Umowa o roboty budowlane
Umowa o roboty budowlane kojarzy się z dużymi inwestycjami realizowanymi przez profesjonalne firmy budowlane, jednak umowa taka powinna zostać zawarta także przy budowie domu jednorodzinnego, stąd warto zwrócić uwagę na najważniejsze jej elementy.
Powyższe zestawienie wskazuje jedynie podstawowe elementy umowy, gdyż umowa o roboty budowlane może również obejmować kwestie podwykonawców, usuwania wad w toku budowy i po jej zakończeniu, kar umownych, warunki rozwiązania umowy bądź odstąpienia od umowy oraz wiele innych okoliczności istotnych do opisania dla stron umowy.
- Przedmiot umowy - w umowie winno być szczegółowo opisane, jaki obiekt ma być przedmiotem umowy, a najlepiej jako załącznik do umowy wskazać projekty wykonane przez architekta.
- Data zakończenia i rozpoczęcia robót - daty te winny być tak określone, by możliwym było ich realne umiejscowienie w czasie, unikajmy rozwiązań typu "zakończenie robót nastąpi w terminie 3 miesięcy od ich rozpoczęcia" - w przepadku takiego sformułowania w rzeczywistości nie jest określone, kiedy roboty mają się zacząć, a kiedy zakończyć.
- Wynagrodzenie - najczęstszym rozwiązaniem określenia wynagrodzenia jest wynagrodzenie ryczałtowe, czyli z góry określona kwota i co do zasady niezmienna, wówczas w przypadku błędnego obliczenia kosztów budowy, to wykonawca ponosi ryzyko nieosiągnięcia przewidzianego zysku. Kolejnym rozwiązaniem jest wynagrodzenie kosztorysowe, czyli wynagrodzenie ustalone na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów, które może ulec zmianie w sytuacji, gdy koniecznym stanie się np. wykonanie dodatkowych, pierwotnie nieprzewidzianych robót.
- Płatność wynagrodzenia - najczęstszym rozwiązaniem jest podzielona płatność wynagrodzenia, czyli rozłożona na kilka części; warto, by ostatnia część wynagrodzenia płatna była po podpisaniu protokołu odbioru wykonanych robót. Najlepiej, by każda kolejna transza wynagrodzenia płatna była po zakończeniu danego etapu robót.
- Gwarancja - umowa winna określać, na jaki okres udzielana jest gwarancja, co dokładnie obejmuje oraz wskazywać na procedurę wykonywania napraw z gwarancji, np. w jakim terminie wady winny zostać usunięte.
Opracowała:
Natalia Skowrońska
Kancelaria adwokacka adw. Natalia Skowrońska
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o materiałach i surowcach
Ostatnimi czasy głośno jest o podwyżkach energii elektrycznej od 2019 roku. Wokół tematu jest wiele niewiadomych i spekulacji, które postaram się w tym artykule rozwikłać oraz odpowiedzieć na pytanie, jak przygotować się do podwyżek. Co możemy zrobić, aby nie zapłacić więcej za energię elektryczną.
19.04.2021Jako ekspert od pościeli postaramy się Państwu tę różnicę wyjaśnić, a także opisać jej znaczenie. Oba materiały, perkal jak i satyna, są tylko rodzajem tkania. Do tkaniny rodzaju perkal używany jest tzw. splot płócienny, gdzie wielkość przeplotu osnowy i wątku jest taka sama. Jest to najbardziej tradycyjny sposób tkania, bardzo często wykorzystywany właśnie do bawełny pościelowej. Perkal ma mocniejsze właściwości i jest bardziej prężny. Satyna natomiast jest bardziej miękka i posiada bardziej luksusowy wygląd.
21.11.2013