Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
malarz z pędzlem i wałkiem w ręce stoi na tle malowanej ściany

Jak przygotować ścianę do malowania?

Jak przygotować ścianę do malowania?

Jak wygląda przygotowanie ściany do malowania? Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest obecnie powierzchnia, którą chcemy malować. Przy pierwszym malowaniu nowych ścian proces przygotowania obejmuje tylko gruntowanie i położenie farby. Jeśli jednak planujemy odświeżenie wcześniej już pomalowanej ściany, konieczne będzie skrobanie starych powłok malarskich, gruntowanie, szpachlowanie, ponowne gruntowanie i wreszcie malowanie. Skomplikowane? Omawiamy przygotowanie do malowania krok po kroku.

author box img

Iwona Zbroja

Opublikowano: 6 sierpnia 2021 06.08.2021 Czas lektury: 10min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 138709 Malarzy blisko Ciebie

Przygotowanie ścian do malowania krok po kroku

Niezależnie od tego czy planujesz odnowienie ścian, czy malowanie sufitu przez malarza – prawidłowe przygotowanie podłoża przed malowaniem jest najważniejsze. Dobra baza zwiększy trwałość farby i intensywność koloru.

Prace malarskie najlepiej przeprowadzać w temperaturze od 10°C do maksymalnie 28°C. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%, zatem najlepszą porą na remont będzie wiosna i wczesna jesień. Proces przygotowań można podzielić na kilka zasadniczych etapów. Opisujemy je poniżej – zaplanuj malowanie ścian z wybraną firmą remontowo-wykończeniową i ciesz się rewelacyjnym efektem!

Malowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 138 709 Malarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Przygotowanie ściany do malowania – usuwanie starej farby i tapet

Zastanawiasz się, jak przygotować ściany do ponownego malowania i nie wiesz, czy lepsze jest usuwanie starej farby czy malowanie ścian już pomalowanych kolejną warstwą koloru?

W odpowiedzi na te pytania pomoże prosty test przyczepności starych powłok do podłoża:

  1. Na wybranym fragmencie ściany należy zrobić delikatne nacięcia powłoki w postaci krzyżujących się linii pionowych i poziomych co 5 mm.
  2. Do naciętego miejsca przykleja się taśmę malarską i odrywa ją zdecydowanym ruchem.
  3. Jeśli farba odejdzie ze ściany wraz z taśmą – starą powłokę należy usunąć, a podłoże oczyścić. Zrobisz to z wybranym przez Ciebie malarzem (np. specjalistą od malowania z Warszawy lub Twojego miasta)!

Jak usunąć starą farbę ze ściany?

Jak przygotować do malowania ścianę wielokrotnie malowaną? Powierzchnie pokryte dobrej jakości farbą lateksową lub farbą akrylową wystarczy przed ponownym malowaniem odkurzyć i umyć. Ściany pokryte farbą olejną lub lejową oraz stare i słabo przyczepne powłoki malarskie wymagają całkowitego usunięcia.

W tym celu trzeba:

  • zwilżyć farbę wodą i zeskrobać metalową szpachelką,
  • użyć preparatu do usuwania farby, po którego nałożeniu powłoka pęcznieje i staje się łatwiejsza do usunięcia szpachelką,
  • usunąć farbę na sucho – najpierw papierem ściernym a potem szlifierką oscylacyjną.

Uwaga! Przed skrobaniem ścian usuwa się z nich ewentualne gwoździe i wkręty. Należy uważać, aby w trakcie prac nie uszkodzić tynku oraz używać okularów i maski przeciwpyłowej.

Jak przygotować ścianę do malowania po tapecie?

  1. Za pomocą noża lub szpachelki fachowiec od malowania z Wrocławia lub innego miasta zdejmuje tapetę ze ścian, uważając, by nie uszkodzić tynku.
  2. Przy „opornych" tapetach namacza je gorącą wodą i pozostawia na kilka minut do zmięknięcia.
  3. Jeśli zmoczenie tapety wodą nie działa, używa specjalnego płynu do usuwania tapet (np. Diall, Metylan Axton w cenie ok. 16 – 25 zł za 0,5 l).
  4. Jak przygotować ścianę do malowania po zdjęciu tapety? Resztki kleju trzeba zmyć ze ściany mydłem malarskim, a powierzchnię wygładzić szpachlą i pokryć gruntem.

Mycie ścian

Przed malowaniem należy usunąć z podłoża zacieki, osady, kurz, resztki klejów do tapet, zapraw itp. Jak przygotować brudną ścianę do malowania? Pomocne będzie tu użycie specjalnego mydła malarskiego.

Mydło malarskie ma formę gęstej pasty, którą dodaje się do wody, uzyskując w ten sposób roztwór myjący. Produkt nie ma zapachu, nie barwi i jest bezpieczny dla ludzi oraz środowiska. Mydło zmiękcza zabrudzenia, stare farby i kleje oraz pomaga oderwać je od podłoża. Dodatkowo mydło usuwa mikroorganizmy i zapobiega namnażaniu się grzybów.

Jak myć ściany mydłem malarskim?

  • Mydło malarskie trzeba rozpuścić w ciepłej wodzie.
  • Przygotowany roztwór nanosi się na zabrudzenia szerokim pędzlem lub szmatką, od góry do dołu (koniecznie w gumowych rękawicach).
  • Nasiąknięte i zmiękczone warstwy powierzchni ściany usuwa się szpachelką.
  • Należy ponowić mycie, jeśli zabrudzenia są wyjątkowo oporne.
  • Na koniec wszystko przeciera się szmatką zwilżoną czystą wodą.
  • Następnie powinno się zaczekać około 20 – 45 minut, aż mydło wyschnie. Po tym czasie można przejść do dalszych prac.

Uwaga! Jeśli grzyb głęboko wszedł w ścianę, po umyciu mydłem usuwa się zainfekowaną nawierzchnię szpachelką i maluje to miejsce środkiem grzybobójczym.

Gruntowanie ścian

Ściany malowane wielokrotnie wymagają odpowiedniego oczyszczenia i wygładzenia. Położenie warstwy gruntu jest niezbędne gdy podłoże jest chłonne, słabe i luźne, czyli np. gdy ściana jest skredowana i pozostawia białe ślady po przetarciu dłonią. Gruntowanie ścian wzmacnia je i zapobiega szybkiemu oddawaniu wody do podłoża. Przekłada się to na mniejsze zużycie farby i poprawne wysychanie wyrobów nawierzchniowych.

Gruntowanie ścian najlepiej przeprowadzić dwa razy:

  1. Przed położeniem gładzi szpachlowej – dla zwiększenia jej przyczepności do podłoża.
  2. Po położeniu gładzi szpachlowej i wyrównaniu powierzchni ściany papierem ściernym – dla pewności, że ściana ma równomierną chłonność.

Zawsze wybieraj preparaty gruntujące, które są przeznaczone do danej powierzchni i dedykowane konkretnym rodzajom farb:

  • farba gruntująca sprawdzi się w przypadku ścian pokrytych wysokiej jakości farbą lateksową i akrylową,
  • w przypadku osłabionych podłoży wymagających głębokiego zespolenia należy zastosować grunt polimerowy głęboko penetrujący.

Pamiętaj! Zazwyczaj po zagruntowaniu ścian trzeba odczekać 24 godziny, aby grunt dobrze wysechł i został wchłonięty przez ścianę. Suchy grunt zmienia kolor na jasnoróżowy lub jasnoszary. Przy wyjątkowo chłonnych powierzchniach zalecane jest nałożenie 2 warstw gruntu.

Położenie gładzi szpachlowej

Przygotowanie ścian do malowania wymaga dobrego wyrównania nawierzchni. Wybór odpowiedniego produktu zależy od stopnia uszkodzeń:

  • elastyczna masa szpachlowa z włóknem szklanym – wypełni rysy i pęknięcia nie szersze niż 5 mm oraz zapobiegnie powstawaniu nowych uszkodzeń. Pęknięcia takie należy lekko pogłębić (np. szpachelką) i dokładnie oczyścić z pyłu. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy masę szpachlową, którą po wyschnięciu można dodatkowo pokryć gładzią szpachlową;
  • gładź szpachlowa (gipsowa, cementowa, wapienna lub polimerowa) – sprawdzi się w przypadku większych ubytków ściany, ponieważ jej jednorazowa warstwa wypełni dziury głębokie na 3 cm. Miejsca narażone na częste uszkodzenia (np. okolice drzwi i narożniki ścian w przedpokoju) warto dodatkowo zabezpieczyć profilami aluminiowymi, które montuje się na punktowo naniesionej gładzi.

Pamiętaj! Gładź szpachlowa do wyrównywania struktury ścian może być aplikowana wyłącznie na jednorodną, suchą i czystą powierzchnię.

Szpachlowanie ścian krok po kroku

  1. Otwory po gwoździach i wkrętach oraz inne zagłębienia należy umyć mydłem malarskim i usunąć z nich pył.
  2. Następnie trzeba wymieszać sypką mieszankę z wodą (1 kg proszku na ok. 0,4 litra wody) w głębokim pojemniku. Masę powinno się dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednorodnej masy bez grudek. Można do tego użyć wiertarki z mieszadłem.
  3. Po upływie 5 minut trzeba ponownie wymieszać gładź. Mieszanka nadaje się do użycia przez około godzinę od rozrobienia.
  4. Gładź nakłada się na ścianę za pomocą szpachelki lub dwóch pacy ze stali nierdzewnej (mniejsza służy do nabierania produktu, a większa do jego rozprowadzania po ścianie). Cały czas powinno się dbać o oczyszczanie pacy z zaschniętych fragmentów gładzi, by nie przenosić ich na ścianę.
  5. Gładź nakłada się pojedynczymi warstwami grubości około 3 mm. Nakładanie zaczna się od trudno dostępnych miejsc i sufitu, później przechodzi się do ścian.

Wygładzanie ścian gładzią wykończeniową

Do ostatecznego wygładzania ścian służy gładź szpachlowa wykończeniowa. Produkt jest od razu gotowy do użycia. Po otwarciu można ją przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez utraty jej właściwości.

  1. Gładź wykończeniowa czy też gładź naprawcza umożliwia uzyskanie warstwy o grubości 1-3 mm, zatem idealnie sprawdzi się do wykonywania drobnych korekt powierzchni ściany.
  2. Drugą warstwę produktu, jeśli jest konieczna, nakłada się dopiero po wyschnięciu poprzedniej.
  3. Po rozcieńczeniu wodą (max. 5% wody) gładź wykończeniowa może być nakładana maszynowo.

Przygotowanie ścian do malowania po gładzi – szlifowanie

Jeśli zależy Ci na idealnie gładkich ścianach, konieczne jest ich szlifowanie.

  • Po wyschnięciu gładzi szpachlowej należy wygładzić jej powierzchnię papierem ściernym lub siatką ścierną o granulacji 100-150. W kątach i innych trudniej dostępnych miejscach bardzo dobrze sprawdzi się gąbka ścierna.
  • Gładkość szlifowanych powierzchni można sprawdzić przeciągając po nich dłonią oraz kierując światło latarki równolegle do ściany. Gdy powierzchnia jest już idealnie gładka, usuwa się ze ściany pozostałości pyłu i pokrywa ją gruntem lub emulsją podkładową.

Jak przygotować nową ścianę do malowania? Sezonowanie tynków

Ściany surowe, czyli nowo położone tynki mineralne i gipsowe mogą być malowane dopiero po przejściu okresu sezonowania. Sezonowanie tynków to czas konieczny do ich pełnego związania i całkowitego stwardnienia.

Gruntowanie, malowanie czy kładzenie płytek ceramicznych na niezwiązane tynki powoduje zacieki oraz pękanie i odklejanie się farby od powierzchni ściany.

Ile schnie tynk?

Przygotowanie ścian do malowania po tynkowaniu wymaga czasu. Średni okres sezonowania tynków to około 28 dni ale okres ten może zostać wydłużony, jeśli w pomieszczeniu panuje niska temperatura (nie może spaść poniżej 5°C) i wysoka wilgotność.

Jeśli zależy Ci na przyspieszeniu prac remontowych, czas sezonowania można skrócić przez:

  • odpowiednie wentylowanie pomieszczenia i unikanie przeciągów,
  • nagrzewanie powierzchni ciepłym nadmuchem i instalowanie osuszaczy powietrza (rozwiązanie niezalecane – zbyt duża ingerencja może zniszczyć strukturę tynków),
  • stosowanie preparatów do surowych tynków, które zabezpieczają przed wysoleniami (np. Dekoral Professional Bloker) – dzięki nim możliwe jest malowanie na nowych ścianach od razu po ich wyschnięciu (4 – 7 dni) bez konieczności sezonowania.

Jak sprawdzić czy tynk wysechł?

Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych warto sprawdzić punktowo powierzchnię tynku za pomocą wilgotnościomierza. Wilgotność tynków nie powinna przekraczać 1%.

Jak przygotować się do malowania ścian – zakup narzędzi i materiałów

Przygotowanie ścian do malowania to nie wszystko. Jeszcze zanim zaczniesz czyszczenie ścian, powinno zadbać o odpowiednie narzędzia malarskie. Skompletowanie ich wcześniej może znacząco skrócić czas pracy.

Dobry malarz jest zaopatrzony w:

  • taśmy malarskie,
  • wałki do malowania (kątowe i zwykłe),
  • kij teleskopowy do malowania wyżej położonych fragmentów ściany,
  • kuwetę malarską o szerokości zgodnej z wałkiem,
  • pędzle o różnej wielkości do malowania trudno dostępnych miejsc,
  • pistolet do malowania natryskowego (opcjonalnie),
  • folię malarską do zabezpieczania mebli, podłogi, parapetów i okien,
  • papier ścierny o różnej ziarnistości,
  • szpachelkę i gładź szpachlową,
  • mieszadła do farby i gładzi,
  • rozpuszczalnik, do usuwania plam z farby,
  • mydło malarskie do mycia ścian, narzędzi oraz odzieży roboczej,
  • odpowiedni rodzaj farby w ilości trochę większej niż planowane zużycie.

Jak przygotować ściany do malowania – wybór farby

zestaw niezbędnych narzędzi i farb do malowania ścian na tle pomarańczowej ściany

Jak malować nowe tynki i ściany już pomalowane? Wybór odpowiedniego rodzaju farby emulsyjnej jest kluczowy, jeśli zależy Ci na wieloletniej trwałości.

Dostępne na rynku farby różnią się składem, wykończeniem, odpornością na ścieranie i zabrudzenia (tzw. farby zmywalne) oraz promienie UV, bakterie i grzyby.

Jeśli zależy Ci na wysokim kryciu i trwałości, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie najpierw farby podkładowej, a następnie farby nawierzchniowej w wybranym kolorze.

Parametry wytrzymałościowe farby oraz instrukcję użycia znajdziesz na opakowaniu produktu. Jeśli nie masz pewności, jaka farba będzie najlepsza do Twojego domu, poproś o pomoc specjalistę.

Sprawdź poradnik: Rodzaje farb

Przygotowanie farby do malowania

Po otwarciu farby należy ją dokładnie wymieszać i rozcieńczyć (wodą lub rozcieńczalnikiem), jeśli tak zaleca producent. Jeśli na powierzchni produktu pojawił się tzw. kożuch, trzeba go usunąć. Farbę wylewa się na tackę (kuwetę) malarską, która pozwoli nabierać na wałek równe warstwy produktu. Po wylaniu partii farby na tackę, puszkę z resztą zawartości należy szczelnie zamknąć, by produkt nie wysychał.

Malowanie ścian warto powierzyć ekipie remontowej, ponieważ nawet niewielkie błędy obniżą estetykę malowanych powierzchni.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco