Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Mikroinwertery – czym są, jak działają, jakie mają zalety i wady?

Mikroinwertery – czym są, jak działają, jakie mają zalety i wady?

Czym jest instalacja fotowoltaiczna na mikroinwerterach? Jak działa mikroinwerter? Czy warto go mieć? Jakie są jego plusy i minusy? Te i inne kwestie zostaną poruszone w niniejszym artykule.

author box img

Robert Owsiany

Zaktualizowano: 4 czerwca 2021 04.06.2021 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25943 Specjalistów od Fotowoltaiki blisko Ciebie

Czym jest mikroinwerter?

Mikroinwerter to konwerter mocy przetwarzający prąd stały na prąd zmienny bezpośrednio przy module fotowoltaicznym, co jest jedną z podstawowych różnic względem falowników centralnych. Mikroinwertery lub też mikrofalowniki przeznaczone są do współpracy zazwyczaj z jednym modułem fotowoltaicznym, choć dostępne są również mikroinwertery obsługujące nawet do czterech modułów fotowoltaicznych.

Jak działa mikroinwerter?

Główną zaletą mikroinwertera jest zamiana prądu stałego na prąd przemienny na poziomie jednego lub kilku modułów fotowoltaicznych. Rozwiązanie to pozwala na ograniczenie strat, które występowałyby po połączeniu w jednym łańcuchu modułów fotowoltaicznych o różnym prądzie pracy, czyli o różnych mocach.

Podstawowy problemem tradycyjnych systemów fotowoltaicznych to utrata efektywności w przypadku pojawienia się w łańcuchu połączonych szeregowo modułów słabszych urządzeń.

Różne prądy pracy każdego z modułów fotowoltaicznych przy połączeniu w jeden łańcuch powodowałyby obniżenie prądu w całym łańcuchu, co skutkowałoby spadkiem mocy całej instalacji fotowoltaicznej.

Moc = 190 W + 190 W + 190 W + 190 W = 760 W

Moc = 760 W x [sprawność inwertera] = 722 W

Można ograniczyć straty spowodowane różnymi prądami pracy poszczególnych modułów fotowoltaicznych, stosując w instalacji mikrofalowniki ograniczające te straty, gdyż w tym rozwiązaniu każdy moduł fotowoltaiczny optymalizowany jest osobno.

Z kolei mikroinwertery są łączone równolegle, wynikiem czego prądy o różnej wartości na ich wyjściu nie stanowią problemu.

Taki stan rzeczy, jak niedopasowanie prądowe, może pojawiać się w instalacjach fotowoltaicznych z wielu różnych powodów:

  • tolerancja mocy modułów,
  • zabrudzenia modułów,
  • starzenie się modułów,
  • okresowe zacienienia.

Moc = 200 W + 210 W + 190 W + 190 W = 780 W

Moc = 200 W x [sprawność inwertera] + 210 W x [sprawność inwertera] + 190 W x [sprawność inwertera] + 190 W x [sprawność inwertera] = 741 W

Każda instalacja fotowoltaiczna w większym lub mniejszym stopniu obarczona będzie problemem występowania nierównej mocy modułów fotowoltaicznych. Zbudowanie instalacji na mikroinwerterach pozwoli zwiększyć uzysk energii nawet o kilkanaście procent.

Monitoring mikroinwertera

Do nieocenionych zalet instalacji zbudowanej na mikroinwerterach jest możliwość monitoringu każdego z falowników, a w związku z tym każdego modułu lub ich małej grupy (2-4 szt.) niezależnie. Takie rozwiązanie pozwala szybko zlokalizować wadliwy lub słabszy moduł w całej instalacji.

Przykładem systemu monitoringu stosowanego do mikroinwerterów jest moduł DTU firmy Hoymiles. Moduł DTU jest modułem zarządzającym mikroinwerterami oraz zapewnia możliwość podglądu ich parametrów. Zapewnia on również konfigurację z mikroinwerterami za pomocą sieci radiowej 2.4G. Jeden moduł tego typu obsługuje do 99 mikroinwerterów.

Moduł DTU umieszczamy jak najbliżej mikroinwerterów oraz w zasięgu sieci bezprzewodowej wi-fi. Jeżeli wi-fi jest niedostępne, konfigurujemy DTU przy pomocy przewodu LAN.

Mikroinwertery – zalety i wady

Zalety mikroinwerterów:

  • Elastyczna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej.
  • Możliwość budowy instalacji fotowoltaicznej już od jednego modułu.
  • Budowa instalacji fotowoltaicznej na nietypowych dachach.
  • Budowa instalacji fotowoltaicznej przy dużym i nierównomiernym zacienieniu.
  • Zwiększenie uzysku do kilkunastu procent.
  • Możliwość monitorowania na poziomie pojedynczego modułu fotowoltaicznego.

Wady mikroinwerterów:

  • Praca w ciężkich warunkach – mikrofalowniki instalowane są bezpośrednio pod modułami.
  • Większa ilość elementów zwiększa zawodność całego układu.
  • Brak możliwości wykorzystania w systemach off-grid.
  • Utrudnione serwisowanie – ze względu na miejsce montażu.
  • Zwiększone ryzyko powstania pożaru – większa ilość połączeń oraz przewodów.
  • Niższa sprawność w porównaniu do falownika sieciowego.
  • Wyższa cena nawet o 50%.

Podsumowanie informacji o mikroinwerterach

  • Mikroinwertery są dobrym rozwiązaniem dla inwestorów planujących montaż małej instalacji fotowoltaicznej do kilku kW mocy, tam, gdzie mamy skomplikowany układ dachu lub spodziewamy się problemów z lokalnym zacienieniem.
  • Mikroinewrtery są również bardzo dobrym rozwiązaniem dla inwestorów myślących o rozbudowie swojej instalacji fotowoltaicznej, a umiejscowienie dodatkowych modułów różni się od siebie pod względem kąta lub azymutu.

Przy wyborze mikrofalowników powinniśmy kierować się głównie indywidualnymi potrzebami inwestora oraz warunkami umiejscowienia samej instalacji fotowoltaicznej.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Pokrycia dachowe - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 7 348 Dostawców Pokryć Dachowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dodano: 25 marca 2021 Zaktualizowano: 4 czerwca 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco