Układ konsumencki alternatywą dla upadłości konsumenckiej w formie likwidacyjnej. Część II
W pierwszej części artykułu dotyczącego alternatywy dla upadłości konsumenckiej podaliśmy m.in. ogólny zarys tematyki zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli jako alternatywy dla upadłości konsumenckiej oraz wskazaliśmy adresatów tego rozwiązania prawnego. W II części omówimy przesłanki jego zawarcia oraz wskażemy jego przebieg.
I Przesłanki zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli
Najważniejszą przesłanką in plus, które warunkuje wszczęcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli, jest niewypłacalność dłużnika (konsumenta). Przez co należy rozumieć utratę zdolności regulowania wymagalnych zobowiązań finansowych – pieniężnych (rata kredytu, pożyczki, rachunki, faktury, zobowiązania podatkowe, składki za ubezpieczenie społeczne inne).
Drugą z przesłanek jest utrata zdolności (zły stan finansów dłużnika). Inaczej stan faktyczny w zakresie finansów dłużnika, który uniemożliwia regulowanie zobowiązań pieniężnych w całości w krótkim okresie!
Trzecią z przesłanek jest wymagalność. Jest to stan, kiedy wierzyciel ma prawo żądać spełnienia świadczenia (zapłaty) przez dłużnika (konsumenta).
I na koniec wymagane jest spełnienie jeszcze jednego warunku przez dłużnika – otrzymanie pozytywnej prognozy (rokowania) w zakresie posiadania przez dłużnika możliwości pokrycia kosztów postępowania oraz wykonania układu. Akceptuje się, że taką zdolność posiada konsument (dłużnik), który otrzymuje regularnie wynagrodzenie na poziomie średniej krajowej (wrzesień 2022 r. – 6687,81 zł brutto) albo wyższej. Każda sytuacja jest analizowana indywidualnie przez Sąd Gospodarczy.
II Otwarcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli
Prawo upadłościowe zawiera dwa sposoby zawarcie układu z wierzycielami, tj.:
- Na wniosek dłużnika (konsumenta).
- W drodze skierowania sprawy przez Sąd Gospodarczy, w którym dłużnik złożył wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, pod warunkiem że konsument oświadczy, iż wyraża zgodę na skierowanie do próby układowej. Wówczas sąd może (nie musi) wezwać dłużnika do podjęcia próby porozumienia się z wierzycielami.
III Wymogi formalne wniosku o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli
Wymogi formalne wniosku wyliczone są w treści art. 491 {25} ust. 1 Prawa upadłościowego:
- imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL;
- NIP dłużnika;
- miejsce, gdzie znajduje się majątek dłużnika;
- okoliczności uzasadniające wniosek;
- aktualny i zupełny wykaz majątku dłużnika;
- spis wierzycieli;
- spis wierzytelności spornych;
- listę zabezpieczeń na majątku dłużnika;
- inf. o przychodach dłużnika oraz kosztach jego utrzymania;
- inf. o czynnościach prawnych dłużnika za okres 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem była nieruchomość, udziały lub akcje;
- inf. o czynnościach prawnych dłużnika za okres 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były ruchomości, wierzytelności lub inne prawa powyżej 10 tys. zł;
- inf. (oświadczenia) o prawdziwości danych zawartych we wniosku.
Poza ww. danymi, konsument (dłużnik) wskazuje:
- propozycje układowe (wstępne), np. odroczenie terminu płatności, zmniejszenie wysokości zobowiązania (raty), wydłużenie okresu spłaty itp.
- dowód uiszczenia zaliczki w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Sąd uwzględnia wniosek dłużnika, jeśli uzna, że sytuacja ekonomiczna (zarobkowa) wskazuje, że będzie on w stanie pokryć koszty postępowania o zawarcie układu oraz będzie w stanie wykonać zawarty układ.
IV Procesowe aspekty zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli
Układ zostaje zawarty na zgromadzeniu wierzycieli. Termin wyznacza nadzorca sądowy w uzgodnieniu z dłużnikiem (konsumentem). Zgromadzenie powinno odbyć się do 3 miesięcy od dnia otwarcia postępowania o zawarcie układu. Chyba że sąd kieruje wniosek dłużnika do tego postępowania, wówczas termin przedłuża się do 4 miesięcy. Postępowanie jest umarzane w przypadku niedochowania wzmiankowanych terminów.
Zgromadzenie wierzycieli odbywa się pod przewodnictwem nadzorcy sądowego. Z przebiegu sporządza się protokół, który zawiera treść układu oraz sposób głosowania wierzycieli (tak/nie). Układ zawierany jest maksymalnie na 5 lat.
Nadzorca sądowy po zamknięciu posiedzenia w terminie 21 dni przedkłada sądowi wniosek o zatwierdzenie układu lub wniosek o umorzenie postępowania. Po zatwierdzeniu przez sąd układu następuje jego wykonanie. Na tym etapie (wykonawczym) dłużnik (konsument) przekazuje nadzorcy środki, które są następnie wypłacane wierzycielom. Wykonanie układu oznacza dla dłużnika całkowite oddłużenie.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o prawie gospodarczym
W artykule przedstawiamy pokrótce tematy dotyczące umorzenia postępowania upadłościowego na wniosek dłużnika¹ oraz cofnięcia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej (z jakich przyczyn może nastąpić?). Omówienie ww. zagadnień powstało w oparciu o podstawę prawną: art. 491 ¹º p.u. oraz art. 367 p.u.¹.
17.06.2022Tak jak obiecaliśmy naszym czytelnikom w części I artykułu poświęconego układowi (umowie) w postępowaniu upadłościowym, w części II opisujemy, jakie wierzytelności są uwzględniane w układzie, a jakie są z niego wykluczone.
16.09.2022Artykuł porusza kwestię zmiany układu w postępowaniu upadłościowym, zagadnienia związane z podstawą zmiany układu, wnioskowania o zmianę układu, jak również opisuje przebieg postępowania o zmianę układu w postępowaniu upadłościowym.
23.05.2022Artykuł ma na celu przybliżenie czytelnikowi tematykę rozwiązań prawnych dotyczących polskiego systemu prawa, które mogą być stosowane przez organa orzekające (sądy) w praktycznym stosowaniu przepisów prawa.
18.10.2022Postanowiliśmy przybliżyć naszym czytelnikom najczęściej zadawane pytania ze strony klientów Kancelarii Prawa Upadłościowego KPU.
20.06.2022