Jakie płytki do kuchni wybrać? Modne kafelki na ścianę i podłogę
Płytki w kuchni – zarówno płytki ścienne, jak i płytki podłogowe – to często wybierana opcja wykończenia. Wybór nie jest prosty. Poza rodzajem płytek (glazura, gres, płytki szklane, terakota, czyli płytki kamionkowe), pozostają jeszcze wzory i kolory do wyboru. Płytki drewnopodobne do kuchni wprowadzą ciepły klimat, kafelki 3D i płytki szklane dodadzą elegancji, płytki białe lub szare pozwolą na różne sposoby aranżować kuchnię, a gres kuchenny (szkliwiony lub polerowany) sprawdzi się świetnie jako płytki podłogowe do kuchni i przedpokoju. Jak wybrać płytki do kuchni i czym się kierować?
Z poradnika dowiesz się
Płytki kuchenne – kolorowe, drewniane, nowoczesne czy retro?
Każdy, kto wybierał płytki kuchenne, wie, że to temat złożony – głównie ze względu na mnogość opcji i pomysłów na wykończenie kuchni. Masz przed sobą katalog płytek i od razu pojawia się mętlik w głowie. Bo co tu wybrać do białej kuchni: drewnopodobne czy heksagonalne szare? A może lepsze będą płytki w stylu patchwork? Postawić na retro w kuchni czy nowoczesny styl? Czy ta biała kuchnia to na pewno dobry pomysł? I tak dalej.
Jak mówią – „diabeł tkwi w szczegółach". I choć kafelki do kuchni nie stanowią małego, ledwo zauważalnego akcentu, w wielu wnętrzach kładzione są jedynie jako tło dla mebli. To błąd – dobranie odpowiedniej glazury do kuchni może całkowicie zmienić klimat pomieszczenia, a dodatkowo sprawić, że nasza kuchnia będzie zachwycała nie tylko domowników.
Wyzwaniem jest też samo rozplanowanie płytek na ścianie i podłodze – warto pamiętać, że dobry glazurnik doradzi, jak ułożyć i rozplanować płytki, aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny.
Poniżej przedstawiamy ranking 109 158 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Płytki ścienne do kuchni – najważniejsze parametry
Na co zwrócić uwagę, wybierając kafelki na ścianę w kuchni (między meblami i nad blatem)? Warto mieć na uwadze kilka parametrów i przed dokonaniem zakupu upewnić się, że dane płytki posiadają odpowiednie właściwości.
- Sprawdź odporność kafelków na środki czystości. Kuchnia, zresztą tak jak i łazienka, to miejsce, gdzie mamy do czynienia z wilgocią. W kuchni dodatkowo należy się też liczyć z częstymi zabrudzeniami – szczególnie w okolicy między szafkami. W związku z tym, kupując płytki ścienne do kuchni, sprawdź, czy dany produkt jest odporny na środki czyszczące.
- Zwróć uwagę na fakturę i strukturę płytek. W kuchni niespecjalnie sprawdzą się kafelki o nierównej strukturze. Dlaczego? A chociażby dlatego, że tego typu zagłębienia bardzo trudno jest doczyścić.
- Pamiętaj, że płytki kuchenne powinny charakteryzować się dużą nasiąkliwością. W tym przypadku na opakowaniu szukaj symbolu E. Dodajmy, że znajdą się przy nim procenty. Aby mieć pewność, że płytki mają niską porowatość, szukaj opcji 10 procent i więcej. O czym jeszcze dobrze jest pamiętać?
- Sprawdź klasę ścieralności (określaną symbolem PEI). Na ścianę kuchni nadają się kafelki z oznaczeniem PEI 1 – oznacza to, że tego typu produkt może być użyty wyłącznie na ścianę, ponieważ łatwo się ściera.
- Dobierz płytki kuchenne do stylu pozostałych pomieszczeń. Ostatnim, choć wcale nie mniej ważnym, elementem, który dobrze jest wziąć pod uwagę, wybierając płytki do kuchni, są kwestie związane z estetyką. Kafelki do kuchni powinny tworzyć całość nie tylko z meblami, lecz także z pozostałymi wnętrzami domu. Jeśli zatem urządziłeś mieszkanie w klasycznym stylu, i w przypadku płytek zdecyduj się na proste rozwiązania. Masz nowoczesne pomieszczenia? I w kuchni powinieneś to zaznaczyć.
Kształt i wielkość kafelków do kuchni
Warto przy zakupie płytek kuchennych wziąć pod uwagę także wielkość i kształt kafelków. Oto kilka najważniejszych porad:
- Jeśli jesteś właścicielem małego pomieszczenia kuchennego, stawiaj mniejsze płytki (zarówno kwadratowe, jak i prostokątne będą dobrym wyborem).
- Ponadto wybieraj modele w jasnych barwach i najlepiej z połyskiem – dzięki temu odbite światło optycznie powiększy przestrzeń.
- Dodatkowych metrów kwadratowych wizualnie dodadzą też płytki lustrzane.
- Pamiętaj, by przy małej kuchni nie dzielić ściany liniami – najlepiej jeśli kafelki utworzą jednolitą powierzchnię i skomponują się z odcieniem mebli.
- W przypadku dużych kuchni mamy większe pole do popisu. Mimo to polecamy aranżacje z dużymi kafelkami – nadadzą całości ciekawy charakter.
Więcej porad udzieli Ci profesjonalny glazurnik z Warszawy lub Twojego miasta. Skorzystaj z jego pomocy i ciesz się pięknymi płytkami w Twojej kuchni!
Płytki do kuchni na podłogę – czym się kierować przy wyborze?
Wiesz już, jakie płytki do kuchni wybrać na ścianę, więc podpowiemy ci jeszcze, jakie modele okażą się najlepszym wyborem na podłogę. Jakie płytki podłogowe wybrać do kuchni?
- Zwróć uwagę przede wszystkim na poziom klasy ścieralności. Pamiętaj, że na podłogę trzeba kupić kafelki, które przeznaczone są właśnie do miejsc mocno użytkowych. Na opakowaniu szukaj więc symbolu PEI 4.
- Sprawdź porowatość płytek. W przypadku płytek podłogowych do kuchni tak jak w przypadku płytek ściennych ma ona znaczenie. Nie musi być to jednak tak niska nasiąkliwość. Wystarczy, że będzie znajdowała się w przedziale 3-6 procent.
- Wybierz płytki podłogowe z wysokim parametrem antypoślizgowości. Informuje o tym symbol R. Do kuchni warto wybrać kafelki o oznaczeniu minimum R8. Pamiętaj bowiem, że domownicy często chodzą po mieszkaniu na boso lub w skarpetkach. Aby więc uniknąć przypadkowego poślizgnięcia, lepiej nie bagatelizować tej kwestii.
- Sprawdź wytrzymałość na zginanie i odkształcanie się płytek. Jest to istotna właściwość – szczególnie podczas układania kafelków. Dodatkowo mówi ona o wytrzymałości produktu. Przy podłogowych płytkach powinna ona wynosić nie mniej niż 22 MPa (w przypadku ściennych 15 MPa).
Dlaczego warto zdecydować się na płytki do kuchni?
- Płytki w kuchni to praktyczne i uniwersalne rozwiązanie. Choć istnieje wiele różnych możliwości wykończenia ścian kuchennych (tapeta, farba odporna na zabrudzenia czy malowane szkło), kafelki to jedno z najbardziej praktycznych, a zarazem stylowych rozwiązań. Kuchnia to w końcu miejsce, gdzie często mamy do czynienia z wilgocią czy zabrudzeniami. Wykładając więc zarówno ścianę, jak i podłogę glazurą, masz gwarancję łatwości utrzymania kuchni w czystości.
- Płytki produkowane są dziś w przeróżnych wzorach, kolorach, wielkościach i formach, a więc z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
- Płytki kuchenne są łatwo dostępne (wiele sklepów stacjonarnych, jak i online mają je w swoich ofertach), a dodatkowo znajdziesz je w różnych przedziałach cenowych, a zatem jest to propozycja na każdą kieszeń.
Modne kafelki do kuchni – oto najgorętsze rozwiązania
Jakie kafelki do kuchni są dziś najmodniejszym rozwiązaniem? W trendach są z pewnością płytki imitujące drewno. Poza tym na topie znajdują się również kafle do kuchni przypominające beton, cegłę lub marmur.
Z mody nie wychodzi oczywiście klasyka, czyli biel lub czerń. Miłośnicy oryginalnych rozwiązań z pewnością pokochają też mozaiki – szczególnie te w orientalne wzory. Pamiętaj, że gdy zdecydujesz się na mocny akcent pomiędzy szafkami kuchennymi, na podłogę wybierz bardziej klasyczne i stonowane propozycje. W wyborze może pomóc Ci specjalista z Oferteo: glazurnik z Wrocławia lub innego miasta.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące płytek do kuchni
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o układaniu płytek
Listwy do płytek są materiałem nie tylko dekoracyjnym, ale też zabezpieczającym przerwy dylatacyjne. Podkreślają wygląd i kolor płytek, a zarazem chronią przed zabrudzeniami i tuszują wszelkie niedoskonałości. Jak dobrać listwy do płytek? Ile kosztuje ich montaż? Jakie są rodzaje listew wykończeniowych do płytek?
21.11.2022Skuwanie glazury, zrywanie płytek i usuwanie fug to zajęcia proste, ale pracochłonne. Stare płytki – zarówno na ścianie, jak i podłodze – możesz bez problemu skuć samodzielnie. Aby pozbyć się niechcianej glazury, trzeba jedynie uzbroić się w odpowiednie narzędzia, a także w znajomość kilku podstawowych zasad. Pomocne wskazówki znajdziesz w naszym artykule!
25.08.2020O dużej i przestronnej łazience marzy prawdopodobnie każdy. Nie każdy jednak jest jej szczęśliwym posiadaczem. I choć niestety w wielu przypadkach nie da się fizycznie powiększyć tego pomieszczenia, optycznie jest to już możliwe. W jaki sposób? Wystarczy znać kilka trików związanych z wyborem i położeniem płytek ściennych i podłogowych. Chcesz wiedzieć więcej? Przedstawiamy kilka prostych i sprawdzonych metod na wizualne powiększenie łazienki.
25.08.2020Kafelki kładzione na schody zewnętrzne lub wewnętrzne powinny być bezpieczne i wytrzymałe. Schody z płytek to najczęściej instalacja na lata – dlatego warto zadbać o to, by wybrać możliwie uniwersalne płytki schodowe – kładąc szare kafle lub imitujący beton gres na schody masz pewność, że efekt przetrwa nawet największe rewolucje w płytkowej modzie. Jak układać kafle na schodach? Co położyć na schody zewnętrzne i wewnętrzne? Ile kosztuje ułożenie płytek na schodach?
25.08.2020Kafle marokańskie, płytki marokańskie – to inaczej charakterystyczne kolorowe mozaiki, które coraz częściej zdobią polskie kuchnie, łazienki i podłogi. Dlaczego płytki marokańskie cieszą się tak dużą popularnością? Dodają energii nowoczesnym wnętrzom, ożywiają aranżacje i są centralnym punktem minimalistycznych wnętrz, gdzie również świetnie się sprawdzają. Jak wyglądają płytki marokańskie? Ile kosztują oryginalne kafle marokańskie?
31.10.2022Pięknie wykończony taras jest ozdobą każdego domu oraz mieszkania. Aby jednak mógł on zachwycać wszystkich dookoła i przez długie lata prezentować się bez zarzutów, trzeba najpierw wybrać właściwe płytki. Jakie kafelki na balkon czy taras okażą się najlepszym zakupem? W naszym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą ci wybrać najlepsze płytki na taras.
25.08.2020