Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Układanie kostki – wskazówki brukarza

Układanie kostki – wskazówki brukarza

W ciągu ostatnich kilku lat architektura krajobrazu stała się bardzo popularna. Zadbane place zabaw, tereny rekreacyjne, parking – wszystko to tworzy atmosferę przytulności i komfortu.

author box img

Adam Karasiewicz

Zaktualizowano: 28 grudnia 2020 28.12.2020 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 48848 Specjalistów od Układania Kostki Brukowej blisko Ciebie

Zagospodarowanie terenu

Samo pojęcie zagospodarowania terenu jest bardzo szerokie, dlatego można je podzielić na kilka głównych obszarów prac:

Etapy układania kostki brukowej

Etapy zagospodarowania są związane z pewnymi pracami przygotowawczymi, które są wykonywane na podstawie procesu technologicznego, zgodnie z cechami gruntu i terenu, a także biorąc pod uwagę projekty sporządzone na życzenie klienta.

Pierwszy etap i być może najważniejszy to tak zwane przygotowanie podbudowy pod kostkę brukową. Obejmuje to korytowanie i zasypanie żwiru.

Po zagospodarowaniu terenu kostką brukową (w tym wjazdy, miejsca parkingowe, ścieżki i place zabaw) można przejść do projektowania krajobrazu. Jednak przed tym należy zwrócić uwagę na odprowadzanie wody.

System odprowadzania wody

System odprowadzania wody jest jednym z najbardziej niezbędnych elementów w zagospodarowaniu terenu. Dobrze przemyślany i zainstalowany system pomoże właścicielowi pozbyć się nadmiaru wilgoci – wody stopionej, wody z dachu budynków, kałuż po deszczach czy oblodzenia powierzchni zimą. Dzięki temu cała woda odprowadzana jest prawidłowo na całym obszarze. Zapobiegnie to problemom z tworzeniem się grzybów oraz pleśni na łączeniach ścian z kostką brukową.

Wykonanie trawnika

Po ułożeniu kostki brukowej, zamontowaniu systemu odprowadzania wody, można przejść do następnego etapu – urządzenia trawnika. Świeży, zielony trawnik może przekształcić każdą działkę!

Za pomocą urządzenia trawnikowego można wyrównać wszelkie nierówności na terenie. Gładka i zielona trawa daje poczucie przytulności i nadaje ostateczny wygląd projektowi krajobrazu. Dlatego projektanci zwracają szczególną uwagę na tę część – trawnik nie tylko przyciąga uwagę innych, ale w rzeczywistości jest wizytówką całej pracy. Głównym celem urządzenia trawnika jest jakościowe zagospodarowanie terenu!

System automatycznego nawadniania

Podczas lub po ostatecznym zagospodarowaniu terenu ważną częścią zapewniającą funkcjonalność będzie instalacja automatycznego nawadniania. Dzięki kompetentnej konstrukcji systemów automatycznego nawadniania terenu można zaoszczędzić nie tylko swój czas, ale także zoptymalizować koszty związane ze zużyciem wody. I to też należy mieć na względzie.

Podsumowując, chciałbym zwrócić uwagę na główne zalety nawierzchni z kostki:

  1. Według własnego uznania można zmieniać kolor i kształt, tworząc unikalne wzory na ścieżkach.
  2. Atrakcyjny wygląd.
  3. Prosta pielęgnacja. Czyszczenie kostki jest łatwe i proste – większość zanieczyszczeń można usunąć strumieniem wody pod ciśnieniem. Taka czynność nie zajmuje dużo czasu, a wygląd pozostaje bez zmian.
  4. Długowieczność.

Indywidualność, piękno i jakość – to jest dla nas najważniejsze!

Dodano: 9 lutego 2012 Zaktualizowano: 28 grudnia 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco