Sprawdź poziom płynów w swoim samochodzie
Kiedy na zewnątrz mamy coraz ładniejszą pogodę, o zimie już mało kto pamięta. Jednak nasz samochód potrafi mieć dłuższą „pamięć”. Podekscytowani ładną pogodą i większą ilością słońca, często zapominamy o sprawdzeniu, czy wszystkie podstawowe rzeczy w aucie są na swoim miejscu. Zwłaszcza te pod maską. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie poziomu płynów, co pozwoli uniknąć niebezpiecznych awarii.
Z poradnika dowiesz się
Sprawdź nie tylko poziom oleju
Często gdy myślimy o poziomie płynów w naszym samochodzie, od razu przychodzą nam do głowy dwie rzeczy: olej oraz płyn do spryskiwaczy. Poziom tych płynów niewątpliwie sprawdzamy najczęściej. Chociaż zazwyczaj płyn do spryskiwaczy dolewamy dopiero, jak nam się skończy. Pamiętaj jednak, że pod maską twojego samochodu jest dużo więcej niż tylko te dwa zbiorniczki. Doprowadzenie do tego, by były puste, może okazać się opłakane w skutkach.
Przede wszystkim ostrzeże nas przecież kontrolka na desce rozdzielczej. Na każdym zbiorniczku jest podziałka, która wskazuje, ile danej cieczy powinno być, aby zachować poziom w normie. Pamiętaj, że niektóre płyny, nawet jeśli nie ubywają, to powinny podlegać regularnej wymianie. Zbyt długa praca podzespołów na tym samym (niewymienionym) płynie może w najlepszym razie zmniejszyć osiągi, a w najgorszym doprowadzić do poważnej i kosztownej awarii.
Jakie płyny powinienem sprawdzać?
Najlepsza odpowiedź to… wszystkie, do których masz tylko dostęp. Szczególną uwagę przyłóż do:
- Sprawdzenia poziomu oleju – klasyka, którą każdy powinien regularnie sprawdzać. Jeśli płynu ubywa zbyt szybko, to oczywiście powinieneś go dolać, aby nie zatrzeć silnika. Drugą rzeczą, po uzupełnieniu poziomu, jest umówienie się do mechanika samochodowego na sprawdzenie, co jest powodem takiego ubytku.
- Płyn do spryskiwaczy – możesz uznać to za zbyteczne, skoro zawsze zobaczysz, kiedy płyn się skończy. Z jednej strony tak, ale gwarantuje ci, że zabraknie go właśnie w najmniej oczekiwanym momencie. Brak dobrej widoczności może spowodować poważne zagrożenie na drodze, a do najbliższej stacji lub miejsca, gdzie możesz uzupełnić brakujący płyn, wcale nie musi być blisko.
- Płyn w układzie chodzenia – kiedy jest ciepło, samochód osiąga wyższe temperatury, co sprawia, że musi być częściej chłodzony przez chłodnicę. Płyn chłodzący potrafi znikać w zastraszającym tempie, jeśli w Twoim układzie chłodzenia doszło do wycieku. Zbyt wysoka temperatura silnika to bardzo duże niebezpieczeństwo.
- Płyn hamulcowy – bardzo ważne, aby nie patrzeć tylko na jego poziom, ale również na parametry. Warto sprawdzić temperaturę wrzenia, jaką osiąga (najlepiej przy pomocy specjalnego urządzenia).
- Poziom płynu skrzyni biegów – rzecz, o której często zapominamy. Jeśli skrzynia działa bez problemu, to znaczy, że wszystko jest ok. Brak odpowiedniego smarowania (również w wyniku zbyt rzadkiej wymiany płynu) może przyczynić się do poważnej awarii, a w następstwie do kosztownej naprawy.
Gdzie znajdę te wszystkie zbiorniczki?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dane podzespoły w każdym aucie są rozmieszczone inaczej. W starszych modelach dostęp powinien być prostszy, w nowszych natomiast możesz spotkać się z tym, że sporo elementów silnika jest zabudowanych.
Oczywiście w instrukcji twojego pojazdu wszystko będzie dokładnie opisane. Nie każdy jednak takową posiada. Najlepszym rozwiązaniem są regularne wizyty (2 razy do roku) u mechanika, który przeprowadzi odpowiedni przegląd oraz dokona niezbędnej wymiany płynów. Zaoszczędzi ci to cenny czas. Taka usługa nie jest zazwyczaj kosztowna, a masz przynajmniej pewność, że dostaniesz profesjonalną informację od fachowca.
Jeśli zauważysz niepokojące objawy podczas sprawdzania poziomu płynów lub chcesz zlecić takie sprawdzenie specjaliście, to skontaktuj się ze mną. Możesz do mnie zadzwonić pod numer 690 684 682 lub wejdź na mojego Facebooka „Doktor Cytryna” i napisz wiadomość.
Pamiętaj, że sprawny samochód to twoje bezpieczeństwo.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o wymianie oleju i płynów
Barbara Kożuch powiedziała, że "partycypacja to jedno z najważniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych do praktycznego zbadania, jak również wcielenia w życie, zagadnień kierowania ludźmi. Dotyczy ona współuczestnictwa pracowników w procesie podejmowania decyzji. Wprowadzenie w życie zasad partycypacji stanowi jeden z warunków powodzenia procesu transformacji gospodarczej, wiąże się bowiem ze zmianą mentalności naszych kadr kierowniczych, przywiązanych do stylów kierowania zbliżonych do autokratycznego – nakazującego i kontrolującego podwładnych" łatwo wysnuć wniosek, że zarządzanie partycypacyjne to sposób zarządzania publicznego, który za cel stawia sobie danie możliwości tworzenia inicjatyw osobom zatrudnionym, dzięki czemu stają się one także bardziej odpowiedzialne za całe miejsce pracy. Partycypacja sprzyja rozwojowi, samorealizacji i podnoszeniu wartości pracy.
28.10.2017Wszyscy, rozpoczynając budowę, posiadają projekt wymarzonego domu. Często wzbogacony jest on o piękne wizualizacje, które działają na wyobraźnię. Jednak coś, co zazwyczaj pomijają inwestorzy, to projekt wykonawczy konkretnych instalacji. Dlaczego jest on potrzebny i czemu służy?
30.06.2017W dzisiejszych czasach firmy projektujące urządzenia nagłośnieniowe podzieliły je na głośniki, systemy głośnikowe lub systemy liniowe. Firma DB Technologies poszła o krok dalej i połączyła cechy ich wszystkich, tworząc serię Ingenia. Nie sposób tutaj nie zacytować producenta: "Ingenia to nowy sposób myślenia o nagłaśnianiu".
07.12.2017Zastanawiasz się, jak urozmaicić daną imprezę? To proste! Zamów fotobudkę, ale pamiętaj, że tanio, nie zawsze znaczy rzetelnie. Fotobudka jako atrakcja na wesela, urodziny, promocje produktu, komunie, osiemnastki, eventy firmowe, festyny i wiele, wiele innych okazji stała się niemalże synonimem dobrej zabawy oraz przejawem podążania z duchem czasu. Dlatego obserwujemy pojawianie się coraz większej ilości firm oferujących zdjęcia z automatu. Większa konkurencja prowadzi do obniżania cen, ale niestety niekiedy także do obniżania poziomu świadczonych usług. Dlatego artykuł ten pokaże, na co zwrócić uwagę przy wyborze fotobudki.
27.07.2018Coraz więcej osób zaczyna rezygnować z klasycznych sposobów dostarczania energii do swoich gospodarstw domowych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Biorąc pod uwagę obostrzenia przepisów Unii Europejskiej odnośnie ochrony środowiska, temat ten będzie coraz częściej pojawiał się w świadomości Polaków.
10.01.2020Reklama jest obecnie jednym z ważniejszych czynników wpływających na kształt, odbiór i wygląd fasad kamienic. Liczba lokali użytkowych znajdujących się w parterach, piwnicach, a nawet na piętrach jest ogromna. Często w jednej kamienicy znajduje się kilka lokali z różnych branż, co prowadzi do coraz większego zaśmiecania i przykrywania tła fasad, a wraz z nim ozdobnego detalu. Należałoby dążyć do tego, by panować nad drogą rozwoju form i kultury reklamy, wychodząc z przeświadczenia, że minimalizm i powściągliwość często dają dużo lepsze rezultaty niż krzykliwa forma. Artykuł ma na celu poszukiwanie rozwiązań ujednolicających w formalny sposób wygląd całych pierzei. Nie należy traktować poszczególnych kamienic jak osobne byty, ale istniejące w konkretnej przestrzeni i otoczeniu. W zestawieniu ze sobą winny tworzyć kompozycyjny ciąg przy zachowaniu pewnych cech indywidualnych.
24.02.2016