glazurnik skuwa płytki na podłodze za pomocą młotka i przebijaka

Skucie płytek – jak skuwać płytki? Od czego zacząć skuwanie płytek?

Skucie płytek – jak skuwać płytki? Od czego zacząć skuwanie płytek?

Skuwanie glazury, zrywanie płytek i usuwanie fug to zajęcia proste, ale pracochłonne. Stare płytki – zarówno na ścianie, jak i podłodze – możesz bez problemu skuć samodzielnie. Aby pozbyć się niechcianej glazury, trzeba jedynie uzbroić się w odpowiednie narzędzia, a także w znajomość kilku podstawowych zasad. Pomocne wskazówki znajdziesz w naszym artykule!

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 109052 Glazurników blisko Ciebie

Skucie płytek – podstawowe zasady

O czym powinien pamiętać dobry glazurnik przed rozpoczęciem skuwania płytek?

  • Bez wątpienia w pierwszej kolejności trzeba upewnić się, że jest się w posiadaniu odpowiednich narzędzi do wykonania tego zadania.
  • Zdjęcie starej glazury nie może odbyć się bez młotka, stalowego przebijaka i śrubokręta z płaską końcówką. Wiedz jednak, że wybierając ten zestaw sprzętowy, trzeba użyć trochę siły i uzbroić się w cierpliwość. Skuwanie kafli jest czasochłonnych zajęciem.
  • Przyspieszyć i ułatwić pracę może natomiast pneumatyczna młotowiertarka z funkcją kucia. Niemniej ta opcja będzie znacznie kosztowniejszym wyborem.

Pierwsze rozwiązanie to koszt około kilkudziesięciu złotych. Drugie z kolei – kilkuset.

Co można zrobić z powstałym gruzem po skuciu płytek?

Najlepszą opcją jest zamówienie specjalnego kontenera. Wystarczy wówczas, że zbierzesz „odpadki" i wrzucisz do podstawionego kontenera, a następnie zapłacisz rachunek – nic więcej już cię w tym temacie nie interesuje.

Jaki jest koszt takiej usługi?

Wiele zależy od regionu Polski, natomiast warto liczyć, że będzie to około 100 złotych za metr sześcienny. Jeśli jednak nie odpowiada ci to rozwiązanie, spakuj gruz w papierowe lub plastikowe worki i wywieź na wysypisko śmieci. To tańsza, choć bardziej czasochłonna propozycja.

Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 109 052 Glazurników najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Skuwanie płytek z podłogi i ściany – jak wykonać tę czynność krok po kroku

  • Zabierając się za skuwanie starych płytek z podłogi, najpierw trzeba zabezpieczyć pozostałe powierzchnie przed spadającym gruzem i fragmentami starej glazury.
  • Jeśli skuwasz kafle ze ściany, rozłóż folię malarską na podłogę i oklej nią meble, blaty oraz urządzenia sanitarne.
  • Zanim sięgniesz po młotek czy młotowiertarkę, wynieś z pomieszczenia to, co możliwe.
  • Gdy przygotujesz już odpowiednio miejsce swojej pracy, nałóż na dłonie rękawice ochronne, a na twarz maskę i okulary.
  • Potem rozbij kafelki (niezależnie czy mowa o ścianie, czy podłodze) na małe kawałki. Wielu fachowców używa do tego wiertła do szkła lub ceramiki – za jego pomocą nawierca dziurę, a następnie młotkiem tłucze glazurę. Pamiętaj jednak, że od powierzchni muszą odejść nie tylko płytki, ale także klej. Jeśli do układania kafli użyto produktu o złej lub średniej jakości, prawdopodobnie uda Ci się zeskrobać go szpachelką. Jeżeli jednak zastosowano dobry preparat, potrzebny będzie młotek oraz przebijak lub młotowiertarka. Eksperci zazwyczaj trzymają wiertło lub ostrze równolegle do ściany, dzięki temu minimalizują ryzyko uszkodzenia podłoża.
  • Kiedy powierzchnia będzie już wolna od starej glazury i pozostałości kleju, posprzątaj pomieszczenie. Przypomnijmy, że gruz trzeba wywieźć na wysypisko śmieci lub też zamówić specjalny kontener. W żadnym wypadku nie należy zostawiać go w osiedlowych śmietnikach.

Skuwanie płytek – jaka jest cena za tę usługę?

Jeśli nie chcesz samodzielnie skuwać płytek, zawsze możesz skorzystać z usług fachowca. Pamiętaj tylko, że cena za jego pracę różni się w poszczególnych regionach Polski.

I tak na przykład – uśredniając – w Łodzi< ceny za skuwanie płytek wahają się od 15 do 50 złotych za metr kwadratowy. Tak samo jest zresztą także we Wrocławiu.

Za skuwanie glazury glazurnikowi w Warszawie trzeba będzie zapłacić od 15 do 35 złotych za metr kwadratowy ściąganych kafelków.

Skuwając płytki w Krakowie, należy liczyć się z kosztem od 15 do 30 złotych za metr kwadratowy, a w Rzeszowie od 25 do 30 złotych.

Z kolei w Trójmieście należy zapłacić między 20 a 40 złotych za metr kwadratowy. Można więc przyjąć, że skuwanie glazury to średnio koszt 28 złotych za metr kwadratowy.

Skuwanie kafelków – warto wiedzieć
Dla większości glazurników z Wrocławia i innych miast nie ma znaczenia, czy pozbywają się kafli ściennych, czy podłogowych. Jednak ceny w przypadku podłóg mogą być bliższe dolnych granic przedstawionych widełek. Uważa się, że płytki podłogowe można skuć nieco szybciej i bezpieczniej (spadające ze ściany fragmenty glazury mogą uszkodzić meble, kafle na ziemi czy blaty).

Skuwanie płytek – jak wymienić tylko jeden kafelek, bez uszkodzenia pozostałych?

Istnieją sytuacje, kiedy projekt remontowy zakłada jedynie wymianę pojedynczych kafli. Czy takie działanie jest możliwe, bez zrywania wszystkich płytek ze ściany czy podłogi? Zdecydowanie tak.

Decydując się jednak na taki krok, trzeba mieć na uwadze, by zrobić to bardzo delikatnie. Od czego dobrze jest zacząć?

  1. Zacznij od usunięcia fugi dookoła płytki lub płytek, które chcesz wymienić. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko zniszczenia sąsiadującego kafelka.
  2. Gdy powstaną wstrząsy, a kafelki nie będą ze sobą połączone za pomocą spoiny, nie pojawią się pęknięcia na drugiej płytce. Dodajmy, że fugę najlepiej jest usuwać za pomocą noża lub śrubokręta.
  3. W kolejnych krokach trzeba zabezpieczyć wszystkie płytki, znajdujące się obok tej, którą chce się wymienić.
  4. Następnie należy nawiercić otwór w kafelku, który będzie usuwany i za pomocą młotka rozbijany.
  5. Później przychodzi czas na skuwanie płytek i czyszczenie powierzchni z pozostałości starego kleju. Następnie należy wymienić kafelek i rozpocząć fugowanie płytek.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco