Etykietowanie urządzeń na przykładzie pompy ciepła
Autor: Dariusz Korecki, Eco-Technika, publikacja: 2016-02-23
Od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie nowe warunki techniczne WT 2017, które wprowadzą duże zaostrzenia w rozwiązaniach ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w nowo budowanych budynkach. Celem jest zachęcenie do instalowania pomp ciepła oraz ograniczenie instalowania kotłów węglowych. Pierwszym krokiem aby zorientować klienta na efektywność sposobu ogrzewania jest etykietowanie urządzeń według ich klasy energetycznej.
Jakie informacje powinny znaleźć się na etykietach?
Od 26 września 2015 roku zaczęła obowiązywać dyrektywa ErP dotycząca etykietowania urządzeń związanych z ekoprojektem oraz oznakowaniem energetycznym urządzeń grzewczych i zasobników magazynujących wodę. Celem jest zredukowanie efektu cieplarnianego o 20% do 2020 roku poprzez rozszerzenie stosowania odnawialnych źródeł energii. Informacje zawarte na etykietach zawierają nazwę producenta, urządzenia i modelu, klasę energetyczną, moc cieplną, poziom hałasu w trakcie pracy urządzenia oraz informację o możliwości wytwarzania energii elektrycznej czy obecności urządzenia regulacji wewnętrznej lub pogodowej. Dodatkowo w urządzeniach podgrzewających ciepłą wodę użytkową można znaleźć informację o ilości wody wykorzystywanej każdego dnia. Urządzenia do ogrzewania budynku klasyfikowane są w skali od A+++ do G, natomiast do ciepłej wody użytkowej od A do G. Produkty oparte na układach hybrydowych oraz odnawialne źródła energii posiadają najwyższą klasę energetyczną, co oznacza, że urządzenie jest ekologiczne oraz ekonomiczne. Przy doborze urządzenia należy zwrócić uwagę nie tylko na klasę energetyczną, która zapewnia mniejsze zużycie energii elektrycznej, ale także na poziom hałasu poprawiający komfort użytkowania urządzenia. Dostarczenie dokumentacji urządzenia wymaganej przez ErP do użytkowania spoczywa na instalatorze lub hurtowni. Korzystając z ekoprojektu ErP, dokonujesz świadomego wyboru urządzenia, które najlepiej Ci odpowiada, masz do dyspozycji szeroki wachlarz urządzeń energooszczędnych opartych na nowoczesnej technologii z niezawodnym wyposażeniem. Pozwala to na zwiększenie oszczędności energii elektrycznej oraz w dużym stopniu przyczynia się do ochrony środowiska, dzięki zastosowaniu urządzeń emitujących mniej zanieczyszczeń.
Na zdjęciu przedstawiona jest przykładowa etykieta, w której podana jest klasa energetyczna dla standardowej pompy ciepła (55oC) oraz dla niskotemperaturowej pompy ciepła (35oC).
Na powyższym zdjęciu znajduję się opis symboli na etykiecie.
Opracowano:
Dariusz Korecki
Eco-Technika