Księgowość we własnym zakresie czy biuro rachunkowe
Decydując się na otwarcie swojego biznesu, jedną z kluczowych dla nas kwestii jest prowadzenie księgowości. Mamy tutaj do wyboru kilka opcji.
Pierwszym sposobem może być prowadzenie księgowości samodzielnie. Taka forma może sprawdzić się zwłaszcza w początkowym okresie działalności, kiedy to firma dopiero się rozwija i ma stosunkowo niewielkie rozmiary. Zaksięgowanie małej ilości dokumentów nie zajmie dużo czasu, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić na wydatkach na obsługę zewnętrzną, jednak wymaga od przedsiębiorcy odpowiedniej wiedzy i zorientowania w temacie podatków, ubezpieczeń itd. Z reguły wymaga również zainwestowania w odpowiedni program księgowy, ponieważ obecnie przepisy prawa już jedynie w nielicznych przypadkach pozwalają na prowadzenie księgowości bez użycia technik komputerowych. A zatem już na samym początku należy rozważyć, czy nie będzie łatwiej, wygodniej i bezpieczniej powierzyć prowadzenie księgowości profesjonalistom.
Jeśli nie zdecydujemy się na taki krok w początkowej fazie działalności, to wraz z upływem czasu rozwój firmy z pewnością przysporzy nam klientów, zleceń, przybędzie pracy, a tym samym może zwyczajnie zacząć brakować czasu na "sprawy papierkowe" i jest to kolejny dobry moment, aby pomyśleć o zmianie. Chcąc zlecić obsługę księgową, możemy zatrudnić własną księgową lub zdecydować się na biuro rachunkowe.
Własna księgowa będąca pracownikiem firmy to z pewnością duża wygoda, ponieważ taka osoba pracująca w pokoju obok będzie zawsze pod ręką, dobrze zorientowana w sprawach firmy. To także niczym nieograniczony dostęp do dokumentów firmy w każdym czasie. Niestety jest i druga strona takiego wyboru w postaci wysokich kosztów ponoszonych na wynagrodzenie, odpowiednie oprogramowanie, sprzęt komputerowy czy szkolenia, które zwłaszcza w przypadku małego przedsiębiorcy mogą okazać się zbyt wielkim obciążeniem finansowym.
Alternatywą może być skorzystanie z usług biura rachunkowego, dzięki czemu koszty będą zdecydowanie niższe, ale jednocześnie przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę konieczność wizyt w biurze i dostarczania dokumentów księgowych, a w razie potrzeby brak ciągłego do nich dostępu. O ile w przypadku małych firm nie ma to aż tak dużego znaczenia z uwagi na małą ilość dokumentów księgowych, to problemem może być w przypadku nieco większych firm, które generują duże ilości dokumentów.
W tym miejscu należałoby zastanowić się nad połączeniem, które zachowa zalety przy jednoczesnym wyeliminowaniu wad obu tych rozwiązań. Obecnie coraz więcej biur rachunkowych decyduje się na taką właśnie współpracę z klientami. Polega ona na tym, że pracownik biura rachunkowego jest pracownikiem mobilnym. Przedsiębiorca nie musi fatygować się do biura z opasłymi segregatorami, a w zamian to księgowa z biura przyjeżdża do jego firmy z laptopem w celu wykonania usługi księgowej. Klient zyskuje profesjonalną obsługę w przystępnej cenie, zachowując stały dostęp do swojej dokumentacji. Jego firma nie generuje wysokich kosztów księgowości, ponieważ to biuro zapewnia dostęp do programów księgowych, a swoim pracownikom niezbędne szkolenia.
Opracowała:
Dorota Gruca
Biuro Rachunkowe AD TAX Sp. z o.o.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o księgowości
Syndycy (doradcy restrukturyzacyjni), jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mieli duże problemy z wyznaczeniem wysokości potrąceń dokonywanych do masy upadłości z emerytury lub renty dłużnika (upadłego). Treść ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie określała wprost wysokości potrąceń realizowanych po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, a ich wykładnia nie była jednolita.
30.12.2021Na wstępie warto zaznaczyć, czym jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Jest to konto, na którym każdy dobrowolnie może gromadzić kapitał na emeryturę. Wszystkie wiodące w Polsce banki oraz Towarzystwo Ubezpieczeniowe posiadają je w swojej ofercie.
18.01.2016Co miesiąc do urzędu skarbowego wysyłany jest JPK VAT, który niejednokrotnie spędza sen z powiek przedsiębiorcom. Co to takiego JPK? Dowiedz się z artykułu.
18.10.2022Planujesz zlecić usługi księgowe? Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z cennikiem i opiniami, by wybrać rzetelne biuro rachunkowe lub doświadczonego księgowego. Skorzystaj z naszego bezpłatnego kalkulatora, aby szybko oszacować orientacyjne koszty zarówno uproszczonej, jak i pełnej księgowości. To praktyczne narzędzie pomoże Ci porównać oferty i lepiej przygotować się do współpracy z profesjonalistą.
23.02.2024Czym jest kwota wolna od podatku? To element systemu podatkowego – kwota dochodu wolnego od podatku to wartość, od której nie musisz odprowadzać podatku w rocznym rozliczeniu podatkowym. Wyliczana jest na podstawie dochodu podatnika, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Kwota wolna od podatku zmieniała się na przestrzeni lat, a ostatnią ważną zmianą było wprowadzenie Polskiego Ładu w 2022 roku (kwota wolna od podatku w 2023 r. rozliczana będzie inaczej niż w poprzednich latach). Jaka jest kwota wolna od podatku w 2023? Jaka jest różnica między kwotą wolną od podatku a kwotą zmniejszającą podatek?
17.01.2023Ubezpieczenie grupowe w pracy, inaczej grupówka, to chyba jedno z najpopularniejszych ubezpieczeń na życie, jakie posiadamy. Może dlatego, że wielu pracodawców daje je pracownikom jako benefit i nie musimy za nie płacić, a może dlatego, że jest ono tanie, bo cena najczęściej waha się między 40 zł a 60 zł miesięcznie. Ubezpieczenie to występuje też w formie grupy otwartej, czyli można je wykupić indywidualnie, bo np. nie mamy możliwości w pracy albo chcemy mieć inne warunki niż pracodawca proponuje – różnie to bywa.
24.09.2021