Budynki szkieletowe z drewna – czym są i jak powstają?
Budynki szkieletowe zyskują coraz większą popularność, co wynika przede wszystkim z ich zalet. W jaki sposób powstają? Co przemawia za ich budową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Z poradnika dowiesz się
Czym jest budynek szkieletowy?
Budynek szkieletowy to konstrukcja, która najczęściej wykonywana jest z drewna. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego wypełniania szkieletu oraz ocieplenia zewnętrznego i elewacji budynek szkieletowy niczym nie odbiega od tradycyjnego budownictwa. Co więcej, w porównaniu do budynków murowanych, które powstawały kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, może mieć znacznie lepsze parametry w zakresie energooszczędności. Warto również podkreślić, że budynek szkieletowy może być wykorzystywany jak dom całoroczny, a warunkiem koniecznym w tym przypadku jest wykonanie odpowiedniego fundamentu.
Jak powstaje budynek szkieletowy?
Jak już wspomniano, budynek szkieletowy z reguły powstaje z drewna, a jego najważniejszą część stanowi szkielet. To właśnie na nim opiera się cały budynek, który zostaje następnie docieplony. W związku z tym szkielet tego typu budynku musi zostać wykonany z drewna konstrukcyjnego, które jest nie tylko odpowiednio selekcjonowane, ale również sezonowane oraz zabezpieczane. W efekcie jego trwałość sięga kilkudziesięciu lat. Przygotowywaniem tego typu drewna zajmują się wyspecjalizowane firmy, które posiadają doświadczenie w budowie domów szkieletowych.
Co więcej, coraz większą popularnością cieszy się rozwiązanie, w przypadku którego inwestor zamawia gotowy budynek szkieletowy do samodzielnego montażu. Otrzymuje wówczas całą konstrukcję, która jest docięta na wymiar i wymaga jedynie skręcenia według załączonej instrukcji.
Dlaczego warto z takiej oferty skorzystać? Przede wszystkim dlatego, że jest to rozwiązanie dla osób, które pragną samodzielnie wybudować dom, jednak nie zamierzają poświęcać na to kilku lat. Decydując się na zakup domu szkieletowego do samodzielnego montażu, mogą również uniknąć formalności urzędowych, ponieważ zarówno nimi, jak i przygotowaniem projektu zajmuje się wyspecjalizowana firma.
Dlaczego warto zdecydować się na budynek szkieletowy?
Jak wspomniano we wstępie, budynki szkieletowe stają się coraz popularniejsze, co wynika głównie z ich zalet. Zaliczyć do nich należy z pewnością szybkość budowy, która jest niezależna od warunków atmosferycznych czy pory roku. Kolejną zaletą jest energooszczędność, ponieważ budynki szkieletowe charakteryzuje o wiele lepszy współczynnik przenikalności ciepła niż wiele budynków murowanych. W efekcie można uzyskać realne oszczędności na ogrzewaniu domu. Oszczędzić można również na kosztach budowy, co jest możliwe w przypadku zdecydowania się na zamówienie domu szkieletowego do samodzielnego montażu. Warto również podkreślić, że tego typu budynki można w łatwy sposób rozbudowywać czy przebudowywać.
Podsumowując, należy stwierdzić, że budynek szkieletowy to rozwiązanie, które można uznać za przyszłość budownictwa jednorodzinnego. Wynika to chociażby z szybkości realizacji domów czy z możliwości zamówienia konstrukcji do samodzielnego montażu.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o domach szkieletowych
Co trzeci Polak budujący dom w 2020 roku zapłacił wykonawcom więcej, niż zakładał. Cały proces poszukiwania ekipy budowlanej wspominany jest jako jeden z najbardziej problematycznych podczas całej budowy – wynika z raportu Oferteo.pl. Znalezienie odpowiednich specjalistów zajmowało inwestorom zwykle do miesiąca, drugie tyle musieli poświęcić na oczekiwanie, aż prace się rozpoczną.
14.12.2022Budowa domu to bardzo duża i kosztowna inwestycja – na szczęście koszt można zmniejszyć, korzystając z programów dofinansowań. Jeśli planujesz budowę i chcesz wyszukać korzystne dofinansowanie do budowy domu w 2023 roku, to pamiętaj, że lepiej poznać warunki dofinansowania na dom przed rozpoczęciem prac. Przygotowaliśmy zestawienie programów, które oferują dofinansowanie na budowę domu w 2023 roku. Dzięki temu obniżysz koszty budowy swojego nowego domu, poznasz wysokość dotacji, warunki dofinansowań oraz wady i zalety dotacji.
18.04.2023Zastanawiasz się, jak zaplanować budowę domu krok po kroku? W naszym poradniku przeprowadzimy cię przez wszystkie etapy budowy domu, abyś już wkrótce mógł w nim zamieszkać. Jak wobec tego wygląda budowa domu krok po kroku? Zobacz, jak to wszystko wygląda i o czym warto pamiętać na poszczególnych etapach!
05.07.2023Zazwyczaj proces stawiania domu zaczyna się od etapu planowania, w tym określenia budżetu. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że wszelkie wyceny i szacunki mogą różnić się od realnych kwot, jakie ostatecznie przyjdzie zapłacić inwestorom. Wśród osób budujących domy w 2022 roku aż 78% wydało na budowę domu więcej niż zakładały początkowe kosztorysy. Najczęściej deklarowano, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych w granicach 26-50% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl.
24.03.2023Wiele firm z branży budowlanej korzysta z wypożyczalni podnośników. Z różnych względów jest to wygodna opcja, dlatego też rynek wynajmu jest bogaty w firmy oferujące takie usługi. Może jednak korzystniejszą opcją dla Twojej firmy będzie zakup jednego lub nawet kilku podestów?
24.07.2020Budowa domu składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest tzw. stan surowy zamknięty. Obejmuje on postawienie ścian działowych, ocieplenie posadzki, wygłuszenie pomieszczeń, a także montaż okien i drzwi. Kiedy najlepiej zakończyć ten etap budowy? Ile kosztuje stan surowy zamknięty domu? Odpowiadamy!
16.02.2021