Co zawiera projekt wnętrza oraz jak wygląda współpraca z projektantem?
Autor: Domo.WA Pracownia Architektury Wnętrz, publikacja: 2021-03-26
Projektowanie wnętrz to przede wszystkim podejście indywidualne zarówno do przestrzeni, jak i do klienta. Każde mieszkanie, dom lub lokal usługowy oprócz metrażu posiada również takie uwarunkowania jak wysokość pomieszczeń, nasłonecznienie, co jest również związane z orientacją względem stron świata, a także kontekst otoczenia, czyli to, co oglądamy przez okna. Najważniejszą częścią pozostają jednak preferencje oraz oczekiwania klientów i to one decydują o kształcie projektu i jego charakterze. Najważniejszą kwestią podczas całego procesu jest stworzenie przestrzeni będącej odpowiedzią na potrzeby naszych inwestorów.
Jak przebiega i jak długo trwa projekt aranżacji wnętrz?
Proces projektowy składa się z 4 etapów i trwa od 2 do nawet 6 miesięcy: standardowo dla mieszkania o powierzchni 50 m2, potrzebujemy 2,5 miesiąca na wykonanie projektu wykonawczego i kolejne 3 miesiące na jego wykonanie.
Tempo realizacji zlecenia zależy od takich parametrów jak powierzchnia, dyspozycyjność inwestora, ilość uzgodnień oraz wersji projektu, a w późniejszym czasie podczas prac wykończeniowych: dostępności materiałów i wykonawców, a także nieprzewidzianych sytuacji na budowie.
Poniżej znajduje się przykładowy zakres projektu wraz z orientacyjnym harmonogramem prac dla mieszkania o powierzchni 50 m2:
Etapy projektowania:
- Inwentaryzacja + wytyczne do projektu = 1 tydzień:
- pomiary na miejscu inwestycji lub na podstawie projektu budowlanego,
- sporządzenie dokumentacji inwentaryzacyjnej w postaci rzutu 2D,
- ustalenie szczegółowych wytycznych do projektu.
- Projekt koncepcyjny 2D = 2 tygodnie:
- wstępne propozycje układu funkcjonalnego pomieszczeń – 3 warianty,
- moodboard – dobór materiałów i założenia kolorystyczne,
- wybór i ustalenie koncepcji przedstawianej na wizualizacji.
- Wizualizacja 3D = 4 tygodnie:
- etap koncepcyjny – 12 renderów,
- finalna wizualizacja po poprawkach – 12 renderów,
- panorama 360 – 1 render.
- Projekt wykonawczy = 3 tygodnie:
- układ funkcjonalny na podstawie ustalonej koncepcji,
- układ ścian działowych i zabudowy G-K,
- układ i pokrycie podłóg,
- projekt rozmieszczenia punktów świetlnych, włączników i gniazd wtykowych,
- projekt rozmieszczenia punktów wod.-kan.,
- projekt sufitów podwieszanych,
- projekt malowania ścian,
- widoki wybranych ścian wraz z pokryciem,
- projekt mebli na wymiar,
- spis wyposażenia wraz z wyceną.
Podczas każdego z tych etapów klient może konsultować się z projektantem w dowolnej formie: za pomocą wiadomości e-mail, telefonicznie lub podczas konsultacji w biurze. Ilość spotkań nie jest ograniczona i podczas jednego projektu wynosi średnio od 3 do 5 konsultacji w biurze, trwających około 2 h.
Przystępując do współpracy z architektem, będziemy brać czynny udział w procesie projektowym i nierzadko dokonywać wstępnych ustaleń z wykonawcami oraz podejmować ważne decyzje, dlatego powinniśmy zadbać o czas, jaki trzeba będzie poświęcić na uzgodnienia.
Nadzór autorski architekta wnętrz
Poza wykonaniem projektu wnętrza istnieje również możliwość nadzoru nad jego realizacją. W tym przypadku o cenie takiej usługi decyduje zakres ustalany indywidualnie z klientem oraz odległość od miejsca inwestycji. Nadzór może obejmować jedynie kilka kontrolnych wizyt na budowie lub zająć się realizacją projektu pod klucz – rozbieżność cen może być znaczna.
Warto jednak zdecydować się chociaż na kilka wizyt projektanta, który doprowadzi prace wykończeniowe zgodnie z projektem oraz pomoże przy ewentualnych problemach na budowie lub przy cięciach budżetowych, które mogą się pojawić.
Aranżacja wnętrza to pracochłonny proces wymagający czasu i podejmowania decyzji, przez które przeprowadzi nas doświadczony projektant. Podczas projektu liczy się przede wszystkim współpraca inwestora z architektem, której efektem jest stworzenie wymarzonego projektu.