Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Pożyczka pod dopłaty UE

Pożyczka pod dopłaty UE

Dotacja pokrywa na zasadzie refinansowania poniesione już nakłady. Jak je wpierw finansować?

author box img

Grzegorz Kura

Zaktualizowano: 6 kwietnia 2012 06.04.2012 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o dotacjach unijnych

Ponad 2843 Specjalistów od Dotacji Unijnych blisko Ciebie

Dotacja pokrywa na zasadzie refinansowania poniesione już nakłady. Jak je wpierw finansować?

Rozwiązań jest kilka. Pierwsze najprostsze to skorzystanie ze środków własnych. To rozwiązanie najprostsze ale i najtrudniejsze zarazem, wygenerowanie sporych wolnych środków i to w postaci gotówki nie jest łatwe a często wręcz niemożliwe.

Drugie to otrzymanie zaliczki pozwalającej sfinansować inwestycję. Jest to rozwiązanie stosunkowo nowe, nie jest dostępne w każdym programie a i uzyskać je niełatwo, gdyż otrzymanie zaliczki obwarowane jest wieloma wymogami.

Trzecie rozwiązanie to kredyt bankowy. Jest to rozwiązanie najczęściej spotykane. Bank po ocenie obecnej sytuacji finansowej firmy, opłacalności nowego przedsięwzięcia, ocenie ryzyka całej transakcji podejmuje decyzję o sfinansowaniu bądź nie danego przedsięwzięcia gospodarczego. Teoretycznie kredyt pod dotację powinno się łatwiej otrzymać, gdyż wniosek wraz z biznes planem został już pozytywnie oceniony zgodnie z procedurami dotacji. Czyli nie powinno być żadnych wątpliwości co do sensowności inwestycji. Tyle teoria a obiektywna rzeczywistość pokazuje, że często przedsiębiorcy mają problem z uzyskaniem kredytu. Dlaczego tak się dzieje? Często firmy otrzymują dotację w sporej wysokości, niewspółmiernej do swych obecnych wyników. Bank w swej ocenie pod uwagę bierze najpierw obecną sytuację finansową a dopiero w drugiej kolejności ocenia nowe przedsięwzięcie. Problemem jest też oczekiwanie zabezpieczenia kredytu. Zastaw na samym przedmiocie inwestycji zwykle nie wystarczy, oczekiwania banku są większe!

Ostatnie rozwiązanie to finansowanie dotacji przez firmy leasingowe. Wielu z Państwa na pewno stwierdzi, że leasingiem nie da się sfinansować dotacji i będą mieli dużo racji. Mimo, że w zapisach większości programów dopuszczono leasing jako formę finansowania to praktyka pokazuje, że jest to trudne. Rynek nie znosi próżni i firmy leasingowe zaproponowały klientom nowe rozwiązanie. Na czym ono polega? Jest to finansowanie inwestycji w drodze pożyczki, najnormalniej opisaną w KC, udzielonej klientowi przez firmę leasingową. Z punktu widzenia klienta i instytucji finansującej ta forma finansowania zrównana jest z kredytem bankowym. Firma leasingowa po ocenie transakcji i zawarciu umowy pożyczki przelewa na konto klienta kwotę z której finansowana jest inwestycja. W czym ten produkt jest lepszy od kredytu?

  • Istnieje możliwość sfinansowania kwoty brutto.
  • Finansowanie nawet 100% wartości inwestycji.
  • Finansowanie projektów Start up.
  • Brak dodatkowych extra zabezpieczeń – wystarcza zastaw rejestrowy.
  • O wiele bardziej liberalne kryteria oceny ryzyka.
  • Indywidualnie skonstruowana oferta dostosowana do konkretnego projektu.
  • Zaliczenie w koszty uzyskania przychodu części odsetkowej rat pożyczki oraz możliwość amortyzacji - także jednorazowej.
Dodano: 29 sierpnia 2012 Zaktualizowano: 6 kwietnia 2012

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco