Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Zasady humanitarne i zasady słuszności – zapomniane kanony Prawa upadłościowego

Zasady humanitarne i zasady słuszności – zapomniane kanony Prawa upadłościowego

Treść niniejszego artykułu odnosi się do tematyki klauzul generalnych (rozsądku) w postaci względów humanitarnych i względów słuszności¹, które przed nowelizacją prawa upadłościowego stanowiły ostatnią deskę ratunku dla dłużnika w przypadku istnienia przesłanek dających sądowi możliwość oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 13 września 2022 13.09.2022 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o prawie gospodarczym

Ponad 6615 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Względy (zasady) humanitarne i słuszności w nowej znowelizowanej upadłości konsumenckiej²

Praktyka w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej dostarcza wielu przykładów na to, iż wzmiankowana nowelizacja, która w pewnym stopniu zmodyfikowała postępowanie (procedurę), skutkowała tym, że wymienione zasady formalnie w Prawie upadłościowym istnieją, lecz jak gdyby zostały „zapomniane” przez profesjonalnych pełnomocników, jak i samych klientów.

Obecnie (po nowelizacji) przy odpowiednim przygotowaniu treści wniosku samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jedynie formalnością. Jednakże trzeba mieć na uwadze to, że sam fakt ogłoszenia upadłości nie stanowi jeszcze o oddłużeniu upadłego (dłużnika). Do tego pożądanego celu prowadzi długa droga.

O tym, czy upadły (dłużnik) zostanie oddłużony, czy też nie, sąd rozstrzyga na końcu całego postępowania upadłościowego. Wówczas to bada okoliczności powstania stanu zadłużenia (niewypłacalności) i tzw. moralność płatniczą upadłego (dłużnika).

Jest to odmienny sposób prowadzenia postępowania upadłościowego niż przed przywołaną wielokrotnie nowelizacją. Przed nowelizacją sąd już na początku postępowania wydawał orzeczenie (postanowienie) o ogłoszeniu upadłości albo oddaleniu złożonego wniosku.

Obecnie, w następstwie tego badania (analizowania) – o czym niektórzy nie wiedzą lub zapominają – sąd upadłościowy może stwierdzić, że upadły (dłużnik) nie zasługuje na oddłużenie (umorzenie zobowiązań) i odmówić wydania postanowienia ustalającego plan spłat wierzycieli tudzież umarzającego zobowiązania bez ustalania planu spłat wierzycieli, co równa się z odmową oddłużenia. I wtedy to właśnie mogą mieć zastosowania (przychodzą z pomocą) zasady humanitaryzmu lub zasady słuszności!

Jak wynika bowiem z dyspozycji art. 491 (14a) Prawa upadłościowego, sąd upadłościowy wydaje orzeczenie (postanowienie) o odmowie oddłużenia w przypadku zaistnienia określonych przesłanek (o przesłankach odmowy oddłużenia pisałem we wcześniejszych artykułach), chyba że oddłużenie jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitaryzmu.

¹ Omawiane zasady zostały wyjaśnione w treści wcześniejszych artykułów.

² Wejście w życie nowelizacji nastąpiło 01.12.2021 roku.

Dodano: 13 września 2022 Zaktualizowano: 13 września 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco