Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Skutki prawne ogłoszenia upadłości wobec jednego z małżonków

Skutki prawne ogłoszenia upadłości wobec jednego z małżonków

Następstwem zawarcia związku małżeńskiego jest powstanie z mocy prawa (ipso iure) między małżonkami ustawowej wspólności majątkowej. A o skutkach orzeczenia w formie postanowienia przez sąd gospodarczy stanu upadłości konsumenckiej wobec jednego z nich – dowiesz się z lektury tegoż artykułu.

author box img

Piotr Witkowski

Zaktualizowano: 2 listopada 2022 02.11.2022 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o prawie gospodarczym

Ponad 6598 Kancelarii Prawa Gospodarczego blisko Ciebie

Pusty czerwony portfel – Prawo upadłościowe

I Rozdzielność majątkowa a upadłość konsumencka

Zgodnie z art. 124 ust. l p.u. z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa, o której mowa w art. 53 § 1 k.r.o. Jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. Małżonek upadłego może dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu udziału w majątku wspólnym, zgłaszając tę wierzytelność sędziemu wyznaczonemu (ust. 3 art. 124 p.u.). Do masy upadłości nie wchodzą przedmioty służące wyłącznie małżonkowi upadłego do prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej, choćby były objęte majątkową wspólnością małżeńską, z wyjątkiem przedmiotów majątkowych nabytych do majątku wspólnego w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości (ust. 5 art. 124 p.u.).

II Wpływ ogłoszenia upadłości konsumenckiej na stosunki majątkowe małżeńskie upadłego

Artykuł 125 ust. l p.u. stanowi, że ustanowienie rozdzielności majątkowej na podstawie orzeczenia sądu w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest bezskuteczne¹ w stosunku do masy upadłości, chyba że pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej został złożony co najmniej na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości Po ogłoszeniu upadłości nie można ustanowić rozdzielności majątkowej z datą wcześniejszą niż data ogłoszenia upadłości (ust. 2). Przepis ust. l stosuje się odpowiednio, gdy rozdzielność majątkowa powstała z mocy prawa w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w wyniku rozwodu, separacji albo ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków, chyba że pozew lub wniosek w sprawie został złożony co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Rozwiedziony małżonek upadłego albo małżonek upadłego może w drodze powództwa lub zarzutu żądać uznania rozdzielności majątkowej za skuteczną w stosunku do masy upadłości, jeżeli w chwili powstania rozdzielności majątkowej nie wiedział o istnieniu podstawy do ogłoszenia upadłości, a powstanie rozdzielności majątkowej nie doprowadziło do pokrzywdzenia wierzycieli. Powództwo wnosi się do sądu upadłościowego, przed którym toczy się postępowanie.

Zgodnie z art. 126 ust. l p.u. ustanowienie rozdzielności majątkowej umową majątkową jest skuteczne w stosunku do masy upadłości tylko wtedy, gdy umowa zawarta została co najmniej dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Przepis ust. l stosuje się odpowiednio, gdy umową majątkową ograniczono wspólność majątkową.


¹ Bezskuteczność ustanowienia rozdzielności majątkowej (czynność prawna) polega na tym, że umowa albo orzeczenie sądu nie wywołuje określonych skutków prawnych, inaczej – tak jakby nigdy nie miała miejsce dana czynność prawna.

Dodano: 2 listopada 2022 Zaktualizowano: 2 listopada 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco