Kredytowanie instalacji fotowoltaicznej. Kredyt czy fotowoltaika na raty?
Cena instalacji fotowoltaicznej nie należy do najniższych, z racji czego nie każdy może pozwolić sobie na sfinansowanie jej w formie gotówki. Podpowiadamy, czy warto kredytować fotowoltaikę, a także jak i gdzie można uzyskać kredyt na panele fotowoltaiczne.
Z poradnika dowiesz się
Kredyt na fotowoltaikę – co musisz wiedzieć?
W naszym życiu coraz częściej obecne są ekologiczne rozwiązania, które pomagają walczyć z zanieczyszczeniem środowiska i smogiem. Branża energii odnawialnej staje się coraz atrakcyjniejsza nie tylko dla gospodarstw domowych i firm, które czerpią korzyści z fotowoltaiki.
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii banki przygotowały specjalne oferty dla klientów zainteresowanych zakupem fotowoltaiki.
Najważniejsze informacje o kredytach na fotowoltaikę:
- Kredyty dedykowane panelom słonecznym są udzielane w formie pożyczek gotówkowych (pod nazwami: ekopożyczka lub pożyczka energooszczędna). Banki mają do zaoferowania klientom wiele różnych produktów kredytowych.
- Do najbardziej podstawowych zaliczana jest gotówkowa pożyczka na fotowoltaikę, którą można dysponować w dowolny sposób. Popularny jest również kredyt hipoteczny, przeznaczany z reguły na cele mieszkaniowe.
- Banki oferują bardzo korzystne, niskooprocentowane kredyty na panele fotowoltaiczne, które pomogą sfinansować naszą inwestycję. Kredyt bankowy na bardzo korzystnych warunkach to proste i wygodne rozwiązanie dla osób fizycznych, które już teraz chcą korzystać z oszczędności, jakie dają ekologiczne instalacje. Dzięki korzystnym programom ratalnym można skorzystać z ekologicznych rozwiązań – a tym samym zacząć oszczędzać.
- Kredytowanie zakupu paneli słonecznych to inwestycja pozwalająca na szybką budowę oraz korzystanie z taniej energii elektrycznej bez konieczności oczekiwania na zgromadzenie odpowiedniego kapitału.
- Warto podkreślić, że banki finansują zarówno instalacje PV prywatne, jak i duże inwestycje dla podmiotów gospodarczych oraz dla inwestorów, którzy podejmują działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania zielonej energii.
Jeśli poważnie zastanawiasz się nad zainstalowaniem paneli słonecznych, ale boisz się, że inwestycja za bardzo nadwyręży domowy budżet, to warto wówczas rozważyć propozycje, jakie proponują w tym zakresie instytucje bankowe. Zapytaj o wycenę specjalistę od fotowoltaiki z Warszawy lub Twojego miasta i zapytaj bank o ofertę dla Ciebie.
Poniżej przedstawiamy ranking 26 019 Specjalistów od Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Zalety kredytu na panele fotowoltaiczne
Bez wątpienia każdy zainteresowany niezależnością energetyczną i proekologicznymi rozwiązaniami maksymalizującymi oszczędności ma szansę skorzystać z dostępnej na rynku, coraz większej oferty na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Proponowane przez banki możliwości finansowania odnawialnych źródeł energii mają wiele zalet.
- Kredyt na fotowoltaikę jest zawsze dopasowany indywidualnie do potrzeb odbiorcy. Banki wręcz prześcigają się w atrakcyjnych i niskich oprocentowaniach dla swoich klientów.
- Kredytobiorcy mogą liczyć na coraz dłuższe terminy spłaty.
- Banki oferują niższą prowizję za udzielenie kredytu na montaż paneli słonecznych, a niektóre z nich nawet z niej rezygnują (ING Bank Śląski).
- Niewątpliwie, korzyścią jest również krótki czas oczekiwania na decyzję w stosunku do terminów wymaganych przez organy zajmujące się dofinansowaniami.
- Kolejną zaletą kredytu na instalację fotowoltaiczną jest to, że nie jest konieczne angażowanie własnego kapitału. Można bowiem skorzystać z atrakcyjnego kredytowania 100 proc. na odnawialne źródła energii.
- Kredyt będzie korzystnym rozwiązaniem dla osób, które z jakichś względów mają trudności w pozyskaniu dotacji na założenie instalacji. Alternatywą dla osób, które myślą o zielonej energii, ale nie spełniają wymagań banków względem dedykowanego kredytu na fotowoltaikę, pozostaje pomoc w postaci kredytu gotówkowego.
- Plusami ubiegania się o kredyt gotówkowy są też niewielka ilość niezbędnej dokumentacji, krótki czas wydania decyzji przez bank i ostatecznego wypłacenia dodatkowych środków na rachunek bankowy.
Zakup instalacji fotowoltaicznej w systemie ratalnym u firmy
Część firm zajmujących się sprzedażą paneli fotowoltaicznych współpracuje z bankami, oferując kredyty ratalne. Instalator nawiązuje współpracę z jedną lub kilkoma instytucjami finansowymi i oferuje swoim klientom produkty kredytowe dopasowane do jego indywidualnych potrzeb i możliwości.
Związane z kredytem formalności wypełniane są od ręki, np. podczas zawierania umowy o montaż fotowoltaiki, dzięki czemu konsument może zaoszczędzić swój czas. Jesteś zainteresowany? Zapytaj o taką możliwość specjalistę od fotowoltaiki z Lublina lub Twojego miasta.
Czy warto kupić panele fotowoltaiczne na raty?
System ratalny to bezpieczna forma finansowania inwestycji. Wysokość rat spłacanych w całym okresie trwania kredytu jest zazwyczaj stała, niezależnie od zmian wysokości rynkowych stóp procentowych.
Instalacja fotowoltaiczna – po spłacie rat – sprawia, że rachunki za prąd są niższe, a przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji domu mamy gwarancję trwałości paneli fotowoltaicznych (najczęściej przez minimum 25 lat).
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o fotowoltaice
Ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne czy amorficzne? To pytanie dla każdego, kto chce zainstalować panele fotowoltaiczne. Jakie wybrać? W obliczu stale rosnącego zainteresowania energią odnawialną, dokładne zrozumienie różnych opcji dostępnych na rynku jest kluczowe. Dlatego warto przyjrzeć się, jakie panele fotowoltaiczne są warte uwagi w 2023 roku i jak mogą wpłynąć na twoją inwestycję w energię słoneczną.
21.07.2023Panele fotowoltaiczne działają średnio od 25 do 30 lat, jednak po tym czasie konieczna jest ich wymiana. Z czasem ogniwa tracą sprawność i wydajność, a wtedy trzeba wymienić je na nowe. Starych nie można po prostu wyrzucić. Konieczna jest utylizacja paneli fotowoltaicznych. Jak utylizować panele fotowoltaiczne i ile to kosztuje? Sprawdzamy.
06.07.2022Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim należy pamiętać, że zarówno wymiary paneli fotowoltaicznych, jak i moc całej instalacji powinny być dopasowane do danego gospodarstwa domowego. Dlatego wielkość paneli słonecznych – ich długość i szerokość oraz waga – zależą od rodzaju instalacji fotowoltaicznej i zapotrzebowania gospodarstwa na energię elektryczną. Wymiary paneli fotowoltaicznych i modułu fotowoltaicznego zależą też od miejsca montażu (np. powierzchni dachu). Jak dobrać wielkość paneli fotowoltaicznych? Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiki?
24.05.2022Fotowoltaika pozwala na uniezależnienie się w wysokim stopniu od dostaw energii elektrycznej z konwencjonalnych źródeł oraz na obniżenie rachunków za prąd. Najczęściej panele PV są montowane na dachu budynku, ale może zostać wykorzystana również fotowoltaika na gruncie. Sprawdź, zainstalować panele fotowoltaiczne na ziemi, jakie formalności cię czekają oraz ile kosztuje fotowoltaika na gruncie!
14.06.2022Ile kosztuje fotowoltaika w 2024 roku? Średnia cena fotowoltaiki dla systemu o mocy 5 kW wynosi od 28 000 do 46 000 zł brutto, a dla systemów 10 kW – od 37 000 do 65 000 zł brutto. Dla budżetowych instalacji dostępne są tańsze zestawy, jednak często kosztem niższej jakości i krótszej gwarancji. Koszty zależą od wielu czynników, takich jak moc instalacji, jakość komponentów i specyfika montażu. Chcesz poznać szczegółowe wyceny? Skorzystaj z naszego kalkulatora i dowiedz się, ile zapłacisz za instalację PV dopasowaną do Twoich potrzeb!
02.12.2024Aż 92% użytkowników nie doświadczyło dotąd awarii swojej instalacji fotowoltaicznej. Pozostałym udało się zażegnać kryzys w ciągu maksymalnie tygodnia – wynika z badania Oferteo.pl. Polacy zwykle decydują się na wykupienie 20-letniej gwarancji na swoje panele. Najczęściej zapewniana ona jest przez wykonawcę, który zajmował się całym projektem.
27.04.2023