Zasady humanitarne i zasady słuszności – zapomniane kanony Prawa upadłościowego
Treść niniejszego artykułu odnosi się do tematyki klauzul generalnych (rozsądku) w postaci względów humanitarnych i względów słuszności¹, które przed nowelizacją prawa upadłościowego stanowiły ostatnią deskę ratunku dla dłużnika w przypadku istnienia przesłanek dających sądowi możliwość oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Względy (zasady) humanitarne i słuszności w nowej znowelizowanej upadłości konsumenckiej²
Praktyka w zakresie ogłaszania upadłości konsumenckiej osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej dostarcza wielu przykładów na to, iż wzmiankowana nowelizacja, która w pewnym stopniu zmodyfikowała postępowanie (procedurę), skutkowała tym, że wymienione zasady formalnie w Prawie upadłościowym istnieją, lecz jak gdyby zostały „zapomniane” przez profesjonalnych pełnomocników, jak i samych klientów.
Obecnie (po nowelizacji) przy odpowiednim przygotowaniu treści wniosku samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest jedynie formalnością. Jednakże trzeba mieć na uwadze to, że sam fakt ogłoszenia upadłości nie stanowi jeszcze o oddłużeniu upadłego (dłużnika). Do tego pożądanego celu prowadzi długa droga.
O tym, czy upadły (dłużnik) zostanie oddłużony, czy też nie, sąd rozstrzyga na końcu całego postępowania upadłościowego. Wówczas to bada okoliczności powstania stanu zadłużenia (niewypłacalności) i tzw. moralność płatniczą upadłego (dłużnika).
Jest to odmienny sposób prowadzenia postępowania upadłościowego niż przed przywołaną wielokrotnie nowelizacją. Przed nowelizacją sąd już na początku postępowania wydawał orzeczenie (postanowienie) o ogłoszeniu upadłości albo oddaleniu złożonego wniosku.
Obecnie, w następstwie tego badania (analizowania) – o czym niektórzy nie wiedzą lub zapominają – sąd upadłościowy może stwierdzić, że upadły (dłużnik) nie zasługuje na oddłużenie (umorzenie zobowiązań) i odmówić wydania postanowienia ustalającego plan spłat wierzycieli tudzież umarzającego zobowiązania bez ustalania planu spłat wierzycieli, co równa się z odmową oddłużenia. I wtedy to właśnie mogą mieć zastosowania (przychodzą z pomocą) zasady humanitaryzmu lub zasady słuszności!
Jak wynika bowiem z dyspozycji art. 491 (14a) Prawa upadłościowego, sąd upadłościowy wydaje orzeczenie (postanowienie) o odmowie oddłużenia w przypadku zaistnienia określonych przesłanek (o przesłankach odmowy oddłużenia pisałem we wcześniejszych artykułach), chyba że oddłużenie jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitaryzmu.
¹ Omawiane zasady zostały wyjaśnione w treści wcześniejszych artykułów.
² Wejście w życie nowelizacji nastąpiło 01.12.2021 roku.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o prawie gospodarczym
Artykuł porusza zagadnienie wpływu ogłoszenia upadłości na toczące się postępowania sądowe, administracyjne i egzekucyjne wobec upadłego.
19.08.2022Następstwem zawarcia związku małżeńskiego jest powstanie z mocy prawa (ipso iure) między małżonkami ustawowej wspólności majątkowej. A o skutkach orzeczenia w formie postanowienia przez sąd gospodarczy stanu upadłości konsumenckiej wobec jednego z nich – dowiesz się z lektury tegoż artykułu.
02.11.2022Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie czytelnikowi tematyki związanej z czasem (okresem) spłaty wierzycieli ustalonym w planie spłat wierzycieli.
18.10.2022W artykule przedstawiamy pokrótce tematy dotyczące umorzenia postępowania upadłościowego na wniosek dłużnika¹ oraz cofnięcia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej (z jakich przyczyn może nastąpić?). Omówienie ww. zagadnień powstało w oparciu o podstawę prawną: art. 491 ¹º p.u. oraz art. 367 p.u.¹.
17.06.2022Spółka z o.o. należy do tzw. spółek kapitałowych*. Elementami koniecznymi w tego typu spółce są: wspólnicy i zarząd. Co do zasady za zobowiązania (długi) spółki z o.o. wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności. Taką odpowiedzialność ponoszą natomiast członkowie Zarządu.
23.06.2022Napisanie pozwu o rozwód można zlecić adwokatowi, ale można pozew również napisać samodzielnie. Jeżeli wybierze się tę drugą opcję, warto dokładnie prześledzić, jakie informacje powinien zawierać pozew, żeby uniknąć sytuacji, w której sąd będzie nas wzywał do uzupełnienia braków, co może wydłużyć całe postępowanie.
12.01.2022