Zostań (swoim) szefem – zakładanie firmy
Autor: Kancelaria Rachunkowa AGRA Agnieszka Radwan, publikacja: 2021-07-20
Obecnie coraz więcej osób postanawia pracować na własny rachunek, zakładając działalność. Daje ona wiele możliwości: brak podporządkowania szefowi, samodzielne podejmowanie decyzji, wielkość i zakres działania, o których sami decydujemy.
Pomysł na własny biznes
Oczywiście najważniejszy jest pomysł – to od niego zależy sukces. Może to być wykorzystanie niszy rynkowej, czyli takiego segmentu rynku, gdzie nie ma jeszcze towarów lub usług, które chcielibyśmy oferować. Można również z powodzeniem wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobyte w czasie pracy na etacie czy zleceniach.
Sprawdź: Księgowi blisko ciebie
Założenie działalności – podpowiedzi
Wiele osób zniechęca się czekającymi je formalnościami związanymi z rejestracją własnej działalności. Niepotrzebnie, obecnie stają się one coraz łatwiejsze.
Początkiem zmian było wprowadzenie zasady jednego okienka, które spowodowało, że składając jeden wniosek, mamy zarejestrowaną firmę i nie musimy już dodatkowo starać się o nadanie NIP-u czy REGON-u. W tym samym miejscu złożymy też dokumenty zgłoszeniowe do ZUS-u oraz otrzymamy podstawowe informacje na temat wysokości składek.
Przed rejestracją warto zasięgnąć informacji co do wyboru formy opodatkowania oraz możliwości skorzystania z niskich, preferencyjnych składek ZUS, które są dostępne dla większości nowych firm przez okres 24 pierwszych miesięcy. Dobra rada specjalisty może spowodować, że zgodnie z prawem okres ten wydłuży się o jeden dodatkowy miesiąc.
Jeśli przewiduje się wysokie dochody, można na wstępie złożyć wniosek o podatek liniowy. Zabezpiecza to przed opodatkowaniem według stawki 32%. Dotyczy to na przykład informatyków, lekarzy, osób planujących przedsięwzięcie w większym rozmiarze.
Coraz częściej można spotkać się z ofertą usług księgowych świadczonych przez banki, czyli instytucje z założenia powołane do innych celów. Jako księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem nie polecam tego rozwiązania. Przedsiębiorca oczekuje bezpieczeństwa, pewności i stabilizacji. Lepiej zatem nie powierzać spraw księgowych i podatkowych przypadkowym osobom, lecz profesjonalistom. Sprzyja temu księgowy z prawdziwego zdarzenia, pracujący w jednym miejscu od lat, ciągle ten sam. Taki, z którym można skontaktować się w razie potrzeby także poza standardowymi godzinami pracy.
Rejestracja firmy – formalności
Rejestracji firmy zakładanej na własne nazwisko dokonuje się w urzędzie miasta (lub gminy, zależnie od tego, pod który z nich podlega się ze względu na miejsce zamieszkania), w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Wpis i jego modyfikacja są bezpłatne. Warto przy tym uważać na oszustów, którzy przesyłają pocztą informacje o konieczności wniesienia opłat związanych z taką rejestracją. Należy je zignorować.
Wpisu do ewidencji działalności można dokonać także zdalnie – za pomocą Internetu.
Warto założyć własne konto, które może w przyszłości służyć do kontaktów z urzędem bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze. Od stycznia 2017 roku można założyć firmę przez telefon, dzwoniąc pod numer 801 055 088. Zawsze można to też zrobić za pośrednictwem poczty lub osobiście.
Kancelaria Rachunkowa – porady
To tylko podstawowe informacje. Jeśli czytelnicy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat zasygnalizowany w tym artykule lub też na inne w obszarze księgowości, podatków, kadr i płac, zapraszamy do naszego biura.
Natomiast jeśli chcieliby Państwo prowadzić działalność w formie spółki, również można skorzystać z naszej wiedzy. Jest wiele rodzajów spółek, można wybrać najlepszy dla siebie i wspólników.