Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
klimakonwektor do pompy ciepła stoi na podłodze w salonie

Klimakonwektor do pompy ciepła – dlaczego warto go mieć?

Klimakonwektor do pompy ciepła – dlaczego warto go mieć?

Klimakonwektor do pompy ciepła jest urządzeniem, które zastępuje ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki. Zimą pozwala na podniesienie temperatury otoczenia, a latem – na schłodzenie powietrza. Jak działa i z czego właściwie jest zbudowany?

author box img

Jacek Krajl

Zaktualizowano: 31 sierpnia 2022 31.08.2022 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24602 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Obecnie w Polsce duży nacisk kładziony jest na budowanie domów energooszczędnych, w których zastosowanie znajdują ekologiczne systemy ogrzewania. Opierać się mogą na przykład na pompach ciepła odpowiedniego rodzaju. Taka pompa ciepła najlepiej współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, w tym z popularną podłogówką (ogrzewanie podłogowe) albo instalacją grzejnikową z grzejnikami niskotemperaturowymi. Mniej popularną propozycją jest podłączenie klimakonwektora do pompy ciepła. Sprawdź, jak to działa.

Co to jest klimakonwektor do pompy ciepła?

Klimakonwektor, inaczej fan-coils, nazywany jest również grzejnikiem rewersyjnym. To system dobrze znany w budownictwie, ale niekoniecznie mieszkalnym. Najczęściej stosuje się go w pomieszczeniach biurowych, urzędach, obiektach handlowych i nie tylko. Za sprawą udoskonalonej technologii funkcjonowanie klimakonwektorów nie wiąże się już z wysokim poziomem hałasu, dlatego z powodzeniem można je stosować w budynkach mieszkalnych.

Z pozoru klimakonwektor niewiele różni się od klimatyzacji – może mieć formę wielkiego kasetonu czy nowoczesnego kaloryfera. Jest urządzeniem estetycznym i wielofunkcyjnym. Klimakonwektor do pompy ciepła może być bardzo dobrym górnym źródłem ciepła.

Urządzenie podłącza się do instalacji wodnej centralnego ogrzewania. Jest to wymiennik ciepła i stanowi połączenie grzejnika z klimatyzatorem. Z jednej strony podłącza się go do instalacji grzewczej, a z drugiej do klimatyzacji. Sam w sobie nie jest źródłem ciepła czy chłodu. Zobacz, jak pracuje.

Jak działa klimakonwektor do pompy ciepła?

Klimakonwektor do pompy ciepła pozwala nie tylko na efektywne ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych, ale i chłodzi pomieszczenia latem. Wszystko dzięki wykorzystaniu rewersji pompy ciepła (sprawdź: Jak działa pompa ciepła?).

Przepływ powietrza wokół lameli okalających wymiennik wymuszony jest przez wbudowany w niego wentylator. Może on wypychać ciepłe lub chłodne powietrze. Zarówno ciepło, jak i zimno odbierane są w ten sposób bardziej efektywnie, dlatego mogą trafić od razu do pomieszczenia.

Klimakonwektory wyposażone są w specjalną tacę ociekową wraz z systemem odprowadzania skroplin, co umożliwia im pracę w trybie chłodzenia, podobnie jak w systemie klimatyzacyjnym.

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 602 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Budowa klimakonwektora do pompy ciepła

Klimakonwektor do pompy ciepła wentylatorowy, który zdecydowanie najczęściej znajduje obecnie zastosowanie w domach prywatnych, zbudowany jest z następujących elementów:

  • obudowy urządzenia wyposażonej w izolację akustyczną i termiczną,
  • tacki na skropliny, którą umieszcza się pod wymiennikiem – odpowiada ona za gromadzenie wilgoci w trakcie pracy urządzenia,
  • silnika elektrycznego napędzającego wentylatory,
  • wentylatora lub wentylatorów – są one promieniowe lub poprzeczne, ich zadaniem jest rozprowadzenie powietrza schłodzonego lub ogrzanego,
  • filtra powietrza – zatrzymuje on zanieczyszczenia z powietrza,
  • zestawu zaworów regulacyjnych z siłownikami,
  • elementów nastawczych – zalicza się do nich cały osprzęt hydrauliczny, jak zawory odcinające, zawory regulacyjne wymienników i przyłącza, ale również żaluzje i przepustnice,
  • urządzeń sterujących, takich jak termostaty i regulatory.

Jakie są rodzaje klimakonwektorów do pompy ciepła?

klimakonwektor do pompy ciepła stoi w rogu pokoju

Istnieje co najmniej kilka rodzajów klimakonwektorów do pompy ciepła, zależnie od miejsca montażu urządzenia. Dlatego możemy wymienić:

  1. Klimakonwektory ścienne do pompy ciepła – przypominają wyglądem klimatyzatory typu split i najczęściej są one instalowane na ścianie pod sufitem (czytaj też: Pompa ciepła typu monoblok czy split?).
  2. Klimakonwektory kanałowe do pompy ciepła – stosowane przede wszystkim w pokojach hotelowych; montuje się je w sieci kanałów wentylacyjnych lub nad sufitem podwieszanym.
  3. Klimakonwektory sufitowe do pompy ciepła – instalowane zwykle w przestrzeni sufitu podwieszanego.
  4. Klimakonwektory uniwersalne – najczęściej stosowane w budynkach mieszkalnych; obejmują klimakonwektory przypodłogowe i podstropowe, a różnią się one sposobem odprowadzania skroplin.
  5. Klimakonwektory kasetonowe – używa się ich najczęściej w przestrzeniach użyteczności publicznej oraz w budynkach biurowych, przeznaczone są do zamontowania nad sufitami podwieszanymi.
  6. Klimakonwektory podłogowe – stosowane w salach konferencyjnych czy widowiskowych, ale i w sypialniach w domach prywatnych, ponieważ wyposażone są w silniki elektryczne zużywające mało energii i emitujące niski poziom hałasu; montuje się je pod podłogą, są zlicowane z nią i przykryte kratką nawiewną.

Ze względu na konstrukcję klimakonwektory do pompy ciepła dzielimy na wentylatorowe, z zainstalowanym wentylatorem, albo indukcyjne, pozbawione wentylatora. Z uwagi na liczbę wymienników ciepła występują klimakonwektory dwururowe i czterorurowe.

Jaki klimakonwektor do pompy ciepła wybrać do domu jednorodzinnego?

Jeśli masz zamontowaną pompę ciepła w domu lub zamierzasz właśnie taki system ogrzewania wykorzystać, możesz wybrać klimakonwektor. Dobrym wyborem do domów jednorodzinnym może być klimakonwektor indukcyjny, ale niestety wiąże się on z koniecznością podjęcia kosztochłonnej inwestycji.

W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu ma znaleźć się klimakonwektor, inny jego rodzaj będzie odpowiednim wyborem do domu:

  • klimakonwektor kanałowy – do salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego,
  • klimakonwektor przysufitowy, ścienny lub kasetonowy – w niewielkich pomieszczeniach użytkowych,
  • klimakonwektor przypodłogowy – wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości instalacji klimakonwektora ściennego czy sufitowego.

Właściwie w każdym pomieszczeniu sprawdzają się tak samo dobrze klimakonwektory przypodłogowe, które przypominają grzejniki konwekcyjne. Skonsultuj się z ekspertami od pomp ciepła z Częstochowy, montażystami pomp ciepła z Sieradza lub innych miast. Fachowcy dobiorą klimakonwektor dopasowany do twoich potrzeb i specyfiki domu.

Klimakonwektor do pompy ciepła – cena

Jeśli zależy Ci na zoptymalizowaniu kosztów ogrzewania, a jednocześnie chcesz rozsądnie wydać pieniądze, postaw na klimakonwektor do pompy ciepła. Cena urządzenia waha się między 2-6,5 tys. złotych.

Co prawda cena klimakonwektora może wydawać się wysoka, ale pamiętaj, że urządzenie łączy w sobie dwie funkcje: ogrzewania i chłodzenia. Dzięki temu klimakonwektor sprawdzi się nie tylko zimą, ale również latem.

Cena klimakonwektora zależy przede wszystkim od mocy chłodzenia oraz mocy ogrzewania. Ponadto na koszt inwestycji wpływ mają zastosowane technologie, wzornictwo oraz producent.

Klimakonwektor o standardowej mocy ok. 3,5 KW, do zastosowania w pomieszczeniach do 25 m², to wydatek średnio od 2-4 tys. złotych.

Klimakonwektor do pompy ciepła – skuteczna metoda chłodzenia domu

Instalacja klimakonwektora do pompy ciepła ma służyć uzyskaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Zimą urządzenia te zapewniają ciepło w domu, ale latem połączenie klimakonwektora z pompą ciepła staje się skuteczną metodą na chłodzenie lokali. O ile pompa ciepła nie zawsze będzie zdolna do pracy w trybie chłodzenia w parze z tradycyjną instalacją grzejnikową z uwagi na ryzyko skraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu, to chłodzenie jest jak najbardziej możliwe z klimakonwektorem. Nie wymaga to także inwestowania w dodatkowe urządzenia pozwalające na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza.

Klimakonwektor można traktować jako doskonałe uzupełnienie tradycyjnych systemów grzewczych w domu i nie tylko, które zapewnią przyjemny chłód w czasie letnich upałów. Sprzęty te pozwalają na błyskawiczne nagrzanie lub schłodzenie pomieszczeń, w miarę potrzeb domowników.

Zalety i wady klimakonwektorów do pompy ciepła

Zastanawiasz się, czy wybór klimakonwektora do pompy ciepła będzie dobrym rozwiązaniem właśnie dla ciebie? Zapoznaj się z tabelą, w której prezentujemy zalety i wady takiego systemu grzania i chłodzenia w domach jednorodzinnych:

Klimakonwektory do pompy ciepła
Zalety
Wady
  • Możliwość grzania i chłodzenia
  • Energooszczędność
  • Przyjazność dla alergików
  • Niewielkie gabaryty
  • Ekologiczność
  • Nowoczesny i uniwersalny design
  • Szeroki wybór modeli klimakonwektorów
  • Sterowanie pilotem
  • Optymalne działanie przy zasilaniu niskotemperaturowym (pompa ciepła)
  • Szybkość działania (schładzania lub grzania pomieszczeń)
  • Precyzja w określaniu temperatury dzięki termoregulatorom
Wady
  • Generowanie hałasu (zwłaszcza w urządzeniach starszej generacji)
  • Konieczność oczyszczania i wymiany filtrów
  • Konieczność montażu tacek na skropliny lub podłączenia do kanalizacji
  • Dosyć wysoka cena
Dodano: 4 lipca 2022 Zaktualizowano: 31 sierpnia 2022

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco