ocieplenie z wełny mineralnej wokół okna dachowego

Ocieplenie ścian od wewnątrz – jak i czym ocieplać ściany od środka?

Ocieplenie ścian od wewnątrz – jak i czym ocieplać ściany od środka?

Ocieplanie ścian od wewnątrz to alternatywa dla zewnętrznej izolacji. W jaki sposób i czym można ocieplić budynek od wewnątrz? Co się sprawdzi najlepiej: styropian, wełna mineralna, bloczki betonowe czy pianka poliuretanowa? Ocieplanie ścian od wewnątrz musi zostać wykonane bardzo starannie, aby było skuteczne – warto dowiedzieć się, jakich błędów unikać.

author box img

Iwona Zbroja

Zaktualizowano: 25 października 2022 25.10.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 94933 Specjalistów od Ocieplania Budynków blisko Ciebie

Ocieplenie ścian od wewnątrz – na czym polega?

W niektórych przypadkach zewnętrzne ocieplanie budynków nie jest możliwe – i konieczne jest ocieplenie ścian od wewnątrz. Przykłady? Dom może stać na granicy działki, a sąsiad nie wyraża zgody na ocieplenie elewacji przylegającej do jego działki. Problem ten dotyczy też zabytkowych budynków (ich elewacji często nie można naruszyć).

Na czym polega ocieplenie budynku od wewnątrz? Izolacja ściany od wewnątrz polega na zastosowaniu wybranego materiału termoizolacyjnego – z zastosowaniem odpowiedniej paroizolacji, dzięki czemu unikniesz przenikania pary wodnej z wnętrza domu do środka przegrody.

Dobre ocieplenie ścian od wewnątrz przez firmę budowlaną eliminuje mostki cieplne, minimalizuje straty ciepła i ryzyko rozwoju pleśni i grzybów w domu.

Pamiętaj!

Podczas ocieplania od wewnątrz najważniejsze jest zapobieganie przenikaniu pary wodnej z wnętrza domu do środka przegrody między ścianą zewnętrzną a warstwami ocieplenia (najczęściej przez zastosowanie paroizolacji o dobrze dobranym współczynniku oporu dyfuzyjnego). Dlaczego?

Ocieplanie ścian od wewnątrz powoduje przesunięcie strefy przemarzania ściany. Para wodna kondensuje na najzimniejszej powierzchni – przy źle wykonanym ociepleniu doprowadzi to do braku możliwości wyparowania pary wodnej, a w konsekwencji do zawilgocenia izolacji. Ocieplenie domu od wewnątrz należy zlecić specjalistom, np. ekspertom od ocieplania budynków z Warszawy, ponieważ:

  • niewłaściwe ocieplenie od wewnątrz powoduje powstawanie grzybów i pleśni na ścianach,
  • istnieje ryzyko dużej ilości mostków termicznych,
  • specjaliści wykonują obliczenia energetyczne dla całego domu i w ten sposób wybiorą rodzaj i grubość ocieplenia – nie da się tego zrobić bez specjalistycznej wiedzy.
Ocieplanie budynków - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 94 933 Specjalistów od Ocieplania Budynków najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Czym ocieplić ściany od wewnątrz?

Istnieje kilka technik i sposobów na ocieplenie ścian od wewnątrz. Często stosowane materiały do izolacji ścian od wewnątrz to:

  • styropian,
  • wełna mineralna,
  • pianka poliuretanowa,
  • korek,
  • płyty i bloczki betonowe.

Poniżej znajdziesz porady dotyczące najczęściej stosowanych materiałów do ocieplenia od wewnątrz.

Ocieplanie ścian od wewnątrz styropianem

Ocieplenie domu od wewnątrz styropianem nie wymaga zastosowania paroizolacji. Płyty styropianowe stanowią prawie idealną blokadę dla pary wodnej – mają niewielką paroprzepuszczalność. Za najbardziej skuteczny uznawany jest styropian grafitowy.

Ze względu na strukturę produkty ze styropianu grafitowego mają znacznie mniejszą grubość niż płyty styropianu białego, dzięki czemu zabierają mniej przestrzeni. Za pomocą tego materiału możliwe jest zarówno ocieplenie ścian, jak i ocieplenie poddasza styropianem od wewnątrz.

Jak ocieplić ściany od wewnątrz styropianem?

Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem – krok po kroku:

  1. Dokładne oczyszczenie ścian.
  2. Przyklejenie płyt styropianowych bezpośrednio do powierzchni ściany.
  3. Zastosowanie cienkowarstwowych tynków na przyklejonych płytach.
  4. Po wyschnięciu tynków – malowanie ścian.

Ocieplenie ścian wełną mineralną od wewnątrz

specjalista ociepla dom wełną mineralną

Ocieplenie od wewnątrz wełną to jedna z najpopularniejszych metod. Wełna ma dobre właściwości termoizolacyjne i jest materiałem niepalnym. Wykonując ocieplenie ścian od wewnątrz za pomocą wełny mineralnej ograniczasz do minimum mokre prace.

Warto wiedzieć, że ocieplenie domu wełną zmniejsza powierzchnię pomieszczeń. Stelaż do zamontowania płyt rozstawiany jest 2 cm od ścian.

Jak ocieplić ściany od wewnątrz wełną mineralną?

Ocieplanie ścian od wewnątrz wełną mineralną – krok po kroku:

  1. Oczyszczeniu ścian.
  2. Rozstawienie stelaża (gotowe profile zmontowane w gotowy ruszt).
  3. Wypełnienie konstrukcji równo przyciętą wełną.
  4. Wsparcie systemu ocieplenia ścian od wewnątrz paroizolacją, która zmniejsza przenikanie pary.
  5. Zamontowanie płyt kartonowo-gipsowych na ruszcie.

Ocieplenie ścian od wewnątrz pianką poliuretanową

Ocieplenie ścian od wewnątrz pianką poliuretanową zazwyczaj odbywa się metodą natryskową. Przed nałożeniem piany PUR trzeba zainstalować uchwyty do mocowania płyt kartonowo-gipsowych. Ocieplenie ścian od wewnątrz pianką poliuretanową często stosowane jest również w piwnicach, na strychach i poddaszach.

Jak wygląda proces ocieplania ścian pianką poliuretanową? Specjaliści za pomocą pistoletów natryskowych aplikują piankę na wybraną powierzchnię, a następnie po upływie określonego czasu (ok. 4h) przycinają ją, aby była równa. Gdy piana całkowicie stwardnieje (24-48 h), mogą położyć na piankę płyty kartonowo-gipsowe. Pianka PUR jest polecana, gdy zależy Ci na szybkości prac i wysokim współczynniku termoizolacyjności. Pianka dociera w każde zagłębienie.

Ocieplenie ścian od wewnątrz korkiem

Izolacja ściany od wewnątrz może być wykonana za pomocą korka ekspandowanego. Współczynnik przewodności cieplnej korka jest porównywalny ze styropianem i wełną mineralną.

Dodatkowo korek ekspandowany ma wysoką izolację akustyczną, jest materiałem ekologicznym, odpornym na działanie owadów, gryzoni i grzybów, a do tego w dużym stopniu eliminuje drgania.

Ocieplenie ścian od wewnątrz korkiem wykonuje się zazwyczaj za pomocą płyty z korka ekspandowanego. Panele do zastosowania wewnętrznego powinny być w 100% naturalnym korkiem, bez dodatku klejów.

Ocieplenie domu od wewnątrz bloczkami betonowymi

Jednym z nowych sposobów ocieplania od wewnątrz są bloczki betonowe. Jak w tym przypadku wykonywane są prace ociepleniowe?

  1. Przygotowanie ścian.
  2. Położenie zaprawy murarsko-tynkarskiej.
  3. Przyklejenie bloczków. Dociśnięcie ich do ściany.
  4. Usunięcie nierówności pacą do szlifowania.
  5. Ponowne zastosowanie zaprawy.
  6. Położenie siatki zbrojącej z włókna szklanego.
  7. Ponowne nałożenie zaprawy (wykończenie).

Bloczki są szybszą metodą niż styropian i wełna mineralna. Choć nazwa wskazuje na materiał, który może obciążyć ścianę, to jest wręcz przeciwnie. Do ocieplania domu od wewnątrz bloczkami produkowane są lekkie odmiany tego materiału (gęstość 115 kg/m³). Bloczki nie wymagają żadnych dodatkowych łączników, co jest bardzo wygodne i przyspiesza pracę. Mocowane są za pomocą zaprawy klejowej, a więc metodą lekką mokrą.

Ocieplanie od wewnątrz – jaki materiał zastosować?

Specjaliści od ocieplania budynków z Poznania polecają wełnę mineralną. To metoda czasochłonna, ale przy dobrym wykonaniu nie ma ryzyka powstania pleśni. Styropian zwiększa ryzyko zawilgocenia ścian. Z kolei pianka poliuretanowa jest zalecana głównie do ocieplenia poddaszy. Łatwo ją zastosować w trudno dostępnych miejscach. Jeśli chodzi o bloczki z betonu, nie jest to popularna metoda.

Pamiętaj!
Para woda inaczej przenika przez każdy materiał ociepleniowy. Wynika to z różnych współczynników oporu dyfuzyjnego. Zapytaj specjalistę, czym najlepiej ocieplić twój dom, pamiętając, że ocieplanie od wewnątrz zabiera kilka centymetrów przy każdej ścianie.

Ocieplenie ścian od wewnątrz – ile kosztuje?

Ile kosztuje ocieplenie ścian od wewnątrz? Cena zależy od wybranych materiałów, metrażu i stopnia skomplikowania prac. Nieco więcej może kosztować ocieplenie poddasza – cena wzrasta z uwagi na większą liczbę przeróbek i docinania materiałów w porównaniu ze ścianą o dużej powierzchni.

Uśredniając można przyjąć, że ocieplenie ściany wewnętrznej za m² to wydatek ok. 70-100 zł (materiały) i ok. 40-60 zł (robocizna). Najtańszą opcją jest ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem i wełną mineralną, nieco droższą – ocieplenie ściany od wewnątrz bloczkami izolacyjnymi z betonu komórkowego.

Całościowy koszt (robocizna i materiały) za ocieplenie ściany wewnętrznej to ok. 110-160 złotych za m².

Co można ocieplić od wewnątrz?

Ocieplenie od wewnątrz dotyczy głównie ścian i poddasza. Można ocieplić też podłogi, ale jest to skomplikowane. Nie ma znaczenia rodzaj domu. Ta metoda sprawdzi się zarówno w domach murowanych, jak i domach szkieletowych. Oczywiście należy wtedy wybrać odpowiedni materiał ociepleniowy.

Pamiętaj, że każdy nowy dom musi spełniać wymogi T 2021. Obecnie dla ścian zewnętrznych współczynnik przenikania ciepła może wynosić maksymalnie 0,2 W/m²K.

Kiedy można ocieplić dom od wewnątrz?

Ocieplenie od wewnątrz zalecane jest tylko w wyjątkowych przypadkach, takich jak:

  • spółdzielnie mieszkaniowanie chce ocieplić budynku od zewnątrz,
  • dom znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków (brak możliwości zmiany elewacji),
  • dom posiada już wykończoną i drogą elewację (kamień naturalny, drewno naturalne).

Jeśli jednak jest to możliwe, należy wykonać ocieplanie od zewnątrz.

Ocieplanie od wewnątrz – zalety i wady

Ocieplanie od wewnątrz
Zalety
Wady
  • lepsza termoizolacyjność budynku
  • brak konieczności ubiegania się o zgodę na ocieplenie innych współwłaścicieli budynku
  • niższe koszty ogrzewania
Wady
  • trudność w zachowania ciągłości izolacji z powodu ścian wewnętrznych i stropów (mostki cieplne)
  • zmniejszenie powierzchni użytkowej domu
  • konieczność nałożenia płyty kartonowo – gipsowej i szpachlowania po ociepleniu powierzchni
  • fakt, że po ociepleniu od wewnątrz konstrukcja domu (ściany zewnętrzne i stropy) znajduje się w nieogrzewanej strefie – ściany stają się chłodniejsze i są przez to podatne na szkody spowodowane działaniem niskiej temperatury

Zestawienie zalet i wad jasno pokazuje, że ocieplenie od wewnątrz jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, gdy nie ma możliwości ocieplania od zewnątrz.

Dodano: 24 września 2021 Zaktualizowano: 25 października 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco