Kiedy warto wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka?
Bardzo często w ramach konsultacji prawnych w mojej kancelarii pada pytanie: Czy mam wnioskować o rozwód z wyłącznej winy współmałżonka? Problem jest o tyle złożony, że nie zawsze wina w rozkładzie pożycia wynika z zachowania jednej tylko strony. Czasami może być tak, że jeden z małżonków zdradził, bo drugi konsekwentnie odmawiał współżycia lub też po ustaleniu zdrady małżonka druga strona dopuściła się tego samego w akcie zemsty. Od konkretnego przypadku, ale też możliwości wykazania twierdzeń przed sądem będzie zależało ostateczne rozstrzygnięcie sądu.
Z poradnika dowiesz się
Przyczyny rozwodu z orzeczeniem o winie
Najczęstszymi przyczynami rozwodów w Polsce są: alkoholizm, zdrada, porzucenie rodziny, agresja fizyczna, znęcanie się psychiczne, odmowa współżycia. Coraz częściej podstawy rozwodu nie są takie dramatyczne – strony podają w pozwie tradycyjne: niedopasowanie charakterów. Aby orzec rozwód, sąd musi ustalić trwały i zupełny rozkład pożycia. Są też przesłanki negatywne, które mogą uniemożliwić orzeczenie rozwodu, pomimo zachodzenia wyżej wymienionej przesłanki pozytywnej.
Szybki rozwód. Jak go uzyskać?
Jeżeli Państwa głównym celem jest uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie i zamknięcie danego rozdziału życia, pozew rozwodowy z wyłącznej winy drugiego małżonka do tego celu nie przybliży. Dlaczego? Bo sąd, aby ustalić winę, musi najczęściej zapoznać się z dowodami, przesłuchać świadków i strony, przeanalizować materiał dowodowy, przemyśleć wysokość alimentów przyznanych małżonkowi niewinnemu. Uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie jest oczywiście możliwe w sytuacji zgodności stron co do żądań objętych pozwem i braku wątpliwości sądu.
Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?
Oprócz satysfakcji moralnej i poczucia sprawiedliwości, rozwód z orzeczeniem o winie może znacznie wpłynąć na kwestie finansowe. Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a z powodu rozwodu sytuacja materialna małżonka niewinnego pogorszy się w sposób istotny, sąd może zobowiązać winnego małżonka do zaspokajania potrzeb niewinnego, czyli do świadczeń alimentacyjnych. Najczęściej, gdy mamy do czynienia z dysproporcją w dochodach i majątku, można dążyć nawet do wyrównania stóp życiowych.
Jeżeli rozważają Państwo rozwód, warto najpierw skonsultować swoją sprawę z adwokatem, a następnie skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika. Więcej informacji: adwokat@wolczkiewicz.pl
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o adwokatach
W momencie, gdy sąd orzeka o rozwodzie, ustaje wspólność majątkowa małżeńska, to odpowiedni moment, gdy byli już małżonkowie mogą wnieść o podział tego, czego dorobili się podczas trwania małżeństwa. W sytuacji, gdy małżonkowie nie zawarli małżeńskiej umowy o rozdzielności majątkowej, cały majątek zgromadzony podczas trwania związku małżeńskiego wchodzi do ich majątku wspólnego. W swojej praktyce zawodowej spotykam się często z sytuacjami, kiedy to jedna ze stron próbuje nieadekwatnie do poczynionego wkładu uzyskać większą część majątku, aniżeli wynikałoby to z przepisów prawa.
29.03.2021Przy podziale majątku wspólnego po rozwodzie czy przy dziale spadku wartość przedsiębiorstwa liczy się bez długów, tak jakby ich nie było.
28.04.2020Bardzo często zdarza się tak, że dłużnik decyduje się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, gdy nie może już regulować terminowo swoich zobowiązań finansowych z tytułu należności wobec kredytodawców, ZUS czy US. Wówczas instytucje finansowe (np. banki), od których uzyskał środki finansowe, kierują do sądu pozwy o wydanie stosownego orzeczenia (nakazu zapłaty) wobec dłużnika. Co wtedy dzieje się z postępowaniami sądowymi i egzekucyjnymi, gdy w międzyczasie sąd gospodarczy wyda orzeczenie (postanowienie) o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wobec dłużnika (pozwanego)? O tym poniżej.
05.11.2022Majątek wspólny powstaje w momencie zawarcia związku małżeńskiego przede wszystkim z mocy prawa lub w wyniku uprzednio zawartej małżeńskiej umowy majątkowej.
13.06.2022Czy w czasie obowiązujących ograniczeń w związku z epidemią COVID-19 można odmówić przyjęcia mandatu wystawionego przez policjanta w związku z naruszeniem tych przepisów?
21.05.2020Ile kosztuje rozwód? To minimum 600 zł opłaty sądowej przy składaniu pozwu, choć może być ona zredukowana o połowę. Co istotne, możliwy jest rozwód na pierwszej rozprawie, ale sprawa może też ciągnąć się lata. Dlatego warto wiedzieć, co jeszcze może wpływać na wysokość kosztów sądowych przy sprawie rozwodowej. Sprawdź dokładnie, ile kosztuje rozwód w 2023 roku!
10.11.2023