30 listopada 2022 30.11.2022 Czas lektury: 9min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 150605 Specjalistów od Remontów Mieszkań blisko Ciebie

Właściciele mieszkań w blokach coraz częściej decydują się na wyciszenie ścian i sufitów podczas remontu, podnosząc w ten sposób swój komfort mieszkania w mieście.

Najczęściej prace zwiększające poziom izolacji akustycznej podejmowane są w związku z hałasami z mieszkań sąsiadów (w takiej sytuacji wskazane jest wyciszenie ściany dzielącej mieszkania), w tym z lokali piętro wyżej (wówczas pomóc może wyciszenie sufitu) lub z dźwiękami windy, gdy mieszkanie usytuowane jest blisko wyciągu pionowego (dodatkowo często wyposażonego w głos lektora).

Wyciszenie ściany a wygłuszenie i wytłumienie – jaka jest różnica?

Zanim zdecydujesz się na wyciszenie ścian, warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne metody izolacji akustycznej:

  • Wygłuszenie ścian i sufitów – polega na odcięciu odgłosów dobiegających z zewnątrz i z wewnątrz pomieszczenia; duże znaczenie ma wyeliminowanie wszelkich mostków akustycznych i wad konstrukcyjnych, które mogą zaburzać izolację (np. modyfikacja układu rur w łazience sąsiadującej z pokojem może sprawić, że w wyniku prac montażowych dojdzie do powstania mostków; w takiej sytuacji wskazane jest pozbycie się ich lub zastosowanie paneli akustycznych, jeśli nie istnieje opcja ingerencji w konstrukcję budynku).
  • Wytłumienie ścian – celem prac związanych z wytłumieniem mieszkania jest poprawa akustyki w danym pomieszczeniu, tak, aby pozbyć się efektu echa, wibracji dźwięków lub przenoszenia.
  • Wyciszenie ścian i sufitów – to metoda łącząca wygłuszanie ścian czy sufitów z wyciszeniem, co ma na celu zapewnienie poprawności akustycznej w danym pomieszczeniu i jak najwyższy poziom izolacji od dźwięków z zewnątrz.

Zdecyduj, która metoda tworzenia izolacji akustycznej ścian czy sufitów jest dla ciebie najlepsza w danej sytuacji i która spełni twoje oczekiwania.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 150 605 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak wygłuszyć ścianę? Sposoby wyciszenia ściany

Zdecydowałeś się na wygłuszenie ściany w sypialni czy w pokoju dziennym lub dziecięcym? Możesz cieszyć się idealną ciszą i odgrodzić się od hałasów dochodzących od sąsiadów, działającej windy, klatki schodowej czy ulicy.

Materiały stosowane do wyciszenia ścian obejmują:

  • wełna mineralna,
  • panele wyciszające (panele akustyczne),
  • płyty korkowe,
  • płyty hybrydowe (pianka z płytą frontową),
  • maty akustyczne z pianki wyciszającej,
  • płyty styropianowe akustyczne.

Poznaj charakterystykę poszczególnych materiałów wyciszających ściany w domach i mieszkaniach i wycisz ściany w trakcie remontu mieszkania!

Wyciszenie ściany przedścianką akustyczną – prosty sposób na wygłuszenie

Szybką, a zarazem łatwą metodą na wyciszenie ściany jest przedścianka akustyczna. Zajmie ona niewiele miejsca i można ją w dowolny sposób wykończyć. Montuje się ją w systemie suchej zabudowy i stanowi ona dodatkową barierę przed przenikaniem do wnętrza niepożądanych dźwięków powietrznych. Określenie to dotyczy wszystkich dźwięków zza ściany. Fachowcy od remontu mieszkan z Warszawy i innych miast oferują stawianie przedścianki akustycznej. Sprawdź ich cennik!

Jak zrobić przedściankę akustyczną krok po kroku?

  1. Przy budowie przedścianki należy dostawić lub przymocować do istniejącej ściany metalową konstrukcję z profili, z wykorzystaniem łączników akustycznych.
  2. Następnie wypełnia się ją wełną mineralną o doskonałych właściwościach akustycznych.
  3. Na koniec trzeba jeszcze obłożyć konstrukcję okładziną wykonaną z płyt gipsowo-kartonowych.

Jak wyciszyć pokój panelami wygłuszającymi na ścianę?

Nie musisz używać w swoim domu do wyciszenia ścian wyłącznie przedścianki akustycznej. Możesz zastosować powszechnie dostępne na rynku i łatwe w montażu produkty do wyciszenia lub wygłuszenia pomieszczeń, takie jak panele wygłuszające na ścianę. Wszelkiego rodzaju płyty i panele akustyczne do mieszkania, płyty korkowe i bloki styropianowe zazwyczaj montowane są do ściany za pomocą kleju. Dostępne są one w pakietach i w wielu fakturach i kolorach do wyboru. Panel wygłuszający na ścianę dopasujesz do własnych potrzeb i wymagań.

Jakie są częste zastosowania paneli wygłuszających?

  • wyciszenie pokoju (wygłuszenie ścian i/lub sufitów przy użyciu paneli wyciszających na ścianę i sufit),
  • izolacja akustyczna salonu z małą liczbą mebli,
  • wyciszenie ścian w studiu nagraniowym, kinie lub teatrze,
  • wyciszenie ścian w warsztatach i halach produkcyjnych,
  • wytłumienie subwooferów (skrzyń basowych).

Jak wyciszyć pokój za pomocą mat wygłuszających na ścianę?

Do wyciszenia pokoju możesz wykorzystać również maty wygłuszające na ścianę. Mają one znacznie szersze zastosowanie niż tylko tłumienie dźwięków z zewnątrz. Maty wygłuszające ściany mogą zniwelować dźwięki dochodzące do mieszkania lub domu jednorodzinnego, ale by je położyć, trzeba mieć wiedzę w temacie wyciszania.

W asortymencie mat wygłuszających na ścianę dostępne są przede wszystkim maty butylowe wyprodukowane z gumy butylowej, która ma w składzie aluminium, odpowiadające za solidną izolację akustyczną. Są one bardzo odporne na szkodliwe warunki pogodowe.

Jak wyciszyć ścianę pianką wygłuszającą?

Następnym sposobem na wyciszenie ścian w domu czy w mieszkaniu może być wykorzystanie ścianki wygłuszającej. To pianka pochłaniająca dźwięki, nazywana czasami gąbką akustyczną. Jak zamontować pianki wygłuszające w pokoju? Instalacja odbywa się za pomocą specjalnego kleju. Maty piankowe mogą mieć też podklejone paski samoprzylepne, dzięki którym można je bezpośrednio umieścić w miejscu, w którym potrzebujemy pochłaniania nieprzyjemnych dźwięków.

Czym wygłuszyć ścianę sypialni lub pokoju? Sprawdź wełnę!

fachowiec wykonuje izolację ściany wełną mineralną

Najczęściej stosowanymi materiałami wykorzystywanymi w izolacji akustycznej, między innymi do wyciszenia ściany w bloku, są różnego rodzaju wełny mineralne wygłuszające. Wełna o odpowiedniej gęstości to skuteczny sposób na wyciszenie ścian i sufitów, a zarazem niedroga inwestycja. Wytłumienie pomieszczeń za pomocą wełny mineralnej o odpowiedniej gęstości wymaga jednak stworzenia zabudowy.

Jak wyciszyć ściany wełną mineralną? Przestrzeń w odpowiednio wymierzonym stelażu wypełnia się wełną, używając do tego polecanej przez wiele firm specjalnej taśmy akustycznej – elastycznego, antywibracyjnego materiału z gumy służącego do tłumienia drgań. Dzięki niej wygłuszenie ściany działowej będzie skuteczniejsze. Aby dobrze wyciszyć mieszkanie, wykonanie izolacji akustycznej być może lepiej będzie powierzyć ekspertom od remontu mieszkania z Krakowa lub innego miasta.

Na stelaż montuje się najczęściej płyty kartonowo-gipsowe, a na tak stworzoną konstrukcję nakłada się gips i maluje go. Warto wiedzieć, że w przypadku izolacji akustycznej i instalacji z wykorzystaniem konstrukcji na wełnę mineralną ważny jest każdy szczegół.

Wygłuszenie ściany tapetą akustyczną

Przykładem ciekawego materiału wykorzystywanego do izolacji akustycznej ścian jest tapeta akustyczna, inaczej wygłuszająca, która jest okleiną ścienną tłumiącą dźwięki w pomieszczeniu. Ma ona również i inne funkcje, w tym dekoracyjną. Niektóre maty można przemalowywać i dowolnie ozdabiać. Są one odporne na mycie, dlatego łatwo je przywrócić do pierwotnego stanu.

Tapeta akustyczna na drzwi czy na ściany jest rodzajem okładziny pochłaniającej dźwięki, ale jednocześnie zapewniającej izolację termiczną. Dostępna jest w wielu wzorach i kolorach.

Jak wygłuszyć ściany w bliźniaku?

W budownictwie wielorodzinnym, zarówno w blokach, jak i w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej, problemem mogą być hałasy dochodzące z obiektu obok. Można jednak skutecznie wygłuszyć ściany w bliźniaku, na przykład z użyciem przedścianki w systemie suchej zabudowy. Najlepsze efekty w wytłumiania uzyskasz, jeśli zarówno Ty, jak i sąsiad wykonacie przedściankę akustyczną.

Poniżej znajdziesz ranking firm i ekspertów zajmujących się skutecznym wyciszaniem ściany od sąsiada, a także sufitów i pomieszczeń – w mieszkaniach i domach.

Wyciszenie ściany – na co zwrócić uwagę wybierając materiał?

Pianki akustyczne, panele wyciszające i płyty hybrydowe różnią się nie tylko wyglądem i ceną, ale też właściwościami. Wybierając materiał do wyciszenia warto zwrócić uwagę na jego parametry:

  • grubość materiału – teoretycznie im grubszy panel akustyczny, tym lepiej, ale standardem na rynku są panele o grubości ok. 5 cm;
  • wymiary paneli, liczba w paczce – przed inwestycją warto ocenić z fachowcem, jaka konkretnie powierzchnia wymaga zastosowania wybranego materiału; najczęściej panele sprzedawane są w pakietach – im mniejszy panel, tym lżejszy i łatwiejszy w montażu (lub ewentualnej wymianie, jeśli dojdzie do uszkodzenia części instalacji wyciszającej);
  • struktura materiału – przykładowo: niektóre tańsze panele akustyczne z pianki mogą pylić;
  • gęstość i palność – warto też zapytać sprzedawcę lub eksperta od wyciszenia wnętrz o normę palności ISO, odkształcenia materiału i jego gęstość; wszystkie te parametry powinny być dostarczone przez producenta lub montażystę;
  • współczynnik NRC (Noise Reduction Сoefficient) – to wskaźnik pochłaniania dźwięku, który jest miarą pochłaniania dźwięku przez dany materiał (im więcej, tym lepiej); wskaźnik ten stosowany jest też często do podawania właściwości ekranów biurowych, właściwości akustycznych ścianek działowych i przegród.

Ile kosztuje wyciszenie ściany?

W zależności od tego, jaki materiał do wyciszenia ścian w mieszkaniu czy domu wybierzesz, musisz liczyć się z innymi kosztami. Sprawdź przykładowe ceny produktów, pozwalających na skuteczną izolację akustyczną:

  • tapety akustyczne – od 50 zł za m2 do nawet 400 zł za m2 w przypadku tapet luksusowych z naturalnych materiałów, jak np. bawełna;
  • panele ścienne akustyczne wypełnione pianką wygłuszającą – od 50 do 300 zł za sztukę;
  • ekrany akustyczne – składają się z metalowego stelaża i płyt gipsowo-kartonowych lub płyt ołowianych, wypełnionych wełną mineralną – cena wełny mineralnej waha się od 30 do 50 zł za m2;
  • przedścianka akustyczna – od 70 do 130 zł w zależności od użytych materiałów.

Jak wyciszyć drzwi pokojowe?

Czasem nie wystarczy tylko wygłuszyć ściany w pokoju w domu czy w mieszkaniu, by w pomieszczeniach zapanował komfort akustyczny. Jeśli w ścianach znajdują się drzwi, również i one powinny zostać odpowiednio zaizolowane. Pojawia się przy tym pytanie, jak wyciszyć drzwi w ramach kompleksowego wygłuszania pomieszczeń? Można to zrobić z wykorzystaniem mat piankowych wygłuszających, które izolują mieszkanie, np. przed hałasami dochodzącymi z klatki schodowej. Maty lub puzzle sprawdzają się także do podłóg.

Poprawę wyciszenia mieszkania uzyskać możesz tapicerując swoje drzwi. Tapicerka ma wysoki współczynnik izolacji i możesz ją zastosować właściwie do każdego rodzaju stolarki drzwiowej.

Jak wyciszyć pokój domowym sposobem?

Zamiast kupować dosyć drogie drzwi dźwiękoszczelne do domu, możesz wykonać tapicerkę, która będzie tłumiła niepożądane dźwięki. Powinieneś wiedzieć, że wyciszenie pokoju można uzyskać dzięki zastosowaniu niektórych elementów aranżacyjnych, jak:

  • poduszki,
  • grube, miękkie zasłony,
  • dywany.

Nie będą one jednak tak skuteczne jak panele i maty akustyczne czy wełna mineralna. Możesz też ustawić np. meblościankę od strony, z której dobiega hałas. Pomóc mogą także makatki zawieszone na ścianach. Zamiast kupować matę do wyciszenia drzwi, możesz użyć pianki lub gumy na framugę, by zniwelować hałasy.

Dodano: 11 czerwca 2021 Zaktualizowano: 30 listopada 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco