Montaż paneli fotowoltaicznych – poradnik krok po kroku. Ważne zasady
Ekologia szczególnie mocno leży Ci na sercu? Wykorzystaj odnawialne źródła energii w swoim domu! Montaż paneli fotowoltaicznych umożliwi Ci wybudowanie mini elektrowni słonecznej. Zasilaj prądem wyprodukowanym z promieniowania słonecznego swoje sprzęty domowe czy system centralnego ogrzewania. Zobacz, jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych!
Z poradnika dowiesz się
Wszyscy możemy przyczynić się do zmian i ochrony Ziemi dzięki wykorzystywaniu na co dzień prądu ze słońca. By móc gromadzić energię odnawialną z promieniowania słonecznego, trzeba zainwestować w montaż paneli fotowoltaicznych. Jak to zrobić?
Montaż paneli fotowoltaicznych – podstawowe zasady
Co to jest fotowoltaika? To instalacja pozwalająca na czerpanie energii ze słońca. By było to możliwe, musisz mieć odpowiedni zestaw sprzętu, a w tym panele fotowoltaiczne.
Przed montażem paneli fotowoltaicznych w pierwszej kolejności trzeba oszacować, ile paneli będzie potrzebnych i jaką moc powinna mieć docelowo mini elektrownia słoneczna. Moc tę trzeba ustalić, biorąc pod uwagę planowane zużycie energii w domu. Celem jest ograniczenie rachunków do minimum. W obliczeniu mocy instalacji fotowoltaicznej pomoże ekspert z firmy instalującej fotowoltaikę w Warszawie lub Twoim mieście. Warto też wziąć pod uwagę klasę paneli i zainteresować się komponentami typu premium.
Panele fotowoltaiczne zasilające w prąd gospodarstwa domowe z reguły montowane są na dachach budynków – najczęściej skośnych, choć odpowiedni stelaż pozwala na ich ustawienie także na powierzchniach płaskich.
Podstawowe zasady prawidłowego montażu paneli fotowoltaicznych:
- Oszacowanie mocy instalacji fotowoltaicznej i dopasowanie liczby paneli.
- Ocena stanu więźby dachowej.
- Stosowanie do montażu wyłączenie elementów odpornych na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych.
- Odpowiednie pochylenie modułów PV względem poziomu – właściwy kąt nachylenia będzie uzależniony od sposobu wykorzystania produkowanej energii, ale zwykle wynosić powinien od 30 do 40 stopni.
- Dopasowanie kierunku orientacji paneli PV – optymalnie instalacja fotowoltaiczna skierowana powinna być ku południu, ponieważ będzie ona oświetlona przez cały dzień.
- Likwidacja zacienienia – może ono sprawić, że w części ogniw pojawi się problem nienaturalnego wzrostu temperatury, przez co powstaną tzw. hot-spoty, które mogą nawet uszkodzić moduł.
- Zabezpieczenie instalacji przed ryzykiem podniesienia lub oderwania elementów przy silnych podmuchach wiatru.
- Ułożenie paneli na dachu – panele w żadnym przypadku nie powinny wystawać poza obręb dachu.
Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – czy to możliwe?
Ceny montażu instalacji fotowoltaiki skłaniają inwestorów do zastanowienia się, czy można to zrobić samodzielnie? Teoretycznie polskie prawo nie zabrania montażu paneli fotowoltaicznych samemu. Jednak tylko prawidłowo zamontowana fotowoltaika będzie pracować wydajnie i bezpiecznie.
Decydując się na samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych, bierzesz na siebie wszelkie konsekwencje związane z popełnionymi błędami. Problematyczny może być odbiór instalacji PV przez zakład energetyczny. Operator sieci ma prawo odmówić podłączenia fotowoltaiki, jeśli instalację przeprowadzała osoba, która nie ma do tego odpowiednich uprawnień. Trzeba posiadać jeden z niżej wymienionych dokumentów:
- certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego, który potwierdza kwalifikacje do montażu systemów fotowoltaicznych,
- świadectwo kwalifikacyjne, które pozwala na zajmowanie się taką instalacją,
- uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych do kierowania robotami.
Dlatego montaż fotowoltaiki powinni przeprowadzić fachowcy z doświadczeniem, których znajdziesz na Oferteo wśród polecanych instalatorów fotowoltaiki z Krakowa lub innego miasta bliżej Ciebie.
Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych a dotacja
Z instalacją paneli fotowoltaicznych bez udziału specjalisty związana jest jeszcze jedna wątpliwość: czy będzie można otrzymać wówczas dofinansowanie na jej założenie? Jak mają się do siebie montaż na własną rękę paneli fotowoltaicznych a dotacja do fotowoltaiki, np. z programu Mój Prąd? Od 2019 roku dopuszczalne jest zamontowanie fotowoltaiki samodzielnie i uzyskanie na ten cel dopłaty.
Poniżej przedstawiamy ranking 26 033 Specjalistów od Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:
Montaż paneli fotowoltaicznych – na dachu na czy na gruncie?
Z reguły mikroinstalacje fotowoltaiczne montowane są na dachach budynków, na ogół na połaciowych. Jeśli z uwagi na zacienienie czy kwestie estetyczne czy zbyt małą powierzchnię pokrycia budynku, mocowania paneli fotowoltaicznych na dachu jest utrudnione, można zamontować paneli fotowoltaicznych na gruncie.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym
Do montaż paneli na dachu skośnym wykorzystuje się ramę nośną, która powinna być przytwierdzona do krokwi. Haki tej krokwi dobiera się w zależności od wysokości, jaką ma pokrycie dachowe. Nie powinny one wspierać się o dachówki.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim
Dach płaski domu może być odpowiedni do montażu fotowoltaiki. Wykorzystuje się jednak w takim przypadku nieco inne systemy instalacji niż przy zadaszeniu skośnym. Do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim można wykorzystać:
- system kotwiony – jeśli masz dach żelbetowy, ustaw konstrukcję przytwierdzaną do powierzchni dachu. Najlepiej wykonać ją przed ociepleniem dachu;
- system balastowy – wykorzystuje on stelaż aluminiowy, dociążony bloczkami betonowymi. Na jeden panel o wadze około 25 kg powinny przypadać trzy bloczki o wadze łącznej 75 kg. Rozwiązanie to jest wygodne, bo nie wymaga perforowania dachu;
- system montażowy bez balastu – z ramą aluminiową wsporczą jako osią konstrukcji, przymocowaną do betonowych bloczków na dachu.
Montaż paneli fotowoltaicznych na papie
Do instalacji paneli fotowoltaicznych na papie używa się wkrętów. Pozwalają one na umocowanie elementów i konstrukcji bezpośrednio do połaci dachowej.
Montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce
W przypadku wykonania fotowoltaiki na blachodachówce trudność sprawia znalezienie krokwi do zamocowania systemu. Do instalacji paneli do dachówki z blachy można zastosować a szyby montażowe i wkręty dokrokwiowe.
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie
Jeśli dach nie jest odpowiedni do instalacji fotowoltaicznej, można rozważyć montaż fotowoltaiki na gruncie. Przed takimi pracami trzeba sprawdzić zwięzłość podłoża. Jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie? Kluczowe znaczenie ma wykonanie konstrukcji pod instalację, wzmocnioną np. ocynkowaną stalą. Mocuje się ją poprzez wbijanie lub wkręcanie w ziemię bądź stosuje się betonową podstawę.
Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie
Kolejnym rozwiązaniem jest położenie paneli fotowoltaicznych na elewacji, czyli po prostu na ścianie budynku od południa, na konstrukcji stalowej lub aluminiowej.
Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku
Po dobraniu odpowiednich paneli PV i falownika (inwertera), można przystąpić do instalacji paneli. Krok po kroku przebiega to następująco:
- Przygotowanie stelaża pod panele fotowoltaiczne – konstrukcji wsporczej z uchwytami.
- Rozłożenie okablowania.
- Umiejscowienie i montaż falownika.
- Montaż paneli fotowoltaicznych – instrukcja ułatwi wykonanie prac.
- Podłączenie fotowoltaiki do sieci – wymagać to będzie zgłoszenia zamontowanej instalacji, wymiany licznika dwukierunkowego, podpisania umowy lub aneksu do umowy z operatorem.
Przed przystąpieniem do działania, trzeba też poznać najważniejsze zasady montażu konstrukcji pod instalację.
System montażu paneli fotowoltaicznych
Istnieją różne rodzaje systemów montażu paneli fotowoltaicznych. Wśród nich można wymienić:
- haki do instalacji paneli przy dachówce,
- krokwie drewniane i śruby dokrokwiowe – używane przy blachodachówce, papie i blachach falistych,
- blachy trapezowe i specjalne mostki trapezowe,
- konstrukcje aluminiowa lub ze stali nierdzewnej z obciążeniem z bloków betonowych.
Wybór odpowiedniego sposobu montażu paneli fotowoltaicznych jest kluczowy dla ich stabilności i poprawności działania.
Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?
Ile zapłacisz za fotowoltaikę, jeśli chcesz mieć mikroinstalację PV na swojej działce? To zależy, gdzie ma miejsce montaż paneli. Cena będzie inna w zależności od tego, czy elementy te znajdować się mają na dachu czy na gruncie. Na wydatki związane z instalacją składają się cena samych paneli fotowoltaicznych, opłata za montaż, koszt falownika czy systemu montażowego i akcesoriów.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o fotowoltaice
Zmiany w fotowoltaice w 2023 i 2022 roku znacząco wpłynęły na rynek energetyki słonecznej w Polsce. Co prawda ubiegły rok był czasem rekordowych inwestycji w fotowoltaikę, ale mimo to pojawiło się też sporo pytań o to, jak będzie wyglądać fotowoltaika w 2023 r. Zmiany dotyczą przede wszystkim zasad rozliczania prosumentów, którzy mają własne miniinstalacje fotowoltaiczne. Jakie są najważniejsze zmiany w fotowoltaice w 2023 roku, na czym polegają nowe zasady rozliczania fotowoltaiki i czy fotowoltaika się opłaca?
25.05.2023Panele fotowoltaiczne działają średnio od 25 do 30 lat, jednak po tym czasie konieczna jest ich wymiana. Z czasem ogniwa tracą sprawność i wydajność, a wtedy trzeba wymienić je na nowe. Starych nie można po prostu wyrzucić. Konieczna jest utylizacja paneli fotowoltaicznych. Jak utylizować panele fotowoltaiczne i ile to kosztuje? Sprawdzamy.
06.07.2022Mycie paneli fotowoltaicznych to obowiązek każdego posiadacza instalacji. Brud nagromadzony na ogniwach ogranicza ilość docierającego do nich światła. W rezultacie skutkuje to spadkiem wydajności instalacji do nawet 20%. Mycie paneli fotowoltaicznych to jednocześnie ich konserwacja i dbałość o estetykę. Jak i czym prawidłowo je czyścić? Wyjaśniamy.
05.07.2022Dobra firma montująca panele fotowoltaiczne? To taka, która nie jest droga, ma ugruntowaną pozycję na rynku i zapewnia dostępność montażu fotowoltaiki w odpowiadającym terminie. Warto pamiętać, że to właśnie wybór odpowiedniego instalatora paneli fotowoltaicznych może zadecydować o sukcesie całej inwestycji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy montującej panele fotowoltaiczne?
27.05.2022To, jaki uzysk energii zapewni instalacja fotowoltaiczna, zależy m.in. od rodzaju paneli fotowoltaicznych. Dobrze dobrane ogniwa są równie ważne jak ich orientacja względem słońca oraz dobór falownika. Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych – jak wybrać najlepsze w gąszczu ofert? Wyjaśniamy.
07.07.2022Według badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl we współpracy z Murator.pl, w Polsce za średniej wielkości instalację fotowoltaiczną należy zapłacić od 32 do 39 tys. zł. Cena ta jest kształtowana głównie przez jakość komponentów, rodzaj dachu i długość gwarancji. W jaki sposób można obniżyć te koszty?
27.12.2022