Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
elektryk ściąga izolację z kabla

Kolory kabli, rodzaje i oznaczenia przewodów elektrycznych

Kolory kabli, rodzaje i oznaczenia przewodów elektrycznych

Kolory przewodów elektrycznych (a konkretnie: kolory izolacji kabli w elektryce) nie są przypadkowe. To uniwersalne oznaczenia elektryczne L N PE, które wynikają z przepisów prawnych. Kabel brązowy lub czarny to przewód fazowy L; kabel niebieski to przewód neutralny N; kabel żółto-zielony – to przewód ochronny PE. To podstawy – w starszych instalacjach kolory przewodów fazowych i przewody ochronne mogą się różnić. Oznaczenie przewodów elektrycznych to duże ułatwienie we wszelkiego rodzaju pracach związanych z instalacją elektryczną – pod warunkiem, że instalacja wykonana jest w zgodzie ze sztuką. Do czego służą poszczególne rodzaje przewodów elektrycznych?

author box img

Marta Białek

Zaktualizowano: 22 września 2022 22.09.2022 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 56723 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych blisko Ciebie

Na początek ważna uwaga: prace związane z instalacjami elektrycznymi tylko pozornie są łatwe. W praktyce jednak jest to praca wysokiego ryzyka, niewłaściwa instalacja grozi pożarem, a porażenie prądem – śmiercią.

Dlatego wszelkie prace związane z instalacją elektryczną warto zlecić elektrykowi, a przed nawet pozornie prostymi naprawami należy koniecznie wyłączyć zasilania (i sprawdzić próbnikiem, czy w gniazdkach po wyłączeniu zasilania rzeczywiście nie ma prądu).

Warto też pamiętać, że co prawda kolory przewodów elektrycznych wynikają z uniwersalnych norm, ale w starszych instalacjach przeznaczenie żyły przewodu może być inne (np. w wyniku błędnego podłączenia lub niewłaściwej modyfikacji instalacji przez domorosłego elektryka).

W niektórych przypadkach elektrycy oznaczają kolorową taśmą izolacyjną odpowiedni kolor kabla – nie zaleca się jednak stosować przewodów o innej kolorystyce do innych celów.

Kolory przewodów elektrycznych – podstawa prawna

Zasady oznaczania żył przewodów i kabli w Unii Europejskiej definiuje dokument HD 308 S2:2001, w którym szczegółowo opisano identyfikację żył – nie tylko w kablach elektrycznych, ale też w przewodach sznurowych.

Polski odpowiednik dokumentu definiującego oznaczenia kolorystyki kabli to wydany w 2007 roku PN-HD 308 S2:2007 (ze statusem Polskiej Normy). Norma ma zastosowanie zarówno w instalacjach elektrycznych, jak i układach rozdzielczych, przewodach sznurowych czy odbiornikach ruchomych.

Instalacje elektryczne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 56 723 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jakie są kolory kabli dla prądu przemiennego i stałego?

Dla prądu przemiennego:

  • przewód fazowy (oznaczenie L) – najczęściej kolor przewodu fazowego to czarny lub brązowy,
  • przewód neutralny (oznaczenie N) – najczęściej kolor przewodu neutralnego to niebieski,
  • przewód ochronny (oznaczenie PE) – oznaczony kolorem żółto-zielonym.
Infografika przedstawiająca kolory kabli prądu przemiennego

Dla prądu stałego (kolory kabli plus minus):

  • przewód plus – czerwony;
  • przewód minus – czarny lub niebieski.
Infografika przedstawiająca kolory kabli prądu stałego

Przewód fazowy L – kolory i przeznaczenie

Przyjmuje się, że przewód fazowy jest oznaczony kolorem brązowym lub czarnym, ale w niektórych przypadkach (np. duża liczba żył w przewodzie) może mieć inny kolor (np. zdarzają się przewody fazowe w kolorze szarym lub czerwonym).

Wykluczone jest zastosowanie koloru żółto-zielonego i niebieskiego, które wskazują na przewody neutralne i ochronne. Żyły fazowe prowadzone są do zacisków z lewej strony gniazda.

Przeznaczeniem przewodu fazowego (L) jest praca pod napięciem fazowym, które służy do przesyłania energii w sieci elektroenergetycznej (przewód fazowy jest bezpośrednio połączony z cewką transformatora). Warto pamiętać, że dotknięcie tego przewodu skutkuje porażeniem prądem elektrycznym.

Przewód neutralny N – kolory i przeznaczenie

Żyły neutralne łączone są z neutralnym punktem transformatora elektrycznego (i uziemione). W przeciwieństwie do przewodu fazowego (w którym występuje napięcie), w tym przypadku (teoretycznie!) kabel powinien być połączony z neutralnym punktem w transformatorze elektrycznym (a więc napięcie powinno być zerowe).

Jeśli instalacja elektryczna nie jest wykonana poprawnie, to w kablu neutralnym również może być przenoszona energia elektryczna, a więc dotknięcie go grozi porażeniem).

Przewody neutralne oznaczane są kolorem niebieskim – i nie powinny występować w instalacjach w innych kolorach. Wie o tym każdy fachowiec od instalacji elektrycznych z Warszawy i innych miast.

Funkcją przewodu neutralnego (N) – połączonego z neutralnym punktem transformatora – jest przesył energii elektrycznej do jednofazowych urządzeń.

Przewód ochronny PE – kolory i przeznaczenie

Izolacja żółto-zielona przewodu elektrycznego wskazuje na przewód ochronny.

Przewód tego typu w mieszkaniach połączony jest z przewodem neutralnym w rozdzielnicy lub połączony z ziemią (a konkretnie: przewód ochronny kończy się zakopanym pod ziemią drutem lub płaskownikiem stalowym, tak aby instalacja chroniła przed porażeniem prądowym). Ma bardzo ważną funkcję w instalacji – służy przede wszystkim do ochrony przed porażeniem elektrycznym.

Specjalista od instalacji elektrycznych z Krakowa przestrzega, że przewody ochronne nie powinny być oznaczone innymi kolorami.

Kolory kabli w starszych instalacjach elektrycznych

elektryk podpina do gniazdka kable elektryczne w odpowiednim kolorze

W instalacjach starszego typu stosowane były przewody ochronno-neutralne (oznaczanie PEN, żółto-zielone) oraz tzw. przewód zerowy (niebieski).

Kody kolorów (zgodnie z IEC 757)

  • czarny – BK (dawniej sw),
  • brązowy – BN (dawniej br),
  • czerwony – RD (dawniej rt),
  • pomarańczowy – OG (dawniej or),
  • żółty - YE (dawniej ge),
  • zielony – GN (dawniej gn),
  • niebieski - BU (dawniej bl),
  • fioletowy – VT (dawniej vi),
  • szary – GY (dawniej gr),
  • biały – WH (dawniej ws),
  • różowy – PK (dawniej rs),
  • złoty – GD,
  • turkusowy – TQ (dawniej tk),
  • srebrny – SR,
  • żółto-zielony – GNYE (dawniej gnge).
Dodano: 22 stycznia 2021 Zaktualizowano: 22 września 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco