Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
elektryk z uprawnieniami sep dokonuje pomiaru instalacji elektrycznej

Uprawnienia sepowskie – czym są i jak zdobyć uprawnienia SEP?

Uprawnienia sepowskie – czym są i jak zdobyć uprawnienia SEP?

Uprawnienia budowlane SEP, inaczej uprawnienia sepowskie, dzielą się na trzy grupy (G1, G2 i G3). Pozwolenia z grupy 1. umożliwiają instalowanie sieci o napięciu do 1 kV. Przed przystąpieniem do egzaminu, który pozwala zdobyć uprawnienia SEP, należy ukończyć kurs elektryka, czyli kurs zawodowy dotyczący instalacji elektrycznych. Zobacz, jak zdobyć uprawnienia sepowskie i jakie możliwości zawodowe otwierają uprawnienia elektryka?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 21 lipca 2022 21.07.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 58706 Elektryków blisko Ciebie

Wykonywanie pracy elektryka wymaga uprawnień sepowskich. Świadectwo kwalifikacyjne SEP jest niezbędne w rekrutacji na stanowisko elektryka lub inne stanowisko związane z elektryką – kurs sepowski umożliwia pracę przy eksploatacji lub dozorze urządzeń i sieci elektroenergetycznych. Jak zdobyć uprawnienia sep? Sprawdź to z nami!

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 58 706 Elektryków najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Co to są uprawnienia sepowskie?

Uprawnienia SEP są niezbędne w zawodzie elektryka z Warszawy, elektryka z Wrocławia i każdego innego miasta. Rozwinięciem skrótu SEP jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja zrzeszająca inżynierów, techników i adeptów elektryki. Szkolenia SEP pozwalają na realizowanie konkretnych prac przy instalacjach elektrycznych. Najlepsi elektrycy o wszechstronnych uprawnieniach sepowskich mogą wykonywać wszelkie zlecenia związane z szeroko pojmowaną elektryką.

Sprawdź rodzaje uprawnień sepowskich:

  • uprawnienia energetyczne G1 – grupa pierwsza uprawnień SEP, są to uprawnienia elektryczne (możliwość eksploatacji i dozoru urządzeń instalacji i sieci elektroenergetycznych) – dzięki tym uprawnieniom SEP możliwa jest instalacja sieci o napięciu do 1 kV lub powyżej 1kV;
  • uprawnienia energetyczne G2 – grupa druga, są to uprawnienia energetyczne (możliwość eksploatacji i dozoru urządzeń instalacji i sieci cieplnych – np. pieców przemysłowych, wymienników ciepła, turbin wodnych);
  • uprawnienia energetyczne G3 – grupa trzecia uprawnień, uprawnienia gazowe (możliwość eksploatacji i dozoru urządzeń instalacji i sieci gazowych - do 0,5 MP).

Filarem działalności stowarzyszenia jest edukacja – prowadzenie szkoleń i warsztatów (w tym przyznawanie uprawnień do 1 kV) dla przyszłych elektryków. Kurs SEP dzieli się na kilka kategorii. W zależności od grupy uprawnienia dotyczą instalacji elektroenergetycznych lub gazowych.

Zakres uprawnień SEP G1

Każdy z kursów i rodzajów uprawnień dzieli się na podpunkty dotyczące konkretnych urządzeń lub sieci. W przypadku kursów G1 są to:

  • instalacje elektryczne i urządzenia o napięciu znamionowym większym niż 1kV,
  • instalacje i urządzenia o napięciu do 1 kV,
  • sieci oświetlenia ulicznego,
  • sieci trakcyjne,
  • urządzenia do elektrolizy,
  • urządzenia prądotwórcze,
  • urządzenia do ochrony granic (np. urządzenia ratowniczo-gaśnicze),
  • obsługa aparatury kontrolno-pomiarowej,
  • zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 mkW,
  • urządzenia techniki wojskowej,
  • urządzenia uzbrojenia,
  • urządzenia wykorzystywane w wykonaniu przeciwwybuchowym.

Osoby mające odpowiednie uprawnienia mogą świadczyć różne usługi jako elektryk, m.in. planować schemat instalacji elektrycznej, dokonywać przeglądu instalacji elektrycznej czy odbioru instalacji elektrycznej.

Zakres uprawnień SEP G2

Uprawnienia SEP G2 jest drugą z kategorii uprawnień, zaraz po G1. Nazywane są one kursami cieplnymi. Uprawnienia energetyczne G2 są przyznawane osobom, które zajmują się używaniem lub monitorowaniem instalacji, urządzeń oraz sieci cieplnych. Dzięki uprawnieniom elektrycznym do G2 można pracować z:

  • kotłami parowymi i wodnymi o mocy większej niż 50 kW,
  • sieciami i instalacjami cieplnymi wraz z ich urządzeniami pomocniczymi o mocy przesyłu ciepła powyżej 50 kW,
  • ssawkami, wentylatorami i dmuchawami o mocy ponad 50 kW,
  • pompami cieplnymi,
  • piecami przemysłowymi o mocy wyższej niż 50 kW.

Osoba z uprawnieniami SEP G2 jest w stanie wykonać całą instalację elektryczną w domu i podłączyć również kocioł grzewczy.

Zakres uprawnień SEP G3

Trzeci, najwyższy poziom uprawnień SEP G3 daje największe szanse na pracę z każdą siecią energetyczną i cieplną. Uprawnienia do G3 przyznawane są specjalistom, którzy wykonują pracę polegającą na eksploatacji, użytkowaniu i monitorowaniu sieci i instalacji gazowych, takich jak:

  • sieci gazowe przesyłowe – w tym gazociągi, punkty redukcyjne czy stacje gazowe,
  • urządzenia do magazynowania paliw gazowych,
  • turbiny gazowe,
  • instalacje gazowe o ciśnieniu poniżej 5 kPa,
  • urządzenia do przeróbki i oczyszczania gazu.

Jak zdobyć uprawnienia SEP D i SEP E?

elektryk z uprawnieniami SEP wykonuje pomiary elektryczne

Każdy z powyższych kursów SEP dzieli się na dwie kategorie:

  1. Kwalifikacja E (eksploatacja).
  2. Kwalifikacja D (dozór).

Wybrany kurs umożliwia otrzymanie niezbędnego certyfikatu (np. uprawnienia gazowe E i D; uprawnienia elektryczne D; uprawnienia dozorowe D – itd.).

Kto wydaje uprawienia SEP? Zajmuje się tym Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Ukończone szkolenia SEP potwierdzają, że dana osoba ma kompetencje niezbędne do pracy przy prądzie o wskazanym natężeniu.

Świadectwa kwalifikacyjne SEP D i SEP E – do czego uprawniają?

Świadectwo kwalifikacyjne SEP E jest niezbędne do obsługi, montażu, pomiarów i prac kontrolnych – z wykorzystaniem urządzeń i sieci elektroenergetycznych. Świadectwo kwalifikacji E umożliwia wystawianie oceny stanu technicznego instalacji elektrycznej oraz wykonywania pomiarów elektrycznych, naprawy urządzeń, wymiany gniazdek i łączników. Na kursie tego typu poznasz warunki techniczne obsługi urządzeń, zasady wykonywania prac montażowych i pomiarowych, instrukcje postępowania w razie awarii oraz instrukcje eksploatacji urządzeń i sieci.

Natomiast świadectwo SEP D daje inne możliwości wykonywania pracy zawodowej. Świadectwo kwalifikacji D jest niezbędne dla osób, które nadzorują pracę osób z uprawnieniami E. W czasie kursu poznasz m.in. przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz zasady eksploatacji instalacji elektrycznej i wymagania dotyczące prowadzenia niezbędnej dokumentacji technicznej, pomiarowej i eksploatacyjnej.

Przykładowo, co dają elektrykowi uprawnienia SEP do 1 kV? Między innymi umożliwiają wykonywanie pracy z urządzeniami prądotwórczymi przyłączonymi do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego czy z zespołami prądotwórczymi o mocy wyższej niż 50 kW.

Uprawnienia SEP – ile trwa kurs?

Kurs SEP G1, G2 i G3 trwa zaledwie kilka godzin. W krótkim czasie można więc przejść pełne szkolenie elektryczne i poszerzyć swoje kwalifikacje, by mieć szansę na lepsze zatrudnienie czy otwarcie swojej działalności lub jej rozwinięcie. Kursy sepowskie są organizowane na terenie całego kraju, a bardzo często szkolenie G1 można już zrobić dziś w trybie online.

Później wystarczy uzyskać dokument, który będzie potwierdzać uprawnienia SEP. Jak go zdobyć? Musisz złożyć wniosek o przeprowadzenie egzaminu przed komisją kwalifikacyjną i uiścić za niego stosowną opłatę, by finalnie uzyskać uprawnienia sep. Jak wygląda egzamin SEP? Po kursie, organizowany jest egzamin w formie ustnej, który kończy się wynikiem negatywnym lub pozytywnym. Jeśli egzamin zostanie zaliczony, wówczas komisja egzaminacyjna ma 14 dni od dnia przeprowadzenia tego egzaminu na wydanie świadectwa kwalifikacyjnego.

Kursy na elektryka (z uprawnieniami SEP) – kto może przystąpić?

Wymagania do zdobycia uprawnień SEP:

  • osoba przystępująca do kursu musi być pełnoletnia,
  • należy również posiadać minimum podstawowe wykształcenie.

Kurs na elektryka z uprawnieniami sepowskimi mogą zrobić zarówno osoby prywatne, jak i zapisać na niego swoich pracowników może pracodawca, np. organizując wewnętrzne szkolenie sepowskie kończące się egzaminem.

Ile kosztują uprawnienia sepowskie?

Ile trzeba zapłacić za kurs i egzamin SEP – cena w 2022 roku niestety wzrosła względem cen z ubiegłych lat. Licz się z tym, że:

  • cena egzaminu umożliwiającego otrzymanie uprawnienia elektrycznego do 1 kV wynosi obecnie około 300 zł,
  • w cenę wliczona jest kwota wydania certyfikatu,
  • cena kursu (szkolenia) na elektryka – wykonywanego przed egzaminem SEP - zależy od liczby uczestników – wynosi ok. 95-110 zł (im więcej osób w grupie, tym większe możliwości negocjacji ceny).

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące uprawnień sepowskich

Dodano: 22 stycznia 2021 Zaktualizowano: 21 lipca 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco