Remont łazienki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia i rodzaju płytek?
Autor: POLTEX Krzysztof Nawrat, publikacja: 2022-02-04
Chciałbym w tym artykule przybliżyć nieco temat remontu łazienki. Ważnym elementem podczas planowania prac remontowych jest umiejscowienie wyposażenia, czyli kabiny, wanny, umywalki oraz muszli WC. W tym przypadku należy kierować się przede wszystkim rozmieszczeniem pionów kanalizacyjnych w celu uzyskania odpowiednich spadków na rurach odpływowych. Oczywiście, jeżeli nie mamy ograniczonego budżetu, problem w zasadzie znika, gdyż przerobienie pionów prawie zawsze jest możliwe (ale kosztowne). Z zasileniem w wodę poszczególnych akcesoriów praktycznie nie ma żadnego problemu.
Kabiny prysznicowe – problem z odpływem liniowym?
Muszę poruszyć temat kabin przede wszystkim ze względu na zmieniające się trendy dotyczące brodzików, a raczej odpływów liniowych. Przy wyborze tego rozwiązania i ograniczonym budżecie należy zasięgnąć porady fachowca w kwestii możliwości zamontowania go w danej łazience. Głównie problem może dotyczyć zbyt wysoko umiejscowionego trójnika w pionie kanalizacyjnym, co uniemożliwi uzyskanie odpowiednich spadów kanalizacyjnych.
W takim przypadku pozostają trzy rozwiązania:
- Przerobienie pionu kanalizacyjnego polegającego na obniżeniu trójnika.
- Wstawienie typowego brodzika akrylowego.
- Zbudowanie brodzika, zamontowanie odpływu i obłożenie glazurą.
Wanny – jak i gdzie umieścić baterię?
Jeżeli chodzi o wanny, to w zasadzie od lat niewiele się zmieniło, poza wannami z hydromasażem, gdzie należy pamiętać o doprowadzeniu zasilania do pompy i czasem oświetlenia, radia itp.
Dylematy w stylu „z obudową czy bez obudowy” to kwestia własnych upodobań. Czasem trzeba wiedzieć, czy wanna będzie miała napuszczanie wody poprzez korek: wtedy rezygnujemy z baterii naściennej lub montowanej w wannie. Jest jeszcze oczywiście opcja montażu baterii podtynkowej.
Muszle WC – co obecnie jest na czasie?
Wybór rodzaju muszli WC także praktycznie znika, gdyż od lat stosowane kompakty zostały wyparte przez misy podwieszane montowane do stelaży. A tu kwestia wybrania producenta zwykle podyktowana jest ceną (estetyką samej muszli bądź przycisku, rozwiązaniami technicznymi samego stelaża).
Nadmienię, iż korzystniej jest kupić te elementy w pakiecie, tj: stelaż, muszlę, deskę, przycisk, piankę pod muszlę, ponieważ firmy przygotowują specjalne promocje, kusząc korzystnymi cenami.
Umywalki – tańsze i droższe rozwiązania
Wybierając umywalki, także kierujemy się względami estetycznymi, a często też wymiarami, które zwykle ograniczają forma i metraż łazienki.
Na pewno tańszym rozwiązaniem jest kupno umywalki wraz z szafką stojącą lub podwieszaną, drożej kosztować nas będzie zbudowanie blatu pod umywalkę, która może być wpuszczana lub nablatowa.
Układanie kafelków
Teraz kilka zdań o położeniu kafelków i ich sposobie wykańczania. Obecne trendy kierunkują się głównie ku fazowaniu krawędzi płytek. Otóż, decydując się na taki sposób wykańczania krawędzi płytek, należy wiedzieć, że:
- niesie on za sobą większy koszt (robocizna ewentualne odpady),
- płytka jest narażona na uszkodzenia mechaniczne.
Aby zminimalizować ewentualne straty w uszkodzonych bądź źle obrobionych płytkach, należałoby zaangażować do owej pracy przede wszystkim osobę, która robi to nie po raz pierwszy, mającą doświadczenie i odpowiedni sprzęt. To z pewnością przyczyni się do szybszego i estetycznego wykonania zlecenia.
Przeczytaj również: Ile kosztuje remont łazienki?
Podpowiedzi dla osób zmierzających się samodzielnie z fazowaniem płytek
Na koniec kilka małych podpowiedzi dla osób, które chcą samodzielnie zmierzyć się z fazowaniem płytek. Jeżeli chodzi o trwałość naroży (oczywiście zewnętrznych), należy zwrócić uwagę, aby bardzo dokładnie zostały wypełnione fugą, a fazy nie zostały wykonane w tzw. szpic, tylko z rezerwą około 1-1,5 mm (szczególnie dotyczy to płytek szkliwionych). W miejscach, gdzie nie mamy już możliwości innego układu położenia płytek i faza występuje na ciętej krawędzi płytki, musimy liczyć się z faktem, iż krawędź będzie nieco odbiegała od fazy na oryginalnym boku płytki (będzie ostrzejsza w dotyku).
Jednak nie każda płytka, którą da się zeszlifować na 45°, dobrze wygląda. Chodzi głównie o płytki ryflowane lub z różnego rodzaju zgrubieniami, które są również przy krawędzi tej płytki. W przypadku takich płytek możemy mieć problem z precyzyjnym montażem takich elementów, jak: rozety baterii, gniazdka, przełączniki, kratki wentylacyjne, uchwyty na ręczniki, muszla WC, mocowanie grzejnika itp.
Podsumowując, zastosowanie fazowanych płytek niesie za sobą nieco wyższe koszty, ale myślę, że walory estetyczne zdecydowanie je rekompensują.
Sposoby na wykończenie krawędzi płytek
Kolejnym sposobem wykończenia krawędzi płytek są listwy bądź kątowniki aluminiowe (oksydowane). Są elementem bardzo dobrze zabezpieczającym naroża przed uszkodzeniem, jednocześnie mogą podobać się pod warunkiem schludnego przycięcia i wykończenia.
Wybór kolorystyki glazury
Wybór kolorystyki glazury oczywiście jest sprawą indywidualną, a kwestię zgrania poszczególnych kolorów najlepiej pozostawić projektantowi, tym bardziej że koszty związane z wizualizacją ciągle spadają, a nierzadko można nieodpłatnie wykonać wizualizację w firmie, w której dokonujemy zakupów związanych z remontem łazienki.
Pewnie kilka kwestii zostało pominiętych, ale postaram się opisać je w innych artykułach.