Księgowość we własnym zakresie czy biuro rachunkowe
Decydując się na otwarcie swojego biznesu, jedną z kluczowych dla nas kwestii jest prowadzenie księgowości. Mamy tutaj do wyboru kilka opcji.
Pierwszym sposobem może być prowadzenie księgowości samodzielnie. Taka forma może sprawdzić się zwłaszcza w początkowym okresie działalności, kiedy to firma dopiero się rozwija i ma stosunkowo niewielkie rozmiary. Zaksięgowanie małej ilości dokumentów nie zajmie dużo czasu, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić na wydatkach na obsługę zewnętrzną, jednak wymaga od przedsiębiorcy odpowiedniej wiedzy i zorientowania w temacie podatków, ubezpieczeń itd. Z reguły wymaga również zainwestowania w odpowiedni program księgowy, ponieważ obecnie przepisy prawa już jedynie w nielicznych przypadkach pozwalają na prowadzenie księgowości bez użycia technik komputerowych. A zatem już na samym początku należy rozważyć, czy nie będzie łatwiej, wygodniej i bezpieczniej powierzyć prowadzenie księgowości profesjonalistom.
Jeśli nie zdecydujemy się na taki krok w początkowej fazie działalności, to wraz z upływem czasu rozwój firmy z pewnością przysporzy nam klientów, zleceń, przybędzie pracy, a tym samym może zwyczajnie zacząć brakować czasu na "sprawy papierkowe" i jest to kolejny dobry moment, aby pomyśleć o zmianie. Chcąc zlecić obsługę księgową, możemy zatrudnić własną księgową lub zdecydować się na biuro rachunkowe.
Własna księgowa będąca pracownikiem firmy to z pewnością duża wygoda, ponieważ taka osoba pracująca w pokoju obok będzie zawsze pod ręką, dobrze zorientowana w sprawach firmy. To także niczym nieograniczony dostęp do dokumentów firmy w każdym czasie. Niestety jest i druga strona takiego wyboru w postaci wysokich kosztów ponoszonych na wynagrodzenie, odpowiednie oprogramowanie, sprzęt komputerowy czy szkolenia, które zwłaszcza w przypadku małego przedsiębiorcy mogą okazać się zbyt wielkim obciążeniem finansowym.
Alternatywą może być skorzystanie z usług biura rachunkowego, dzięki czemu koszty będą zdecydowanie niższe, ale jednocześnie przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę konieczność wizyt w biurze i dostarczania dokumentów księgowych, a w razie potrzeby brak ciągłego do nich dostępu. O ile w przypadku małych firm nie ma to aż tak dużego znaczenia z uwagi na małą ilość dokumentów księgowych, to problemem może być w przypadku nieco większych firm, które generują duże ilości dokumentów.
W tym miejscu należałoby zastanowić się nad połączeniem, które zachowa zalety przy jednoczesnym wyeliminowaniu wad obu tych rozwiązań. Obecnie coraz więcej biur rachunkowych decyduje się na taką właśnie współpracę z klientami. Polega ona na tym, że pracownik biura rachunkowego jest pracownikiem mobilnym. Przedsiębiorca nie musi fatygować się do biura z opasłymi segregatorami, a w zamian to księgowa z biura przyjeżdża do jego firmy z laptopem w celu wykonania usługi księgowej. Klient zyskuje profesjonalną obsługę w przystępnej cenie, zachowując stały dostęp do swojej dokumentacji. Jego firma nie generuje wysokich kosztów księgowości, ponieważ to biuro zapewnia dostęp do programów księgowych, a swoim pracownikom niezbędne szkolenia.
Opracowała:
Dorota Gruca
Biuro Rachunkowe AD TAX Sp. z o.o.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o księgowości
Czy wiesz że w Polsce każdego dnia powstaje ponad 1200 firm. W ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło ponad 304 tysięcy nowych przedsiębiorstw. Zgadnij ile z nich będzie świętować 10 rocznicę działalności? Podpowiem Ci - zaledwie 100. Do 3 roku funkcjonowania z rynku zniknie ponad połowa z nich, a nawet jedna czwarta z nich nie osiągnie statusu 8 lat działalności.
12.07.2015Syndycy (doradcy restrukturyzacyjni), jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mieli duże problemy z wyznaczeniem wysokości potrąceń dokonywanych do masy upadłości z emerytury lub renty dłużnika (upadłego). Treść ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie określała wprost wysokości potrąceń realizowanych po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, a ich wykładnia nie była jednolita.
30.12.2021PIT-11 jest jednym z podstawowych dokumentów, dzięki którym co roku możliwe jest rozliczenie się z fiskusem. Warto wiedzieć, że PIT-11 może zawierać dane nie tylko z umowy o pracę, ale też m.in. z praw autorskich, umów zlecenie, umowy o dzieło, działalności wykonywanej samodzielnie i społecznie. Do kiedy trzeba wysłać PIT-11 do urzędu skarbowego? W jakim terminie należy przekazać PIT-11 pracownikowi? Jak rozliczyć PIT-11 i co zawiera formularz?
27.01.2023Według badania przeprowadzonego w 2009 roku przez Główny Urząd Statystyczny, 13,3 % osób pracujących była mobbingowana - głównie młode dobrze wykształcone kobiety, mężczyźni nie posiadający umowy o pracę, technicy, specjaliści, a także osoby pracujące w służbie zdrowia i na stanowiskach administracji publicznej. Warunki i komfort pracy mają znaczący wpływ na jej jakość i wydajność, dlatego analiza i obrazowanie zagrożeń w miejscu pracy jest pierwszym krokiem do podejmowania stosownych działań zapobiegawczych i jest umotywowaniem wprowadzenia skutecznej polityki przeciwdziałającej istniejącym problemom.
22.08.2012Zmiany prawa podatkowego w Polsce w trakcie roku stały się faktem. Od początku lipca 2022 roku obowiązuje w Polsce tak zwany Nowy Polski Ład 2.0. Wydaje się, że zmiany będą pozytywne – podatek dochodowy obniżony do 12% to sporo. Szczególnie dla klasy średniej, której to zabrano ulgę, niedawno zresztą daną w Polskim Ładzie 1.0. Dlaczego? Czy będzie lepiej? Odpowiedź poniżej.
14.09.2022Słowo konsolidacja znane jest chyba każdemu. To nic innego jak połączenie. Konsolidacja znajduje swoje zastosowanie również w przypadku produktów bankowych, gdzie z powodzeniem możemy odszukać kredyt konsolidacyjny. I w tym przypadku konsolidacja ma za zadanie połączyć, tym razem kilka zobowiązań bankowych i pozabankowych w jeden kredyt. Połączenie aktualnie spłacanych długów i wielu rat na rzecz różnych kredytodawców w jedną ratę, pozwala nie tylko znacząco zmniejszyć jej jednostkową wysokość, ale także zapanować nad domowym budżetem. Dzięki znalezieniu odpowiedniej oferty kredytu konsolidacyjnego i wydłużeniu okresu spłaty możemy maksymalnie obniżyć miesięczną ratę, dopasowując ją do potrzeb i możliwości klienta. Spłata długów nie będzie już nadwyrężać domowego budżetu.
11.01.2021