Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
piorunochron na dachu domu jednorodzinnego

Instalacja odgromowa – z czego się składa i czy jest obowiązkowa?

Instalacja odgromowa – z czego się składa i czy jest obowiązkowa?

Podstawowym celem wykonania instalacji odgromowej jest ochrona danego obiektu przed skutkiem uderzenia pioruna. Instalacja odgromowa działa w ten sposób, że bezpiecznie odprowadza energię piorunów do ziemi możliwie jak najkrótszą drogą. Zobacz, jak ją poprawnie wykonać i dla kogo jest ona obowiązkowa.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 2 sierpnia 2022 02.08.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 52057 Specjalistów od Instalacji Odgromowych blisko Ciebie

Burzom często towarzyszą potężne wyładowania atmosferyczne – pioruny, które mogą mieć niszczycielskie działanie. Część energii elektrycznej przenoszonej przez piorun rozładowuje się w momencie uderzenia łuku elektrycznego w grunt ziemi. To zjawisko niezwykle niebezpieczne dla wszystkich osób znajdujących się w pobliżu. Stąd też w przypadkach wielu obiektów, zwłaszcza mieszkalnych, wykorzystywana jest instalacja odgromowa. Przed czym chroni i czy jej wykonanie jest obowiązkowe?

Co to jest instalacja odgromowa i jak działa?

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona danego obiektu przed niszczycielską siłą piorunów, jakie mogłyby w niego uderzyć. Instalacja ta zabezpiecza domy przed pożarem i chroni całą instalację elektryczną w mieszkaniu czy instalację elektryczną w domu przed działaniem prądu piorunowego, a jest to naprawdę potężny ładunek.

Czy wiesz, że…?
Błyskawice, które są widoczne na niebie w czasie burzy, mają natężenie o wartości przekraczającej niekiedy 20 tys. amperów i są w stanie ogrzać powietrze do 30 tys. stopni Celsjusza.

Kiedy dochodzi do wyładowań atmosferycznych, piorun szuka najkrótszej drogi do ziemi, co pozwala na wyrównanie różnic potencjałów między chmurami a gruntem. Może trafić w budynek, także mieszkalny, co wywołuje wiele negatywnych skutków:

  • pożar – jeśli piorun trafi w materiał palny,
  • pęknięcie betonu lub cegły,
  • uszkodzenie przewodów elektrycznych,
  • uszkodzenie urządzeń podłączonych do sieci energetycznych.

Dzięki instalacji odgromowej można chronić się przed takimi negatywnymi skutkami, ponieważ bardzo szybko sprowadza ona energię przekazywaną z pioruna wprost do ziemi. Zasada działania piorunochronu jest bardzo prosta. Najwyżej na dachu zainstalowane są zwody (pionowe lub poziome), które przejmują prąd elektryczny, kiedy uderzy w nie piorun. Prąd przechodzi ze zwodów do przewodów odprowadzających, a za ich pośrednictwem płynie do uziomów rozpraszających energię z pioruna.

Instalacja odgromowa - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 52 057 Specjalistów od Instalacji Odgromowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Instalacja odgromowa – z czego się składa?

Kompletna instalacja odgromowa, inaczej piorunochron, składa się z sieci metalowych przedmiotów przeznaczonych do instalacji na dachu. Łączą się one z przewodami i bezpośrednio z ziemią. W momencie kiedy w piorunochron trafi piorun, cała jego energia jest bezpiecznie przekazywana do ziemi.

Z czego dokładnie składa się typowa instalacja odgromowa? Jej elementy to:

  1. Zwody pionowe i poziome montowane na dachu – pełny zestaw wykonywany jest z drutu ze stali ocynkowanej, nierdzewnej, miedzi oraz stopu aluminium ALMgSI. Średnica drutu powinna wynosić standardowo 8 mm. Zwody pionowe wystają ponad chronione elementy, jak maszty odgromowe, iglice kominowe i inne. Natomiast zwody poziome powinno się zamontować wzdłuż kalenicy i na krawędzi dachu, co pozwoli na wykonanie z nich siatki zwodów. Jeśli masz dach stromy, wówczas zwody montuje się przy użyciu wsporników.
  2. Uziomy – można je wykonać z wykorzystaniem zbrojenia fundamentu budynku, które musi być stałe połączone z wyprowadzaniem taśmy stalowej poza obrys fundamentu. Masz wówczas do czynienia z uziomem naturalnym, ale istnieje jeszcze uziom sztuczny. Wtedy ocynkowana taśma stalowa jest zakopana na głębokości około 80 cm w odstępie 1 m od budynku. Trzecią opcją jest wykonanie uziomów pionowych w postaci stalowych prętów wbitych w ziemię.
  3. Przewody odprowadzające – łączą one zwody i uziomy, wykonane są z takich samych surowców jak zwody lub ewentualnie z taśmy stalowej. Przeznaczone są do montażu na elewacji budynku, około 2 cm od ściany, wzdłuż rynny albo pod elewacją, z wykorzystaniem rur odgromowych z odpornością na przebicia elektryczne. Przewód odprowadzający z uziomem łączy się z użyciem zacisku probierczego, który umieszcza się w puszce kontrolno-pomiarowej. Ze względów bezpieczeństwa przewodów zabezpieczających odprowadzających nie powinno się montować bliżej niż 2 m od wejścia do budynku.
Ważne!
Jeśli na dachu znajdują się metalowe elementy, to należy je połączyć z instalacją, jaka uziemia budynek lub zapewnić odrębne uziemienie. Chodzi tu o poręcze, rynny i metalowe elementy dachu.

Instalacja odgromowa w 2022 roku – przepisy

Dla jakich budynków instalacja odgromowa jest niezbędna? Nie jest tak, że w każdym przypadku konieczne jest wykonanie instalacji odgromowej. Obowiązek ten dotyczy tylko niektórych budynków. Kiedy jest wymagana?

Na pytanie o to, czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa, trzeba odpowiedzieć, że nie zawsze. W prawie budowlanym znalazł się przepis mówiący o tym, kiedy jest potrzebna i kiedy musisz ją zamontować. To konieczne w przypadku budynków wyższych niż 15 m i o powierzchni wynoszącej co najmniej 500 m3 lub obiektów wykonanych z materiałów łatwopalnych. Instalację odgromową instaluje się też obowiązkowo w każdym obiekcie użyteczności publicznej.

Również instalacja odgromowa na dachu budynku szkieletowego jest konieczna z uwagi na fakt, że jest on wykonany z łatwopalnych materiałów.

W świetle obowiązujących przepisów dom jednorodzinny powinien mieć instalację odgromową, jeśli wskazuje na to tzw. wskaźnik zagrożenia piorunowego, na który wpływ mają:

  • lokalizacja budynku,
  • wielkość domu,
  • rodzaj konstrukcji,
  • materiały, z jakich wykonany jest dach,
  • warunki panujące w danej strefie atmosferycznej,
  • sąsiedztwo innych budynków,
  • liczba osób przebywających w tym samym czasie w domu.

Obliczeń wskaźnika zagrożenia piorunowego decydującego o tym, czy instalacja odgromowa jest wymagana, dokonuje się na podstawie normy PN/E05003/01.

Kiedy z kolei nie jest wymagana instalacja odgromowa? Jeśli budynek ma mniej niż 15 m wysokości. Ale tak naprawdę zaleca się, by każdy obiekt, w tym zwłaszcza mieszkalny, zabezpieczyć piorunochronem.

Czy warto zainstalować piorunochron?

piorunochron na dachu domu jednorodzinnego

Wiesz już, kto i kiedy powinien wykonać instalację odgromową. Najlepiej takie prace zlecić ekspertom – zobacz ranking elektryków w twojej okolicy i poznaj aktualny cennik usług elektrycznych. Najpierw jednak musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy instalacja odgromowa ma sens?

Czy wiesz, że…?
W Polsce w każdym roku około 1000 razy uderza piorun, a połowa z uderzeń w budynki kończy się zaprószeniem pożaru. Można tego uniknąć, jeśli zainstalujesz instalację odgromową na dachu.

Nawet jeśli przepisy nie nakazują ci montażu piorunochronu, warto go wykonać dla bezpieczeństwa swojego i bliskich. Unikniesz w ten sposób poważnych problemów, z wymianą instalacji elektrycznej włącznie.

Alternatywny sposób na odgromienie – czy istnieje?

Właściwie instalacja odgromowa jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed uderzeniem pioruna i jego możliwymi skutkami. Jeśli chcesz dodatkowo chronić swoje sprzęty w domu przed zniszczeniem, w czasie burzy powstrzymaj się przed korzystaniem z urządzeń elektrycznych. Wszystkie urządzenia, jak komputer czy telewizor, powinny być odłączone od prądu czy instalacji antenowych i internetowych.

Naturalnymi elementami instalacji odgromowej są zbrojenia żelbetonowego pokrycia dachu czy elementy ścian i fundamentów oraz metalowe i elementy czy słupy nośne wystające ponad zadaszenie. Do uziomów, za które nic dodatkowo nie zapłacisz w twojej instalacji odgromowej, zalicza się metalowe rury wodne, nieizolowane od ziemi żelbetonowe fundamenty czy uziomy innych, sąsiadujących obiektów.

Ile kosztuje instalacja odgromowa?

Na korzyść wykonania instalacji odgromowej przemawia jej cena. Robocizna plus koszty wykonania piorunochronu wiążą się z wydatkiem kilku tysięcy złotych i jest to maksymalny koszt.

Praktyczny poradnik: Cennik usług elektrycznych

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco