Zalety budownictwa w technologii szkieletu drewnianego
Budownictwo szkieletowe spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Przemawiają za tym liczne zalety tej technologii. W krajach skandynawskich, a także w Stanach Zjednoczonych tego typu budownictwo od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą liczne przeprowadzane tam inwestycje.
Z poradnika dowiesz się
Dlaczego warto wybrać drewno?
Drewno jest materiałem naturalnym, który zdecydowanie poprawia komfort mieszkania. Wbrew powszechnym opiniom domy o konstrukcji drewnianej mogą być trwałe i wieloletnie. Elementy drewniane, z których wykonywana jest konstrukcja, są odpowiednio impregnowane (tak, aby zarówno czynniki biologiczne, np. grzyby, szkodniki oraz czas nie zmniejszały ich trwałości). Jest to także materiał ekologiczny, a drewno posiadające certyfikat FSC pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.
Budynek w technologii szkieletowej sam w sobie już jest energooszczędny. Ściana zewnętrzna składa się głównie z wełny, co pozwala na osiągnięcie dobrych współczynników przenikania ciepła przy niewielkiej grubości ściany. Ważną zaletą takiego budownictwa jest to, że ściany nie akumulują ciepła, więc ogrzewamy tylko powietrze wewnątrz budynku, co zmniejsza koszty ogrzewania. Brak akumulacji sprawia, że budynek wychładza się szybciej niż ten zbudowany w technologii tradycyjnej, ale dużo szybciej można go ogrzać. Pozwala to zmieniać temperaturę w ciągu dnia według własnych upodobań.
Poniżej przedstawiamy ranking 31 008 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Zalety technologii szkieletowej - przeczytaj!
Główną zaletą technologii szkieletowej jest szybki czas wykonania. Budynek do stanu deweloperskiego można postawić już w kilka tygodni. Skraca to czas oczekiwania na zamieszkanie oraz zmniejsza koszt wynajęcia ekipy budowlanej. Budynek szkieletowy ponadto może być montowany także w okresie zimowym, więc nie ma tak zwanego martwego okresu. Lekka konstrukcja sprawia, że fundament nie musi być tak masywny, jak w innych technologiach, co także powoduje spadek kosztów.
Parametry akustyczne w budownictwie szkieletowym nie różnią się wbrew powszechnym opiniom od tych w budownictwie tradycyjnym. Zastosowanie odpowiednich izolacji pozwala zredukować hałasy zarówno na stropie, jak i dachu czy w ścianach. Poprzez zastosowanie wełny drzewnej dom szkieletowy może być otwarty dyfuzyjnie. Oznacza to, że para wodna ma swobodny przepływ między wnętrzem a zewnętrzem, co redukuje problem zawilgocenia izolacji (co w przypadku niektórych materiałów izolacyjnych oznacza ich zniszczenie). Poprawia to także mikroklimat w środku pomieszczenia.
Koszty wybudowania domu w technologii szkieletowej są niższe niż w technologii tradycyjnej. Przemawia za tym przede wszystkim krótszy czas wykonania, co powoduje mniejsze koszty robocizny. Oczywiście ceny wahają się od ok. 1200 zł/m2 do 3500 zł/m2 budynku, ale zależy to głównie od materiałów, których użyjemy do wykończenia budynku oraz od zamontowanych instalacji.
Ważną zaletą budownictwa szkieletowego jest łatwość w przeprowadzaniu rozbudowy, a także zmiany układu pomieszczeń. Ściany wewnętrzne budynku szkieletowego jest dużo łatwiej przestawiać niż te w budownictwie tradycyjnym. W technologii szkieletowej wbrew pozorom nie ma większych ograniczeń gabarytowych. Świadczą o tym liczne duże budynki powstające na całym świecie (np. szkoła w Czarnej Wodzie). Podsumowując: technologia szkieletowa posiada wiele zalet, które powinny zachęcić do zastanowienia się nad jej wyborem.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o domach szkieletowych
Co trzeci Polak, który w 2020 roku wybudował dom, wdrożył w nim technologię smart home. Większość z nich nie żałuje swojej decyzji. Aż 90% inwestorów jest zadowolona ze swojej instalacji, a 71% planuje jej poszerzenie – wynika z raportu Oferteo.pl. Najpopularniejszym centralnym systemem sterowania smart home w ubiegłym roku okazał się Google Home, spadła natomiast popularność Apple HomeKit.
08.12.2022W Polsce buduje się głównie domy murowane, ale technologia szkieletowa również zaczyna cieszyć się popularnością, a wraz z nią domy szkieletowe. Opinie o nich ulegają zmianie, choć przez lata mówiło się, że są one nietrwałe. Co sprawiło, że do niedawna takie obiekty nie były tak często wybierane? Co spowodowało, że domy z drewna zaczęły cieszyć się dobrymi opiniami i powiększa się grono zainteresowanych nimi?
06.09.2022Ceny działek budowlanych są coraz wyższe, ale istnieje dla nich tańsza alternatywa w postaci gruntów rolnych. Jest jedna istotna różnica. Działka rolna uniemożliwia postawienie domu jednorodzinnego osobom, które nie są rolnikami. Jeśli chcesz wybudować dom na działce rolnej, pierwszym krokiem jest odrolnienie działki. Sprawdź, jak pod względem formalnym wygląda przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Czy jest to kosztowne?
24.05.2023Alternatywą dla domów wykonanych w technologii murowanej jest budowa domu szkieletowego. Domy o konstrukcji lekkiej cieszą się coraz większą popularnością. Budowa domu szkieletowego jest szybka, a cena za 1m2 może być nawet o kilkaset złotych niższa od ceny domów budowanych tradycyjnie. Technologia szkieletowa nie wybacza jednak błędów, dlatego każdy etap budowy wymaga dokładnego przygotowania.
26.07.2022Zazwyczaj proces stawiania domu zaczyna się od etapu planowania, w tym określenia budżetu. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że wszelkie wyceny i szacunki mogą różnić się od realnych kwot, jakie ostatecznie przyjdzie zapłacić inwestorom. Wśród osób budujących domy w 2022 roku aż 78% wydało na budowę domu więcej niż zakładały początkowe kosztorysy. Najczęściej deklarowano, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych w granicach 26-50% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl.
24.03.2023Planujesz budowę domu murowanego? Przeczytaj nasz poradnik i krok po kroku przygotuj się do tej inwestycji. Opracowaliśmy go na podstawie rozmów z osobami, które już mieszkają we własnych domach. Ale nie tylko! Swoimi radami podzieliły się również firmy budowlane. Poznaj praktyczne wskazówki i nie miej wątpliwości, od czego zacząć.
17.12.2021