Rozwód z zachowaniem dobrych relacji? To możliwe!
Rozwód to zazwyczaj bardzo trudna i niejednokrotnie zupełnie nowa sytuacja dla małżonków. Z reguły rozstaniu towarzyszą silne emocje, które wywołują niejednokrotnie zaskakujące i nieprzyjemne zachowania, których efektem jest coraz większa wzajemna niechęć, a nawet utrata wzajemnego szacunku. To z kolei ma negatywny wpływ nie tylko na samych małżonków, ale i małoletnie dzieci, które silniej aniżeli dorośli odczuwają emocje i w przypadku nagromadzenia negatywnych odczuć nie radzą sobie z nimi. Jak zatem przeprowadzić rozwód i zachować wzajemny szacunek? Jak zapewnić dzieciom poczucie szczęścia mimo rozstania rodziców? Czy to w ogóle możliwe?
Z poradnika dowiesz się
Pełna pomoc prawna przy rozwodzie
Ponad 10-letnia praktyka pomocy prawnej przy rozstaniach daje mi prawo do zdecydowanego wskazania, iż możliwe jest kulturalne rozstanie, z zachowaniem szacunku nie tylko do partnera, lecz także samego siebie, a nadto zagwarantowanie dzieciom dużego poczucia bezpieczeństwa i miłości obojga rodziców, pomimo drastycznej zmiany w funkcjonowaniu rodziny.
Z pomocą w osiągnięciu powyższego celu powinien przyjść rozsądny prawnik, który poprowadzi rozmowę między małżonkami w sposób rzeczowy i postara się ukierunkować na najlepsze dla małżonków i ich rodziny rozwiązania, w tym pomagając sporządzić porozumienie rodzicielskie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktach z dziećmi po rozwodzie, wskazując na to, w jaki sposób należy wyliczyć kwotę alimentów na małoletnie dzieci, czy też wyjaśniając procedury prawne samego postępowania sądowego w sprawie o rozwód.
Wieloletnia praktyka stosowania prawa rodzinnego oraz wewnętrzne przekonanie, iż w każdej nawet najtrudniejszej sytuacji można znaleźć porozumienie, a środkiem do uzyskania powyższego jest spokojna rozmowa, pozwoliła mi na wypracowanie odpowiednich metod pracy z małżonkami decydującymi się na rozwód, które przynoszą efekt w postaci zgodnego rozstania z zachowaniem wzajemnego szacunku i możliwie najlepszych odczuć względem współmałżonka.
Czy warto brać prawnika do rozwodu? Opinia
Jedna z klientek kancelarii tak oceniła wsparcie prawne udzielone podczas rozwodu:
Pani Mecenas sprawnie i taktowanie przeprowadziła nas przez wszystkie formalności (w tym dotyczące sporządzenia porozumienia odnośnie podziału opieki rodzicielskiej) oraz proponowała rozwiązania służące przede wszystkim dobru dzieci. Naszą decyzją było wspólne skorzystanie z usług Kancelarii, co wiązało się z obiektywnym przedstawieniem wad i zalet poszczególnych zapisów dla obu stron. Wsparcie Pani Mecenas pomogło nam zachować dobre relacje i wzajemny szacunek oraz pozwoliło na odciążenie w kwestii formalizmów prawno-sądowych, na które w takiej sytuacji nie ma po prostu siły.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o radcach prawnych
Radca prawny a adwokat – dwa zawody prawnicze, które mają nieco inną specyfikę. Wielu spraw, jakich podejmuje się adwokat, może też podjąć się radca prawny, ale nie wszystkich. Dowiedz się, czym różnią się od siebie profesja radcy prawnego i adwokata.
21.11.2023Napisanie pozwu o rozwód można zlecić adwokatowi, ale można pozew również napisać samodzielnie. Jeżeli wybierze się tę drugą opcję, warto dokładnie prześledzić, jakie informacje powinien zawierać pozew, żeby uniknąć sytuacji, w której sąd będzie nas wzywał do uzupełnienia braków, co może wydłużyć całe postępowanie.
12.01.2022Nawet jeśli w testamencie spadkodawca przepisze cały swój majątek komuś bliskiemu, pomijając inne osoby, które byłyby powołane do spadku na mocy ustawy, mogą one ubiegać się o zachowek. Czym on właściwie jest? Sprawdź, w jakich sytuacjach można postarać się o zachowek i w jakiej wysokości będzie wypłacany.
31.10.2023Co do zasady wspólne rozliczenie małżonków stanowi optymalną formę, sposób, metodę obniżenia wysokości podatku dochodowego. Dlatego też możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem od wielu lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem również wśród dłużników (upadłych).
23.09.2021Zakażenia szpitalne stanowią bardzo poważny problem szpitali, nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Przyjmuje się, według różnych źródeł, że dotyczą one od 5% do 10% osób leczonych. Oznacza to, że zakażenia szpitalne mogą dotknąć rocznie około 400.000 osób. Ta liczba przeraża. Dane takie podaje Najwyższa Izba Kontroli w Informacji o wynikach kontroli - Zakażenia w podmiotach leczniczych, kwiecień 2018.
19.12.2018Obowiązek roczny rozliczenia podatku dochodowego (PIT) ciąży na większości obywateli. W miarę zbliżania się końcowego terminu złożenia PIT-ów otrzymuję dużo zapytań, kto powinien zająć się tą sprawą po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej przez sąd – syndyk (doradca restrukturyzacyjny) czy upadły?
23.09.2021