Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Dobór pompy wodnej

Dobór pompy wodnej

W tym poradniku postaraliśmy się przedstawić Państwu najważniejsze i niezbędne informacje dotyczące doboru pomp. Dzięki tym kilku wskazówkom, każdy bez problemu, dobierze pompę, która będzie dostarczać wodę w zależności od Państwa potrzeb.

author box img

Maciej Sidorowicz

Zaktualizowano: 6 lutego 2014 06.02.2014 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 29895 Specjalistów od Studni Głębinowych blisko Ciebie

Dobór pompy ciepła krok po kroku

Na samym początku powinniśmy zastanowić się, jaką wodę będziemy pompować. Czy będzie to woda czysta, tj. woda pitna użytkowa lub dodatkowo uzdatniona np. chlorem. Czy może będzie to woda brudna np. ścieki lub pochodząca z zalanych piwnic.

Kolejnym krokiem przy wyborze pompy jest informacja, skąd będzie pobierana woda i do jakich celów będzie wykorzystywana. Dzięki tej informacji będziemy mogli wybrać rodzaj pomp. Czy będzie to tradycyjna pompa ręczna, typu abisynka, która przeznaczona jest do pompowania wody czystej ze studni. Czy będzie to pompa zatapialna przeznaczona do pompowania wody zanieczyszczonej. Możemy zdecydować się również na pompę nawierzchniową , która znajduje zastosowanie w przypadku gdy chcemy pompować wodę z jeziora, rzeki czy stawu. Pompa głębinowa będzie idealnym rozwiązaniem jeśli posiadamy studnię głębinową.

Podczas doboru pomp musimy pamiętać, aby pompa dostarczała tyle wody, ile potrzebne jest w gospodarstwie domowym, wartość ta jest wyrażona w l/h. Ilość zapotrzebowania na wodę zależy od liczby domowników, a także od liczby punktów poboru wody. Każdy, kto użytkuje wodę ze studni musi mieć na uwadze to, że ilość pobieranej wody nie może być większa, niż ilość wody zgromadzonej w studni. Gdy zapomnimy o tej ważnej zasadzie możemy doprowadzić do obniżenia poziomu lustra wody, wtedy z naszych kranów woda przestanie lecieć.

Podstawowymi zadaniami pompy jest generowanie ciśnienia i podnoszenie pompowanej wody na daną wysokość. Prawidłowo dobrana pompa dostarcza wodę na wszystkie kondygnacje domu z takim samym ciśnieniem, które wyrażone jest w metrach słupa wody. Przy doborze pomp należy pamiętać o całkowitej wysokości manometrycznej, która liczona jest od zwierciadła źródła wody do miejsca ostatniego poboru np. kranie. Na wysokość geometryczną słupa wody (Hg) składają się dwa współczynniki. Suma wysokości ssania (Ha) oraz suma wysokości wypływu wody (Hi). Jeśli do wysokości geometrycznej dodamy straty wynikające z przepływu wody przez instalację otrzymamy wtedy całkowitą wysokość manometryczną.

Ciśnienie zależy od głębokości studni, jej odległości od domu, wysokości podnoszenia jak również od wszelkich strat w instalacji. Straty powstają na drodze od studni do punktu poboru wody. Powodem powstawania strat podczas przepływu wody w instalacji są np. tarcia, zmiany kierunków, zawory, długość instalacji czy zmiany średnicy rur doprowadzających. Przykładowo kolanko równe jest stratom poniesionym na 5m odcinku instalacji. Zastosowanie zaworu zwrotnego, równe jest 10m odcinka instalacji. Aby zminimalizować straty zaleca się stosować zoptymalizowane rury o możliwie największej średnicy (szczególnie po stronie ssania).

Dla Państwa sporządziliśmy przykładowy schemat doboru pompy do następującej instalacji

Wodę czerpiemy ze studni i tłoczymy ją do zbiornika umieszczonego wyżej.

W ciągu godziny potrzebujemy 4 000l wody.

Wysokość geometryczna (wys. ssania + wys. tłoczenia)= 12m

Długość rur instalacyjnych: 58m

Wewnętrzna średnica rur instalacyjnych: 25mm

Dane dotyczące linii ssącej:

Wysokość ssania: 5m

Długość odcinka ssącego: 14m

Ilość zaworów: 1szt

Ilość kolanek: 2szt

Dane dotyczące linii tłoczącej:

Wysokość tłoczenia: 7m

Długość odcinka tłoczącego: 44m

Ilość zaworów: 1szt

Ilość kolanek: 1szt

Obliczanie wysokości strat po stronie linii ssącej

Długość rury: 44m

Straty jednostkowe: 10m (1 zawór) 5m (1 kolanko)

Zastępcza długość rury tłocznej: 44m+10m+5m=59m

Analogicznie odczytujemy wysokość strat i obliczamy straty powstałe na odcinku 59m. Wartość wynosi 21,5 dla rury o długości 59m wynosi odpowiednio 21,5x59/100=12,68m

Końcowe obliczenia doboru pompy:

Suma wysokości manometrycznej= wysokość ssania+ wysokość podnoszenia+ wysokość strat ssania+ wysokość strat tłoczenia= 5m+7m+7,31m+12,68m=15,34m

Pompa, którą potrzebujemy musi spełniać następujące kryteria, posiadać przepływ Q=4 000l/h i pompować wodę na wysokość Hm=31,99m

Te parametry odczytujemy z wykresu charakteryzującego pracę danej pompy. Na wykres nanosimy otrzymane dane i przystępujemy do wyboru.

Przy doborze pompy musimy zwracać uwagę na pobór prądu, cykliczność pracy, żywotność, materiał z którego pompa jest wykonana, a także sposób wykonania. Posiadając pompę musimy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach. Na rynku dostępne są różnego rodzaju filtry dzięki którym urządzenie będzie dłużej pracować. Również zabezpieczenie przed suchobiegiem i oraz czujnik poziomu ciśnienia sprawią, że pompa będzie przez dłuższy czas spełniała swoje zadanie. Ostateczną decyzję musicie Państwo podjąć sami.

Opracowano:

Klaudia Augustyniak

Aquatechnika

Dodano: 7 lutego 2014 Zaktualizowano: 6 lutego 2014

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco