Okna ze szprosami czy bez? Szprosy w oknach: rodzaje i ceny
Czym są szprosy okienne? To listwy dzielące okno na mniejsze części (dlatego okna ze szprosami to potocznie „okna z kratkami”). Na rynku dostępne są różne rodzaje szprosów – wewnętrzne (międzyszybowe), konstrukcyjne, weneckie (szprosy naklejane na szybę), wiedeńskie, nakładane. Jakie są wady i zalety szprosów? Ile kosztują szyby ze szprosami?
Z poradnika dowiesz się
Okna ze szprosami od dawna są elementem charakterystycznym w zabytkowych domach i dworkach. Nie oznacza to jednak, że szprosy to relikt przeszłości. Wręcz przeciwnie – obecnie szprosy w oknach dzielące skrzydło okienne lub drzwiowe (w przypadku okien balkonowych i tarasowych) przeżywają drugą młodość.
Różnica w zastosowaniu szprosów polega na tym, że dawniej szczebliny okienne stanowiły przede wszystkim element konstrukcyjny, zwiększający stabilność okna. We współczesnych aranżacjach szprosy stosowane są przede wszystkim jako ozdoba – wpływająca zarówno na wygląd elewacji, jak i charakter wnętrza.
Okna ze szprosami – co warto o nich wiedzieć?
Szprosy dzielą okna w mniejsze pola (tzw. kwatery), ale nie są ograniczone jedynie do prostokątnych i kwadratowych kształtów. Równie dobrze można zastosować szprosy w kształcie kół lub gięte w łuki. Na rynku dostępne są też różne wykończenia szprosów (dostępne są m.in. szprosy wąskie i minimalistyczne – proste, frezowane, szerokie i z dodatkowymi zdobieniami).
Sprzedawcy okien z Warszawy zachęcają, by dzielić okna szprosami symetrycznie i niesymetrycznie – osiągając różne efekty i nieregularne kształty, stosując materiał taki sam jak rama lub dobierając inny – w zależności od upodobań. Tak samo z kolorystyką, którą również ogranicza jedynie wyobraźnia (np. można zastosować szprosy dwukolorowe – np. w kolorze elewacji i okiennic, łączone pod dowolnymi kątami).
Poniżej przedstawiamy ranking 71 485 Sprzedawców Okien najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Rodzaje szprosów
- szprosy weneckie (naklejane),
- szprosy międzyszybowe (wewnątrzszybowe),
- szprosy konstrukcyjne
- szprosy wiedeńskie,
- szprosy nakładane w ramce.
Okna ze szprosami weneckimi
Weneckie szprosy naklejane są na powierzchnię szyby. Do wyboru jest opcja naklejenia ich tylko z jednej lub po obu stronach okna. Specjaliści od okien z Krakowa montują szprosy weneckie za pomocą specjalnej taśmy piankowej lub miękkiego silikonu.
Okna ze szprosami międzyszybowymi
W tym przypadku masz do czynienia z listwą umieszczoną między szybami. Listwa tworząca szprosy może być wykonana zarówno z tworzywa sztucznego, jak i aluminium. Warunkiem zastosowania szprosów tego typu jest odpowiednia odległość między pakietami szybowymi.
Szprosy konstrukcyjne
To części ramy okiennej – dzielące szybę na mniejsze tafle, a zarazem wpływające korzystnie na sztywność i wytrzymałość okna. Stosowane są najczęściej w dużych oknach (zwłaszcza drewnianych), wzmacniając ich konstrukcję.
Okna ze szprosami wiedeńskimi
Szprosy wiedeńskie to inaczej szprosy naklejane. Czym różnią się od weneckich? W tym przypadku dodatkowo między taflami szyby umieszczona jest specjalna ramka dystansowa (tzw. ślepy szpros). Następnie po obu stronach takiej instalacji montuje się cienkie listwy (często dodatkowo zabezpieczone na krawędziach uszczelkami).
Okna ze szprosami nakładanymi
Konstrukcja jest prosta: na zewnątrz szprosy tego typu nakłada się w postaci gotowej, drewnianej ramki (tego typu opcja znajduje zastosowanie tylko w oknach drewnianych). Sam montaż można wykonać na kilka sposobów (przybicie do ościeżnicy, na zawiasach lub zatrzaskach - w zależności od rodzaju).
Okna ze szprosami czy zwykłe? Wady i zalety szprosów
Niewątpliwą zaletą jest efekt estetyczny, a w niektórych przypadkach dodatkowo wzmocnienie konstrukcji okna.
Wadą może być problematyczne czyszczenie okien ze szprosami – szczególnie tymi umieszczonymi na zewnątrz.
Okna ze szprosami: cena. Ile kosztują szprosy okienne?
Cena zależy od rodzaju szprosów (i podlega indywidualnej wycenie). Najdroższe są okna ze szprosami wewnątrzszybowymi. Do ceny należy też doliczyć koszty fachowego montażu, na który warto się w przypadku szprosów zdecydować (np. wybierając szprosy naklejane).
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o oknach
Okna duże, małe, standardowe i nietypowe – każde z nich powinno być odpowiednio dopasowane do wnętrza, by wpuszczało jak najwięcej światła. Jakie są standardowe wymiary takich elementów? Które są oferowane od ręki przez producentów? Podpowiadamy, jak dobrać wielkość okien do pomieszczeń w domu i sprawdzamy, jak ich rozmiar, inny od standardowych wymiarów, wpływa na koszt inwestycji.
06.10.2022Prawidłowo wykonana obróbka okien dachowych decyduje o wskaźniku izolacji termicznej. Odpowiednio dobrana obudowa (tzw. stelaż okna dachowego), przygotowanie wnęk wokół okien połaciowych i zabudowa okna na poddaszu (przy użyciu szpalet lub płyt gipsowych gk) – to najważniejsze etapy prac przy montażu okna dachowego. Na czym polega wykończenie okna dachowego? Jak obudować okno dachowe?
17.12.2020Zastanawiasz się, ile kosztują okna drewniane? Cena tych produktów w 2024 roku oscyluje w granicach od 1800 zł za wersję jednoskrzydłową, do 4000 zł i więcej, jeżeli mówimy o oknach na wymiar. Wpływ na to mają różne czynniki, takie jak rozmiar, kształt okna czy rodzaj drewna. Dowiedz się więcej, przeglądając najnowszy cennik i sprawdź polecanych ekspertów w tej dziedzinie.
03.04.2024Okno łazienkowe pomaga doświetlić pomieszczenie kąpielowe, a przy tym ułatwia wentylację. Pozwala szybko odprowadzić wilgoć na zewnątrz i zapobiec powstawaniu pleśni. Jakie okno łazienkowe zamontować? Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?
19.09.2022Folia na okna może zabezpieczyć je przed stłuczeniem, chronić przed nadmierną ekspozycją na słońce i blokować promieniowanie UV. Jednocześnie bardzo często wykorzystywana jest w celach czysto dekoracyjnych. Zobacz, jakie są rodzaje folii okiennych i na które się zdecydować.
12.09.2022Właściwe osadzenie i prawidłowy montaż okna dają gwarancję zachowania najważniejszych parametrów okiennych. Ważne jest odpowiednie uszczelnienie okna i dbałość o wszelkie prace wykończeniowe. Dzięki temu nie powstaną mostki termiczne, które narażają na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci. Jak prawidłowo zamontować okno? Jakie są najczęściej popełniane błędy? Ile kosztuje montaż okna?
17.12.2020