Ile trwa remont i wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?
Mieszkanie w stanie deweloperskim nie jest lokalem wykonanym w standardzie pod klucz. Oznacza to tyle, że nie możesz się do niego z miejsca wprowadzić. Potrzebne będzie przeprowadzenie pewnych prac remontowych. Ile trwa remont mieszkania w takiej sytuacji? To zależy od Twoich wymagań.
Z poradnika dowiesz się
Czas trwania remontu nie wynika tylko z budżetu, zakresu prac czy natężenia zadań i poziomu doświadczenia ekipy remontowej. To bardzo ważne czynniki, ale o tym, jak dużo czasu zajmą takie działania, decyduje najczęściej szczegółowość przygotowań.
To właśnie od planu i konkretnego harmonogramu prac – ustalonego wcześniej z ekipą remontową – zależy to, czy remont skończysz w wyznaczonym terminie (zobacz ranking specjalistów od remontów mieszkań). W innym wypadku prace mogą się przeciągać w nieskończoność, a budżet będzie zwiększany nie zaplanowanymi wcześniej wydatkami.
Poniżej przedstawiamy ranking 150 605 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Od czego zależy, ile trwa remont mieszkania?
Co właściwie wpływa na to, ile czasu zajmują remont i wykończenie mieszkania? Najważniejsze wydają się zaplanowane prace. Inny termin zakończenia działań będzie wtedy, kiedy chcesz tylko pomalować ściany, a inny, jeśli będą one wymagały np. wygładzenia gipsem czy położenia dekoracyjnego tynku. Dobre firmy wykonujące remonty mieszkań z Warszawy lub innego miasta, z uwagi na różnorodność budynków i mieszkań, są dobrze przygotowane do podejmowania się różnicujących się szczegółowo zadań renowacyjnych, dostosowując swoje działania do indywidualnych potrzeb klientów.Najczęściej do elementów decydujących o czasie trwania remontu należą:
- powierzchnia mieszkania – o ile niektóre z prac wykończeniowych to montaż pojedynczych sprzętów, o tyle większość z nich dotyczy powierzchni ścian, sufitów i podłóg. Doświadczony fachowiec może w ciągu dnia położyć panele podłogowe w mieszkaniu mającym 50 m kw. Jeśli do wyłożenia jest apartament 120 m kw., a dodatkowo będzie trzeba zastosować ceramikę, gres, mozaikę i szkło hartowane, to prace wydłużą się do kilku lub nawet kilkunastu dni. Mając ekipę remontową, warto przypisać fachowców do poszczególnych zadań – tak, aby nie przeszkadzali sobie nawzajem i mogli pracować jednocześnie w różnych pomieszczeniach;
- zakres prac – przed remontem warto przeanalizować punkt po punkcie całą listę zadań i ocenić stopień skomplikowania robót i poziom ryzyka, jaki się z nimi wiąże. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić, na którym etapie realizacja może zatrzymać się na dłużej;
- konieczność demontażu i utrudnienia przed remontem – wycena prac i wstępne szacunki dotyczące czasu jego trwania powinny zawsze obejmować demontaż. Usuwanie starej zabudowy lub instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej wiąże się z ryzykiem odkrycia nieznanych wcześniej usterek, których naprawa wydłuży czas remontu i zwiększy całkowity koszt. W przypadku rynku pierwotnego utrudnieniem może być każda zmiana położenia punktów elektrycznych czy rur w ścianach – takie usługi oznaczają konieczność bruzdowania w ścianach;
- doświadczenie ekipy remontowej – w wyborze firmy remontowej nie warto sugerować się jedynie ceną za metr wykończenia lub wstępną wyceną za całokształt pracy. Opłaca się zdecydować na specjalistów polecanych, z dobrymi opiniami, a najlepiej sprawdzonych przez Oferteo firm wykonujących remonty mieszkań we Wrocławiu lub innych wykonawców w Twojej okolicy;
- materiały budowlane – po pierwsze: powinny być wybrane, zakupione i dostarczone przed rozpoczęciem remontu, tak, aby ekipa nie zwlekała z rozpoczęciem kolejnych etapów realizacji z powodu braków. Po drugie: niektóre rozwiązania wykończeniowe mogą być problematyczne w montażu, przykładowo: standardowe, duże płytki układa się szybko, a elementy w wymyślnych kształtach – np. mozaiki, heksagony – mogą znacząco wydłużyć czas pracy i nawet doświadczony glazurnik może mieć z nimi kłopot;
- jakość podłogi i ścian – stan lokalu przed remontem to bardzo istotny czynnik wpływający na czas wszystkich prac, ale najważniejsze są dwa elementy: jakość podłóg i ścian. Jeśli ściany nie są równe lub wymagają tynkowania, a na podłodze potrzebna jest dodatkowa warstwa wylewki poziomującej, to czas remontu może się znacząco wydłużyć. Będzie tak głównie dlatego, że tego typu mokre prace najczęściej wiążą się z koniecznością odczekania kilku lub kilkunastu dni, aby materiały dobrze zespoliły się z podłożem.;
- optymalizacja czasu i budżetu na remont – sam budżet to nie wszystko, przed remontem postaraj się przygotować przestrzeń, aby nie marnować czasu ekipy – usuń z mieszkania wszystko to, co niepotrzebne, oczyść ściany, uprzedź administrację budynku i mieszkańców o godzinach prac i zgromadź materiały wykończeniowe z zapasem 15-20%.
Ile trwa wykończenie mieszkania?
Szacunkowo można przyjąć, że wykończenie mieszkania o powierzchni 50 m kw. w bloku może trwać od miesiąca do pół roku. Jeśli umówisz wcześniej ekipę remontową, która wykona wszystkie prace z miejsca, w ustalonym czasie, cały proces może zająć nawet tylko miesiąc.
Okres ten wydłuży się, jeśli wybierzesz skomplikowany projekt aranżacji swojego lokum. Ile trwa wykończenie mieszkania w takim przypadku? Nawet kilka miesięcy, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz wykonać niezbędne działania samodzielnie, po godzinach swojej zwykłej pracy, albo musisz czekać na wolny termin u wybranych fachowców. Czasami, w szczycie sezonu remontowego przypadającego na wiosnę i lato, lepiej jest samemu dowiedzieć się, jak krok po kroku wykończyć mieszkanie, niż czekać na ekspertów.
Termin finalizacji remontu mieszkania wydłuża czas oczekiwania na nowe meble zamówione na wymiar. Często na dostarczenie ich czeka się nawet kilka miesięcy. Najpierw musi powstać projekt aranżacji kuchni czy salonu i łazienki, trzeba też zrobić pomiary, a dopiero później stolarz przystąpi do realizacji zlecenia.
Ile trwa remont mieszkania?
Można przyjąć, że minimalny czas trwania remontu mieszkania to 1 miesiąc. Czas remontu zależy jednak od wielu decyzji podejmowanych przed jego rozpoczęciem i w trakcie prac. Przykładowo: jeśli okazuje się, że do wyrównania jest sufit lub ściany, to szybkim rozwiązaniem może być zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych, których montaż wprawionemu fachowcowi zajmie tylko kilka godzin. Dzięki temu unikniesz nawet kilku tygodni wymuszonej przerwy z powodu schnięcia tynków czy wylewki.
Oczywiście pójście na skróty nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem w toku prac remontowych. Jeśli oszczędzisz przesadnie na materiałach, a niektóre etapy pominiesz (np. gruntowanie i solidne odpylanie ścian przed malowaniem), to dodatkowo narazisz się na takie usterki, jak odpadanie farby ze świeżo wyremontowanej ściany.
Do tego trzeba wziąć pod uwagę czas przeznaczony na prace demontażowe, które również trzeba wykonać w mieszkaniu, zwłaszcza takim z rynku wtórnego. To konieczne przy remoncie starego domu.
Dlatego trudno jest odpowiedzieć na pytanie, ile trwa remont i ile trwa wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim. Prace demontażowe przyspieszy wykorzystanie ciężkiego sprzętu, np. młota, który przyda się chociażby przy wyburzeniu ścianki działowej w mieszkaniu i otwarciu np. przestrzeni kuchni na salon.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące remontów
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o remontach mieszkań
Cena i kosztorys remontu pokoju lub salonu zależą od zakresu prac, stanu wyjściowego i metrażu pomieszczenia. Stosunkowo mało będą kosztować podstawowe prace – pomalowanie ścian, lakierowanie podłogi i przegląd instalacji elektrycznej. Kompleksowe zmiany będą znacznie droższe. Jak zrobić remont pokoju i ile kosztują prace? Jak przygotować się do tego?
15.06.2022Wnętrze starego domu – z cegły lub drewna – najczęściej wymaga generalnego remontu. Zakres prac w trakcie remontu starego domu obejmuje m.in. renowację lub wymianę instalacji elektrycznej, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz ściany i sufity. Od czego zacząć remont starego domu i jakie koszty wiążą się z jego odnowieniem?
17.06.2022W kontekście remontu często zadawane jest pytanie o to, ile kosztuje wykończenie domu w 2023 roku. W ramach wykończenia trzeba będzie wykonać m.in. otynkowanie, malowanie ścian i sufitów, następnie położyć podłogi, wyposażyć pomieszczenia i zamontować oświetlenie oraz urządzenia grzewcze. Wykonywanie tych prac samodzielnie może mocno skomplikować sprawę (i wydłużyć czas remontu), dlatego wykończenie zdecydowanie warto powierzyć ekspertom. Sprawdź, ile kosztuje wykończenie domu w stanie deweloperskim i znajdź polecanych specjalistów od wykończenia z twojej okolicy!
11.01.2023Zastanawiasz się, ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku? Na generalny remont mieszkania składają się koszty ekipy remontowej i materiałów, wydatki związane z demontażem, wywozem gruzu oraz zakupem nowych sprzętów do kuchni, łazienki i pokoju. Sprawdziliśmy, ile kosztuje remont mieszkania w 2023 roku – w zależności od wybranych opcji i rodzaju wykończenia.
21.04.2023Remontowanie mieszkania może być stresującym przeżyciem, ale nie przejmuj się – odpowiednie przygotowanie do remontu sprawi, że nie popełnisz częstych błędów.
11.06.2021Remont poddasza lub strychu w starym domu to nie lada wyzwanie. Wcześniej warto przemyśleć czynności do wykonania – od oględzin, przez pomiary, aż po doprowadzenie instalacji, ocieplenie i zabudowę ścian. Nie można też zapomnieć o kwestiach prawnych. Jak przebiega remont poddasza od podstaw? Czego nie możesz pominąć?
24.06.2022