Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej – jak działa klimatyzacja monoblok?
Klimatyzatory monoblok (tzw. monoklimatyzatory, monoklimatyzacja) są alternatywą dla urządzeń typu split lub multisplit, które wymagają jednostek montowanych na zewnątrz budynku. Klimatyzacja monoblok nie wymaga do pracy agregatu zewnętrznego, dzięki czemu montaż jest dużo łatwiejszy. Jak to działa w praktyce?
Z poradnika dowiesz się
Nie masz możliwości montażu klimatyzatora typu split lub multisplit? Pozostają dwie opcje: klimatyzator przenośny lub klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej, ale z montażem klimatyzatora na ścianie. Druga możliwość, czyli monoklimatyzator, łączy cechy klimatyzacji split (niewielkie gabaryty, urządzenie montowane na ścianie, tania eksploatacja) z zaletami przenośnej klimatyzacji (brak agregatów zewnętrznych – montaż bez konieczności ingerowania w elewację budynku). Pytanie tylko, czy skraplacz i parownik w jednym rzeczywiście tworzą urządzenie bez wad?
Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej – dla kogo?
Dla kogo przede wszystkim jest klimatyzator bez jednostki zewnętrznej?
- Dla tych, którzy nie mają możliwości zamontowania agregatu zewnętrznego – przyczyną może być zarówno problem techniczny, jak i prawny (np. na niektórych kamienicach czy obiektach zabytkowych taka ingerencja w elewację jest zabroniona).
- Dla osób, które szukają ekonomicznego rozwiązania. Klimatyzator bez jednostki wewnętrznej zapewnia funkcję chłodzenia za niewielkie pieniądze, a do tego często daje możliwość sterowania za pomocą smartfona (przez połączenie Wi-Fi).
- Monoblok sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zniszczenia lub kradzieży jednostki zewnętrznej (np. mieszkania parterowe, domki letniskowe).
- Montaż monoklimy jest również opłacalny w przypadku budynków, które wymagałyby wynajmu podnośnika i specjalistycznego sprzętu do montażu jednostki zewnętrznej.
- Monoklima to także świetna opcja do domków używanych okresowo – dzięki funkcji grzania można utrzymać zadowalającą temperaturę i w miarę potrzeb podnieść ją o kilka stopni.
Poniżej przedstawiamy ranking 23 018 Firm od Klimatyzacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Monoklima – montaż klimatyzacji bez agregatów zewnętrznych
Jak przebiega montaż klimatyzacji bez jednostki zewnętrznej?
- Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego miejsca do montażu: w przypadku monoklimatyzacji jest to najczęściej przegroda zewnętrzna.
- Urządzenie tego typu pobiera i odprowadza powietrze poprzez dwa otwory wykonane w ścianie (dwa kanały powietrza roboczego) – kolejnym krokiem jest więc wykonanie otworów o odpowiedniej średnicy.
- Następnie nawierca się otwory pod kołki trzymające stelaż, na którym zawiśnie wewnątrz monoklimatyzator.
- Przed zawieszeniem urządzenia należy wypełnić otwory plastikowymi rurami i zabezpieczyć szczeliny silikonem.
- W kolejnym kroku trzeba zawiesić urządzenie i dokręcić wszystkie śruby montażowe.
- Po podłączeniu można konfigurować urządzenie i wykonać test klimatyzatora monoblokowego.
Jak działa klimatyzator monoblok? Urządzenie pobiera i odprowadza powietrze za pośrednictwem otworów w przegrodzie zewnętrznej. Nie są więc potrzebne dodatkowe rury, a stabilność pracy urządzenia zapewnia technologia inwerterowa.
Pojedynek klimatyzatorów: monoblok czy split?
Jaki klimatyzator wybrać? Monoblok czy split? W tabeli poniżej przedstawiliśmy najważniejsze wady i zalety tych urządzeń:
Rodzaj urządzenia
|
Zalety
|
Wady
|
---|---|---|
Monoblok
|
|
|
Split
|
|
|
Urządzenia typu split i monoblok posiadają zarówno wady jak i zalety. Główną zaletą klimatyzacji monoblok jest jej mobilność, czyli możliwość przeniesienia klimatyzacji do innego pomieszczenia. Dodatkowe plusy to brak kosztów montażu oraz brak konieczności zatrudniania specjalistów do jej montażu. Wystarczy wystawić na zewnątrz rurę, która będzie odprowadzać gorące powietrze.
Do głównych wad klimatyzacji monoblok zaliczają się: hałas, mniejsza estetyka urządzenia oraz problem związany ze skroplinami. Skropliny gromadzą się w środku urządzenia, dlatego należy pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika.
Do zalet klimatyzacji typu split zalicza się cichą pracę urządzenia (jednostka emitująca hałas umieszczona jest na zewnątrz), funkcję grzania oraz większą estetykę. Główną wadą jest wysoki koszt montażu. Klimatyzacja powinna być zamontowana przez fachowców od klimatyzacji z Warszawy lub Twojego regionu.
Podsumowanie najważniejszych cech klimatyzacji typu monoblok na infografice poniżej:
Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej czy klimatyzator typu split?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który klimatyzator będzie lepszy. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy przede wszystkim od potrzeb, a także od miejsca montażu klimatyzacji (dom lub blok), możliwości finansowych i własnych upodobań.
Przykład 1: Pan Jan mieszka w nowym budownictwie, gdzie nie ma możliwości na ingerencję w elewację. Może wystosować prośbę do zarządu osiedla, jednak rozpatrywanie wniosku i zbieranie podpisów sąsiadów zajmie dużo czasu.
Rozwiązanie: Pan Jan powinien kupić klimatyzację typu monoblok. Nie wymaga on żadnej instalacji, a również pozwala uzyskać komfortową temperaturę w mieszkaniu.
Przykład 2: Pani Joanna otwiera gabinet stomatologiczny i chce zainstalować klimatyzację dla komfortu swoich pacjentów.
Rozwiązanie: Jeśli gabinet Pani Joanny znajduje się w budynku, w którym można ingerować w elewację, powinna zakupić klimatyzację typu split. Urządzenia te są wydajniejsze i bardziej estetyczne niż monobloki.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o klimatyzacji
Klimatyzacja w domu lub mieszkaniu w czasie upałów jest niezastąpiona. Ile kosztuje dobra klimatyzacja do domu? Cena klimatyzacji zależy przede wszystkim od wybranego systemu, rodzaju klimatyzatora i powierzchni klimatyzowanego pomieszczenia. Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj klimatyzacji jest opłacalny – nie ma też jednego rodzaju klimatyzatora, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Z artykułu dowiesz się, jaką klimatyzację do domu wybrać, jaki jest koszt zakupu i montażu klimatyzacji – w zależności od wybranej opcji. Dzięki temu nie przepłacisz i wybierzesz najlepszą opcję dla siebie.
13.09.2023W popularnych klimatyzatorach split mamy do czynienia z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Klimatyzator multisplit to rozszerzenie tej konstrukcji o dodatkowe urządzenia wewnętrzne, dzięki czemu klimatyzację multisplit można zamontować w 2, 3, 4, a nawet 5 pomieszczeniach. Sprawdź, czy multisplit to dobra opcja do Twojego domu lub mieszkania.
03.11.2022Klimatyzator na poddaszu to pożądane rozwiązanie – dzięki funkcji chłodzenia szybko można obniżyć temperaturę najwyższej kondygnacji budynku, a funkcja grzewcza dogrzeje poddasze jesienią i wczesną wiosną bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania. Ile kosztuje klimatyzacja na poddaszu ze skosami (z montażem)? Czy agregat umieszczać na strychu? Jaki rodzaj klimatyzacji na poddaszu będzie najlepszy?
29.11.2022Czym jest klimakonwektor i jak działa? To proste – klimakonwektory to urządzenia pełniące funkcję zarówno klimatyzatora, jak i grzejnika. Do wyboru są klimakonwektory ścienne, sufitowe, podłogowe i kasetonowe. Jakie są zalety, wady i ceny klimakonwektorów?
12.08.2022Jednym z typów domowej klimatyzacji może być klimatyzator kanałowy. Na rozwiązanie tego rodzaju składa się system kanałów rozprowadzonych po całym budynku. Montaż klimatyzatora kanałowego polega na poprowadzeniu kanałów w ścianach i/lub stropie, tak aby dotrzeć do każdego klimatyzowanego lub dogrzewanego pomieszczenia. Zobacz, jak to wygląda w praktyce?
19.08.2022Klimatyzator ścienny to obecnie najczęściej wybierany rodzaj klimatyzacji w domach i mieszkaniach. Urządzenie typu split montuje się na ścianie wewnątrz – to nowoczesne urządzenia o eleganckim designie, dostępne w wielu kolorach do wyboru. Czy klimatyzator ścienny to rozwiązanie bez wad? Sprawdź najważniejsze informacje i najczęściej zadawane pytania o klimatyzatory ścienne.
25.07.2022