Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
przenośny generator prądu awaryjnego z przewodem elektrycznym

Agregat prądotwórczy do domu – jaki wybrać. Jak go podłączyć?

Agregat prądotwórczy do domu – jaki wybrać. Jak go podłączyć?

Agregaty prądotwórcze przydają się zazwyczaj w dwóch sytuacjach: gdy nie ma dostępu do sieci elektrycznej w czasie budowy i remontu lub przy awarii zasilania. Agregat prądotwórczy do domu w takiej sytuacji może działać zarówno jako urządzenie przenośne (z pominięciem instalacji elektrycznej), jak i w roli zasilania awaryjnego z odpowiednio skonfigurowanymi obwodami. Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 30 sierpnia 2022 30.08.2022 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 56721 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych blisko Ciebie

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego kupić?

Wybór agregatu prądotwórczego do domu powinien wynikać z potrzeb – wynikających zarówno z zapotrzebowania na energię, jak i funkcjonalności.

Zasadniczo można uznać, że agregaty w zależności od zastosowania można podzielić na:

  • agregat prądotwórczy do domu,
  • agregat prądotwórczy na budowę,
  • agregat prądotwórczy do elektronarzędzi (np. agregat do wiertarki, szlifierki itp.).

Pod względem silnika napędowego agregaty dzielą się na:

  • akumulatorowe,
  • na gaz płynny (LPG, spalają najwięcej, ale przy rosnących cenach paliwa mogą zyskiwać na popularności),
  • z silnikiem diesla (wysokoprężne, zasilane olejem napędowym, spalają mniej paliwa niż benzynowe),
  • benzynowe (dwusuwowe i czterosuwowe – wydajniejsze, ale droższe).

Jaki wybrać agregat prądotwórczy do domu? Jeśli chcesz kupić mały i cichy agregat prądotwórczy do zasilania awaryjnego domu jednorodzinnego, a do tego szukasz urządzenia przenośnego i prostego w obsłudze, to postaw na agregat przenośny.

Takie urządzenie może być zasilane akumulatorowo lub benzyną – nie wymaga ingerencji w instalację elektryczną, można go zabrać w podróż lub wykorzystać np. do małych napraw (zasili elektronarzędzia przy wyłączonej sieci).

Pamiętaj!
Takie rozwiązanie jest proste i tanie, ale awaryjnie zasilisz zazwyczaj do 2-3 urządzeń. Jeśli chcesz awaryjnie zasilić więcej urządzeń, to wybierz akumulator przeznaczony do pracy z instalacją elektryczną, do której podłączy go wykwalifikowany elektryk. Więcej o metodach podłączenia przeczytasz w ostatnim akapicie.
Planujesz wymianę instalacji elektrycznej? Sprawdź: Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej?

Pamiętaj, że w przypadku wątpliwości, zawsze warto zasięgnąć porady u doświadczonego Specjalisty od instalacji elektrycznych, np. fachowca od instalacji elektrycznych z Warszawy bądź innego miasta z Twojej okolicy.

Instalacje elektryczne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 56 721 Specjalistów od Instalacji Elektrycznych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jakie parametry powinien mieć agregat prądotwórczy do domu?

Przy wyborze agregatu kluczowe są parametry:

  • moc urządzenia,
  • napięcie (jedno- lub dwufazowe),
  • rozruch (automat lub ręczny),
  • waga (jeśli to agregat przenośny - im mniejsza, tym lepiej),
  • dodatkowe funkcje (dźwiękoszczelna budowa, stabilizacja napięcia, dodatkowe chłodzenie).
Ważne!
Jeśli chcesz obliczyć niezbędną moc agregatu prądotwórczego do domu, to pamiętaj, że moc nie powinna jedynie lekko przekraczać sumy mocy nominalnych podłączonych odbiorników i urządzeń.

Moc agregatu powinna być znacząco większa – w pierwszej fazie rozruchu silników elektrycznych agregaty pobierają nawet 5-krotnie większy prąd.

Jakiej mocy agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać?

agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego stoi na trawie

Do zastosowań domowych w zupełności sprawdzi się agregat jednofazowy (wytwarza prąd jednofazowy o nominalnych parametrach 230 V 50 Hz – zasili większość urządzeń domowych).

Jeśli jednak dodatkowo agregat ma służyć firmie budującej dom, czyli podczas procesu budowy, lub w trakcie remontów - wybierz agregat trójfazowy (może wytwarzać prąd 3 × 400 V 50 Hz – to niezbędny parametr dla wielu urządzeń budowlanych).

Masz w domu pompę ciepła i zastanawiasz się, jaki najlepszy agregat prądotwórczy do domu wybrać? W takim przypadku należy oczywiście indywidualnie dobrać moc agregatu do danej instalacji. Najlepiej zasięgnąć porady u Specjalisty od instalacji elektrycznych z Wrocławia bądź innego miasta. Można przyjąć, że do standardowej instalacji z pompą wystarczy agregat o mocy 800-1200 VA (taka moc wystarczy do zasilenia pompy i automatyki kotła, chłodziarki i oświetlenia).

Uwaga!
Jeśli planujesz w domu stworzyć zasilanie awaryjne z agregatem, to pamiętaj, że warto stworzyć oddzielny obwód na wszelkie urządzenia, które są nieprzewidziane do awaryjnego zasilania.

Ile kosztuje agregat prądotwórczy do domu?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje agregat prądotwórczy do domu, to wiedz, że w 2022 rozpiętość cenowa wynosi od kilkuset złotych (najtańsze agregaty można kupić za ok. 400 zł) do kilkunastu tysięcy złotych (ok. 12 tys. zł).

Z czego wynika tak duża różnica cen? Przede wszystkim z rodzaju wybranego urządzenia. Proste modele akumulatorowe lub agregaty benzynowe z silnikiem dwusuwowym kosztują ok. 400-1500 zł, nie dysponują dużą mocą, są przenośne, sprawdzą się do awaryjnego zasilenia pojedynczych urządzeń, elektronarzędzi lub jako dodatkowe źródło prądu na działkach czy kempingach.

Stacjonarne agregaty prądotwórcze to już zupełnie inna półka cenowa – kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych (w zależności od mocy, rodzaju rozruchu, dodatkowych funkcji i typu napięcia – droższe będą trójfazowe).

Podpowiedź:
Jeśli tylko na krótki czas potrzebujesz agregatu prądotwórczego, to pomyśl o opcji wypożyczenia. Zazwyczaj płatność będzie rozliczana w cyklu dniowym, a dodatkowo trzeba wpłacić kaucję.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji domowej?

Jeśli chcesz podłączyć agregat do instalacji domowej, to konieczne jest zlecenie prac elektrykowi z uprawnieniami.

Niezbędne będą prace:

  • konfiguracja obwodów,
  • montaż przełącznika dwupozycyjnego (sterowanie zasilaniem, do wyboru opcje: sieciowe, z agregatu),
  • montaż systemu w rozdzielnicy.

Bardzo ważne jest również zabezpieczenie przed opcją podania przez agregat prądu w przypadku ponownego włączenia prądu po awarii. Teoretycznie więc ręczne sterowanie może wydawać się niewygodne (wymaga ingerencji użytkownika), ale przycisk dwupozycyjny rozwiązuje ten problem.

Przed zleceniem prac elektrykowi koniecznie sprawdź cennik usług elektrycznych.

Alternatywą są agregaty prądotwórcze z rozruchem samoczynnym – wyposażone są w automatykę sterującą załączaniem, ale kosztują więcej od zwykłych.

Na koniec ważna porada:

Przed montażem warto uważnie przeczytać umowę z dostawcą prądu i zapoznać się z warunkami przyłączenia lub skonsultować zakup z dostawcą. W niektórych przypadkach zakład energetyczny może wymagać uzgodnienia przyłączenia agregatu do istniejącej instalacji i przedstawienia w dokumentacji instrukcji współpracy z siecią.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco