Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
uśmiechnięta rudowłosa kobieta siedzi przy biurku i pracuje przy laptopie

Jak założyć firmę? Własna działalność gospodarcza krok po kroku

Jak założyć firmę? Własna działalność gospodarcza krok po kroku

Zastanawiasz się, jak założyć firmę? Założenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko pomysłu na biznes, ale też kilku formalności, które są wymagane do założenia firmy. Założenie firmy wiąże się z wyborem formy prawnej, formy opodatkowania czy formy księgowości, a po drodze trzeba będzie wybrać nazwę firmy, jej adres – i zarejestrować działalność w CEIDG. Jeśli to wszystko brzmi jest dla ciebie trudne – spokojnie, w poradniku znajdziesz niezbędne informacje, a na stronie Oferteo znajdziesz najlepszych doradców ze swojej okolicy, którzy pomagali z sukcesem zakładać wiele działających od wielu lat działalności gospodarczych.

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 26 stycznia 2023 26.01.2023 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 3369 Doradców od Biznes Planów blisko Ciebie

Biznes plan - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 369 Doradców od Biznes Planów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak założyć firmę – od czego zacząć?

Jeśli masz pomysł na firmę i planujesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą (na początek!), warto nie tylko odpowiednio się do tego przygotować, ale także opracować konkretny biznes plan. Biznesplan pozwoli ci na przemyślenie wielu aspektów Twojej przyszłej firmy, tak aby o niczym nie zapomnieć. Oczywiście to właśnie od pomysłu, planu i modelu biznesowego zależy sukces twojej działalności – na tym nie będziemy skupiać się w poradniku, wpierając Cię w kwestiach formalnych. Dzięki temu założenie działalności gospodarczej będzie dużo łatwiejsze.

Jak założyć firmę? Na początek wybierz formę prawną firmy, jej nazwę i adres, wybierz kod PKD, firmę opodatkowania oraz formę księgowości. Poniżej znajdziesz porady związane z każdym tym krokiem.

Założenie działalności gospodarczej a wybór formy prawnej

Możesz wybrać spośród kilku form prawnych:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka jawna (sp.j.),
  • spółka partnerska (sp.p.),
  • spółka cywilna (s.c),
  • spółka komandytowa (sp.k.),
  • spółka akcyjna (SA),
  • spółka komandytowo-akcyjna (SKA),
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.).

Która forma prawna jest najlepsza? To zależy od wielu czynników, dlatego najlepiej przed założeniem firmy przedstawić doradcy plan na biznes a także przeprowadzić audyt biznesowy – na podstawie założeń biznesowych oraz danych zaudytowanych łatwiej będzie dobrać odpowiednią formę prawną.

Mikroprzedsiębiorcy często wybierają jednoosobową działalność gospodarczą, a MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa) zazwyczaj stawiają na opcję spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Założenie działalności gospodarczej a konieczność rejestracji

Czy koniecznie trzeba rejestrować działalność gospodarczą? W niektórych przypadkach nie jest to konieczne. Warunkiem jest przychód miesięczny do 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. To jednak nie wszystko – ta opcja dostępna jest tylko dla osób, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej.

W takiej sytuacji firma nie jest uznawana jako działalność gospodarcza i nie trzeba jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). W każdym innym przypadku należy zarejestrować działalność gospodarczą.

Założenie działalności gospodarczej a nazwa firmy

Zakładając działalność gospodarczą, należy wybrać nazwę firmy. Pamiętaj, że zarejestrowana nazwa służy najczęściej jako podstawowa informacja w obrocie gospodarczym (tj. będziesz z niej korzystać w czasie podpisywania umów, wystawiania faktur itp.). Oficjalna, wpisana do rejestru firma nie musi być nazwą marketingową produktu, strony internetowej czy usługi.

Wybierając nazwę warto pamiętać o kilku zasadach. Nazwa firmy powinna być chwytliwa, prosta, unikalna i najlepiej, aby nawiązywała do ogólnej misji firmy lub rodzaju działalności gospodarczej.

Założenie działalności gospodarczej a adres firmy

Przy rejestracji działalności należy wskazać adres firmy. Czy zakładając firmę koniecznie trzeba mieć biuro? Nie ma takiego wymogu – adresem firmy może być adres domowy, a nawet biuro wirtualne lub biuro coworkingowe.

Uwaga!
Do adresu siedziby działalności gospodarczej należy dopisać tytuł prawny (czyli np. prawo własności, umowę najmu lub dzierżawy). Warto też pamiętać, że adres działalności gospodarczej będzie podany w rozmaitych bazach danych i katalogach firmowych (m.in. w bazach KRS i CEIDG) – zastanów się, czy na pewno chcesz korzystać z adresu domowego.

Założenie działalności gospodarczej a wybór kodu PKD

Czym jest PKD i jaki PKD należy wskazać, zakładając firmę? PKD to Polska Klasyfikacja Działalności - 5-znakowy symbol określający działalność gospodarczą (a konkretnie: rodzaj działalności gospodarczej). Przykładowo: jeśli planujesz działalność marketingową – ale z opcją wydawania e-booków, książek i produkcją filmów, to możesz jednocześnie wybrać PKD:

  • 73.11.Z – Działalność agencji reklamowych,
  • 58.11.Z – Wydawanie książek,
  • 59.11.Z – Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych,
  • 63.12.Z – Działalność portali internetowych.

Przed dodaniem PKD warto przeanalizować listę wszystkich dostępnych kodów i ich opisów. Nie trzeba ograniczać się do jednego kodu, można wybrać i wskazać kilka kodów PKD, które będą określać działalność gospodarczą.

Uwaga!
Zastanów się dobrze przed dobraniem kodów PKD – późniejsze zmiany wiążą się zazwyczaj z urzędowymi opłatami.

Założenie działalności gospodarczej a wybór formy opodatkowania

Prowadząc firmę konieczne jest płacenie podatków. W zależności od rodzaju działalności mogą to być różne formy opodatkowania, ale najczęściej przedsiębiorcy mają do czynienia z dwiema:

  • PIT lub CIT – podatek dochodowy
  • VAT – czyli podatek od towarów i usług

W ramach spółki z o.o. będziesz płacić podatek dochodowy od osób prawnych CIT. W tym przypadku nie masz zbyt wielu opcji form opodatkowania do wyboru. Za to w ramach PIT można wybrać formy:

  • podatek liniowy,
  • skala podatkowa,
  • karta podatkowa,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Jaka forma opodatkowania jest najbardziej korzystna? Wszystko zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju firmy i przychodów.

Założenie działalności gospodarczej a rejestracja do VAT

Przy okazji zakładania działalności często zadawane jest pytanie: czy warto być VAT-owcem? Zdecydowanie warto ten temat skonsultować z doradcą – dużo zależy od rodzaju działalności gospodarczej. Zazwyczaj odpowiedź jest prosta: jeśli nie musisz (czyli kontrahenci nie wymuszają zgłoszenia się do VAT-u), to skorzystaj z opcji zwolnienia podmiotowego z VAT.

W niektórych przypadkach rejestracja do VAT będzie jednak konieczna (bez rejestracji VAT nie możesz wystawić faktury VAT, tylko rachunek).

Założenie działalności gospodarczej a wybór formy księgowości

Zazwyczaj są dwie opcje do wyboru: samodzielne prowadzenie księgowości lub zlecenie księgowości do biura rachunkowego. Oczywiście teoretycznie można samemu prowadzić księgowość – i próbować szukać w ten sposób oszczędności, ale w praktyce bardzo szybko okazuje się, że wsparcie biura rachunkowego jest na wagę złota.

Cena prowadzenia księgowości w biurze księgowym uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności. Przykładowo: za jednoosobową działalność gospodarczą płaci się mniej niż za pełną księgowość prowadzoną w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybierz sprawdzone biuro rachunkowe i nie bój się, że zapomnisz opłacać składki ZUS!

Tworzenie biznesplanu wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie. Doświadczenie i wiedza specjalistów sprawi, że unikniesz potencjalnych błędów. Przejrzyj oferty specjalistów od tworzenia biznes planów z Warszawy lub Twojego miasta.

Jak założyć własną firmę krok po kroku?

Wiesz już, od czego zacząć zakładanie firmy, teraz skupimy się na samym procesie zakładania działalności, czyli dowiesz się, jak krok po kroku założyć firmę, do jakich urzędów trzeba się udać i gdzie zarejestrować działalność. Sprawdź, co jest konieczne przed rozpoczęciem działalności gospodarczej!

Rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG

Rejestracja firmy w CEIDG to pierwszy krok przyszłego przedsiębiorcy. W tym celu należy złożyć wniosek CEIDG-1, dzięki któremu uzyskasz wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek możesz wypełnić przez internet (Konto Przedsiębiorcy na tej stronie). W formularzu podaj dane:

  • nazwa firmy,
  • data rozpoczęcia działalności,
  • rodzaj działalności (kod / kody PKD),
  • forma opodatkowania,
  • rachunek firmowy,
  • forma księgowości.

Rejestracja firmy w Urzędzie Statystycznym

Kolejnym krokiem w procesie rejestracji firmy jest uzyskanie numeru REGON. W tym celu należy w ciągu 14 dni od momentu uzyskania wpisu do ewidencji złożyć wniosek do Urzędu Statystycznego.

Rejestr REGON obejmuje dane:

  • nazwa i adres firmy, dane osobowe,
  • numer PESEL właściciela firmy,
  • rodzaj działalności,
  • forma prawna,
  • data powstania działalności,
  • nazwa organu ewidencyjnego, nazwa rejestru.

Rejestracja firmy w Urzędzie Skarbowym

Jeśli chcesz być płatnikiem VAT, to należy zarejestrować firmę w Urzędzie Skarbowym dla celów VAT. W ten sposób uzyskasz numer NIP, który zarazem jest identyfikatorem podatkowym firmy. Firmę można zgłosić w Urzędzie Skarbowym, składając wniosek CEIDG-1.

Uwaga!
Jeśli planujesz być płatnikiem VAT, to należy zgłosić się do urzędu skarbowego najpóźniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie działalności firmy.

Rejestracja firmy w ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych)

Na szczęście rejestracja firmy w ZUS również odbywa się w oparciu o wniosek CEIDG-1. Pamiętaj jednak, że do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy osobiście zgłosić do ubezpieczenia współpracowników i pracowników (do 7 dni od momentu ich przyjęcia do pracy).

Uwaga!
Przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie społeczne oraz fundusz pracy.

Zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidu

Jeśli zatrudniasz pracowników, to w ciągu 14 dni od momentu założenia należy zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy.

W przypadku niektórych rodzajów działalności na etapie zakładania firmy niezbędna jest też opinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub Sanitarno-Epidemiologicznej. Dotyczy to m.in. usług gastronomicznych, hotelarskich, prowadzenia salonu fryzjerskiego, kosmetycznego, gabinetu medycznego lub w przypadku handlu artykułami spożywczymi.

Założenie rachunku bankowego firmy

W przypadku niektórych działalności założenie rachunku bankowego firmy jest niezbędne. Reguluje to art. 19. – obowiązek rozliczeń za pośrednictwem rachunku płatniczego (Prawo przedsiębiorców). Ustawa określa limit transakcji gotówkowych, czyli nakazuje dokonywanie płatności przelewem, gdy transakcje przekraczają wartość 15 tys. zł.

Dlaczego warto założyć rachunek bankowy firmy, nawet gdy nie jest to konieczne? Za pomocą rachunku będziesz dokonywać przelewów do US i ZUS – posiadanie rachunku firmowego ułatwi też będzie rozliczenia z kontrahentami.

Wyrobienie pieczątki firmy

Czy pieczątka firmy jest obowiązkowa? Nie, pieczątka firmy nie jest wymagana przy rejestracji firmy, ale może się przydać przy okazji uzupełniania rozmaitych dokumentów w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Specjaliści od biznes planu z Wrocławia przypominają, aby na pieczątce uwzględnić niezbędne dane:

  • nazwa firmy i adres siedziby,
  • numer NIP i REGON,
  • dane kontaktowe (numer telefonu).

Ile kosztuje założenie firmy?

Jaki jest koszt założenia firmy? Wszystko zależy od rodzaju działalności gospodarczej, poniżej znajdziesz informacje o kosztach prowadzenia firmy – w dwóch najpopularniejszych formach – kiedy planujesz założyć firmę jednoosobową bądź spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty założenia działalności gospodarczej

  • zgłoszenie do CEIDG i ZUS – bez kosztów,
  • rejestracja do VAT – bez kosztów (potwierdzenie rejestracji kosztuje 170 zł),
  • brak wymogów założycielskich – nie jest potrzebny kapitał na start.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – koszt założenia firmy

  • minimalny kapitał założycielski – 5 tys. zł,
  • taksa notarialna – 160 zł,
  • wpis do KRS – 500 zł,
  • zgłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - 100 zł,
  • rejestracja VAT – bez kosztów (potwierdzenie rejestracji kosztuje 170 zł).

Jak dostać dofinansowanie do firmy?

Gdzie i jak można uzyskać dotacje na otwarcie firmy? Jest na to kilka opcji:

biznesmen czyta umowę przed podpisaniem
  • dotacje na założenie firmy z urzędu pracy,
  • dotacje unijne,
  • dotacje dla startupów,
  • dofinansowanie na otwarcie firmy od Banku Gospodarstwa Krajowego,
  • dofinansowanie na otwarcie firmy dla rolników,
  • crowdfunding (zbieranie środków w internecie od wielu inwestorów jednocześnie).

Zasady przyznawania dotacji różnią się – w zależności do programów dofinansowań, z którymi warto zapoznać się we właściwym dla danej dotacji urzędzie. Jeśli myślisz nad prowadzeniem własnego biznesu i będziesz chciał starać się o dotację na firmę, możesz być proszony o biznesplan.

Czytaj więcej: Jak napisać biznesplan?

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco