Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Budowa ogrodzenia Joniec od A do Z

Budowa ogrodzenia Joniec od A do Z

Jeśli chcesz zbudować ogrodzenie z elementów Joniec, to powinieneś wiedzieć kilka istotnych rzeczy. Przedstawiam swego rodzaju poradnik, jak zbudować ogrodzenie z elementów Joniec.

author box img

Karol STĘPNIEWICZ

Zaktualizowano: 13 czerwca 2018 13.06.2018 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 5491 Specjalistów od Ogrodzeń Betonowych blisko Ciebie

Projekt ogrodzenia

Tak jak każdą budowę, tak i budowę ogrodzenia należy zacząć od projektu. W tym celu musisz dokładnie zmierzyć bok lub boki swojej działki, wstępnie wytyczyć i wymierzyć, gdzie będzie furtka, brama i wnęka z kubłami na śmieci, jeśli taka będzie. Z takimi danymi udaj się do autoryzowanego punktu sprzedaży firmy Joniec. Na miejscu specjaliści zajmą się zaprojektowaniem twojego ogrodzenia, zrobią to na podstawie danych, które im dostarczysz. Dzięki projektowi będziesz mógł zobrazować sobie, jak będzie wyglądać twoje ogrodzenie, a sprzedawca wyliczy ilość materiału potrzebną do wykonania ogrodzenia.

Pamiętaj, by nie kupować na styk, weź po kilka sztuk zapasu – lepiej, aby ci zostało niż zabrakło, dzięki czemu nie będziesz miał opóźnień z budową ogrodzenia, a pozostały nadmiar zawsze możesz zwrócić do hurtowni.

Wykonanie fundamentu pod ogrodzenie

W czasie oczekiwania na dostarczenie elementów Joniec wykonaj prawidłowy fundament pod ogrodzenie. Pamiętaj – jaki fundament wykonasz, tak długo będziesz cieszył się swoim ogrodzeniem. Ogrodzenie z elementów Joniec jest ogrodzeniem ciężkim, dlatego proponuję wykonanie solidnej ławy fundamentowej pod jego budowę.

Wykonanie wykopu

Wykonaj wykop na głębokość od 0,8 m do 1,2 m, w zależności od strefy przemarzania w twoim regionie, tę sprawdzisz w Internecie lub po prostu zapytaj specjalistę w punkcie sprzedaży. Następny etap wymagać już będzie niestety wysiłku, bowiem należy ustalić wysokość tak zwanego "0", czyli trzeba wyznaczyć, gdzie będzie dół pierwszej warstwy bloczków. Potrzebne ci będą: sznurek, szpilki do zaznaczenia punktów wytycznych, niwelator lub waserwaga.

Jak już wyznaczysz te punkty, musisz wykonać deskowanie, jeśli wysokość "0" wychodzi na poziomie gruntu rodzimego. Fundament musisz wykonać o szerokości 25 cm, na zwieńczeniu poniżej może być między 25-20. Należy go zbroić stalą żebrowaną z prętów minimum fi 12, połączonych strzemionami ze stali gładkiej fi 6 w odstępach co 50 cm.

Fundament trzeba zalać betonem klasy B20 zamówionym w betoniarni. Pamiętaj, przy zalewaniu należy zawibrować fundament. Tak wykonany fundament musi odstać przed dalszymi pracami około 7 dni.

Wykonanie ogrodzenia Joniec

Po wyschnięciu fundamentu należy na niego nałożyć warstwę hydroizolacyjną, tak zwaną ekofolię. Zapewnia ona odpowiednie odcięcie od surowego betonu i wilgoci oraz daje dobrą przyczepność dla zaprawy murarskiej.

Na tak przygotowanym fundamencie zacznij układać elementy Joniec. Oczywiście pierwsza warstwa musi być idealnie wypoziomowana na zaprawie murarskiej i tu ważna jest precyzja – pamiętaj, do łączenia kolejnych elementów używaj kleju (uszczelniacza) Joniec.

Jeśli już położyłeś pierwszą warstwę, od teraz będzie łatwiej, bo kolejne warstwy układasz już tylko na kleju Joniec. Uwaga – musisz wykonać zbrojenie słupków. Jest to bardzo ważna rzecz, którą wykonuje się otwór w fundamencie fi 16 na głębokość minimum 25 cm. Na kotwę chemiczną montujesz w otworach pręty żebrowane fi 14 po dwa na słupek, tj. jeden na komorę. Następnie układasz na gotowej podmurówce elementy słupkowe i tu pamiętaj o poziomicy pion, poziom musi być. Całość należy wypełnić betonem, najlepiej mieszanym na miejscu, z dodatkiem szkła wodnego i plastyfikatorów, poza tym nie zapomnij o zawibrowaniu betonu. W następnej kolejności przyklej daszki, oczywiście około 2 dni po zalaniu elementów Joniec betonem.

Po około 2 miesiącach od przyklejenia daszków całość należy zaimpregnować impregnatem Joniec. Do tak przygotowanego ogrodzenia Joniec zaproś specjalistów, aby dokonali pomiarów przęseł, furtki i bramy. Sam zajmij się wyborem modelu przęseł, ale montaż pozostaw specjalistom, tu nie ma miejsca na naukę. Powodzenia!

Dodano: 25 czerwca 2018 Zaktualizowano: 13 czerwca 2018

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco