Co zrobić, gdy w trakcie rozwodu małżonek wyprzedaje składniki majątku?
Autor: Kołodziejska & Wasiołek Adwokaci Spółka Partnerska, publikacja: 2022-03-10
Samo podjęcie decyzji o rozwodzie wymaga czasu i wielu przemyśleń. Gdy już decyzja zostaje podjęta, małżonkowie często dziwią się, że postępowanie w sprawach o rozwód trwa kilka lat, nawet gdy strony nie są szczególnie skonfliktowane.
Postępowanie o rozwód a wspólność majątkowa
W przypadku gdy toczy się tzw. walka o dzieci albo którejś ze stron zależy szczególnie na orzeczeniu winy, bo na przykład została zdradzona, proces rozwodowy może przeciągnąć się o następne lata.
W tym czasie warto zadbać również o swoje sprawy finansowe. W trakcie postępowania rozwodowego trudno o wspólne zgodne decyzje co do zarządzania majątkiem wspólnym. Okazuje się, że na przykład mąż chce sprzedać samochód, ale żona na to się nie zgadza. Żona uważa, że należy wynająć mieszkanie, ale mąż nie chce o tym słyszeć.
Układanie sobie nowego życia wymaga czasem zaciągnięcia nowych zobowiązań, np. kredytu czy pożyczki gotówkowej. Choć w trakcie wieloletniego postępowania o rozwód małżonkowie nie prowadzą wspólnych finansów, to nadal istnieje między nimi wspólność majątkowa. Ewentualne rozliczenia dokonywane będą dopiero w podziale majątku.
Warto pamiętać, że skoro małżonkowie mają ustrój wspólności małżeńskiej, to za długi, także zaciągnięte bez jakiejkolwiek wiedzy, odpowiadają wspólnie.
Rozdzielność majątkowa – kiedy można ją ustanowić?
Masz podejrzenie, że małżonek może trwonić gromadzony przez lata majątek? Boisz się, że zaciąga długi, o których nie wiesz? Były partner jest uzależniony i obawiasz się, że stres związany z rozwodem pogłębia jego nałóg, a wraz z nim długi? Może po prostu nie masz wiedzy albo wpływu na jego decyzje finansowe?
Aby uchronić się przed niekorzystnymi skutkami decyzji małżonka, można już w trakcie trwania małżeństwa (także w trakcie rozwodu) wnioskować o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej.
Prawo przewiduje możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, w szczególności jeśli małżonkowie nie żyli wspólnie. Oznacza to, że nawet jeśli do pewnych negatywnych przesunięć majątkowych już doszło, składając odpowiednio sformułowany pozew do sądu, można ustanowić rozdzielność majątkową z datą wcześniejszą niż samo złożenie pozwu.
Oczywiście możliwe jest to również w przypadku braku zgody drugiego małżonka, ale wtedy do ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej niezbędna jest przesłanka „ważnych powodów”. Mogą być to okoliczności różnego typu, jednak istotne z punktu widzenia ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd jest, by okoliczności te wskazywały, że majątkowa wspólność ustawowa nie służy już rodzinie. Wręcz przeciwnie – jej dalsze obowiązywanie zagraża interesom drugiego małżonka.
Warto również wspomnieć, iż rozdzielność majątkową można ustanowić również wtedy, gdy nie toczy się postępowanie o rozwód. Jeśli nie chcesz rozwodu, ale niepokoją Cię finansowe decyzje małżonka, możesz podjąć pewne kroki, by spać spokojnie.
Zobacz też: Specjaliści od Prawa cywilnego