glazurnik układa na ścianie płytki gipsowe imitujące cegłę

Płytki gipsowe na ścianę – jak i gdzie je układać?

Płytki gipsowe na ścianę – jak i gdzie je układać?

Płytki gipsowe na ścianę – imitujące kamień lub cegłę – to dekoracyjne rozwiązanie, które jest jednocześnie nowoczesne, stylowe i niedrogie. Czy kładzenie płytek gipsowych jest trudne? Jak kłaść cegiełki z gipsu? Z czym łączyć dekoracyjny kamień gipsowy? Jaki wybrać klej do płytek gipsowych? Odpowiedzi na te i inne pytania o dekoracje z gipsu znajdziesz w naszym artykule.

author box img

Ewa Wołowik-Kaczorek

Opublikowano: 25 sierpnia 2020 25.08.2020 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 110709 Glazurników blisko Ciebie

Płytki gipsowe dekoracyjne – jakie to kafle i dlaczego warto je wybrać?

Cztery najważniejsze informacje o płytkach z gipsu:

  1. Płytki z gipsu nie wymagają fugowania. Temat płytek gipsowych rozpoczniemy od wyjaśnienia, jaki konkretnie materiał kryje się pod tym hasłem. Płytki tego rodzaju to produkty bardzo podobne do prawdziwych cegieł. Swoją popularność wśród glazurników zawdzięczają prawdopodobnie niewysokiej cenie, a także prostemu montażowi. Nie wymagają one bowiem fugowania.
  2. Cegły z gipsu dostępne są w różnych kolorach do wyboru. Możesz kupić je w wersji białej lub rudej. Na sklepowych półkach znajdziesz również opcje barwione. Weź też pod uwagę, że białe modele łatwo jest przemalować farbą na dowolny kolor. Niemniej to właśnie białe lub rude cegiełki gipsowe cieszą się największą popularnością i dobrze prezentują się w większości wnętrz.
  3. Kafle gipsowe możesz w łatwy sposób dociąć. Co istotne, możesz je kupić w wersji pełnej lub narożnikowej, dzięki czemu montaż staje się prostszy. Jeśli jednak pojawi się potrzeba przycięcia, zalecana jest piła do drewna. Zależy nam na Twoim bezpieczeństwie, dlatego najlepiej zleć to zadanie doświadczonemu glazurnikowi.
  4. Metr kwadratowy tego typu kafli jest lżejszy niż cegły czy cegłopodobne płytki. Płytka gipsowa o tych wymiarach waży około 15 kilogramów.
Glazurnik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 110 709 Glazurników najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Płytki gipsowe – gdzie można je położyć?

Gdzie najlepiej położyć płytki gipsowe lub kamień gipsowy (dekoracyjny)?

  • Bez wątpienia cegiełki gipsowe lub płytki gipsowe imitujące kamień świetnie zaprezentują się we wnętrzach domów i mieszkań. Możesz kłaść je zarówno w nowoczesnych, jak i tych bardziej klasycznych pomieszczeniach.
  • Co ważne – nie zaleca się, by kafle gipsowe znajdowały się na każdej ze ścian. Taki ruch może przynieść przytłaczający efekt. Dobrym pomysłem okaże się więc wyłożenie tylko jednej ze ścian tego rodzaju płytkami lub też nawet fragmentu ściany – na przykład sfery telewizyjnej, bibliotecznej czy jadalnianej
  • A co ze ścianami zewnętrznymi? Czy tam również można położyć płytki gipsowe? Niestety nie. Zresztą glazurnicy z Warszawy i innych miast nie zalecają także wykańczania nimi pomieszczeń, gdzie jest duża wilgoć. Tego rodzaju płytki nie są bardzo odporne na szorowanie. Aby jak najdłużej prezentowały się dobrze, trzeba po ich montażu potraktować je specjalnym impregnatem.
Odkryj więcej inspiracji: Naklejki na płytki łazienkowe i kuchenne

Płytki gipsowe – jak kłaść?

  1. W pierwszej kolejności trzeba przygotować klej oraz impregnat. Następnie oczyścić podłoże. Ważne, by było suche i pozbawione ewentualnych resztek starej farby. Jeśli jest nierówne, trzeba za pomocą zaprawy wyrównującej zagruntować powierzchnię.
  2. Jeśli chcesz kłaść gipsowe płytki na ścianie narożnikowej – koniecznie rozpocznij pracę od położenia właśnie narożników.
  3. Kładziesz kafelki gipsowe tylko na ścianie? W pierwszych ruchach wyłóż te miejsca, które są najbardziej widoczne. Dzięki temu (ewentualne) mniej estetyczne połączenia nie będą rzucać się w oczy. Pamiętaj jeszcze o usunięciu nalotu gipsowego ze spodniej strony produktu. Do wykonania tej czynności przyda ci się szpachelka.
  4. Jak układać płytki? Glazurnicy z Wrocławia radzą, by robić to od dołu do góry. Ważne, by układać cegiełki z przesunięciem o jedną trzecią długości płytki. Nie powinno się kłaść ich jedna pod drugą, ponieważ przyniesie to mało pożądany efekt.
  5. Przytwierdź płytki za pomocą kleju, każdą dociskając do ściany. Dodajmy też, że kafelki, które znajdują się w ostatnim rzędzie, trzeba dociąć. Po upływie około 14 dni dobrze jest zabezpieczyć gipsowe płytki specjalnym impregnatem (glazurnik powinien doradzić wybór odpowiedniego preparatu do płytek). Dzięki temu dłużej będzie można cieszyć się ładnym kaflami.

Klej do płytek gipsowych

Na koniec wspomnijmy jeszcze o kleju. Najlepszą opcją będzie oczywiście preparat specjalnie przeznaczony do montażu właśnie tego rodzaju kafli (ma formę gęstej pasty – wystarczy go jedynie wymieszać przed użyciem). Tego typu środki przeważnie są klejami cienkowarstwowymi, elastycznymi, silnie scalającymi.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco