serwisant w trakcie sprawdzania i odpowietrzania podłogówki

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Poradnik krok po kroku

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Poradnik krok po kroku

Odpowietrzanie podłogówki to czynność, którą należy wykonać raz na kilka lat lub doraźnie, jeśli dojdzie do jej zapowietrzenia. Objawy takiego stanu rzeczy są charakterystyczne: brak ogrzewania w niektórych miejscach oraz nietypowe dźwięki, wydawane przez instalację. Na szczęście można łatwo temu zaradzić. Dowiedz się, jak odpowietrzyć podłogówkę.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 25 stycznia 2023 25.01.2023 Czas lektury: 5min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 27800 Specjalistów od Ogrzewania Podłogowego blisko Ciebie

Jak odpowietrzyć podłogówkę – od czego zacząć?

Ogrzewanie podłogowe, tzw. podłogówka, to chętnie stosowany system ogrzewania pomieszczeń. Polega na odpowiednim zaprojektowaniu i rozprowadzeniu instalacji grzewczej i sieci rur rozprowadzających wodę pod posadzką. Taka instalacja grzewcza wymaga odpowietrzenia raz na kilka lat. Od czego zacząć, gdy odpowietrzenie podłogówki jest konieczne? Przede wszystkim należy określić, czy rozdzielacz ogrzewania podłogowego znajduje się na innym poziomie niż ogrzewana podłoga. Wtedy proces postępowania jest nieco inny.

Prace nad odpowietrzaniem zapowietrzonej instalacji ogrzewania podłogowego wymagają także dokładnego określenia liczby pętli. Warto postawić na wsparcie fachowca w tej kwestii, ponieważ bez odpowiedniej wiedzy może być to stresujące zajęcie, a wtedy łatwo się pomylić. Ponadto jest to proces czasochłonny. Gdy już masz podstawowe informacje, możesz skontaktować się ze sprawdzonym specjalistą, który sprawi, że Twoja instalacja podłogowa znowu będzie działać prawidłowo.

Zapowietrzona podłogówka – przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego

Jeżeli zapowietrzona instalacja pracuje nieprawidłowo, w najgorszym przypadku oznacza to, że źle ją wykonano. Aby uniknąć takich rozterek, do instalacji podłogówki należy zatrudnić sprawdzonego fachowca. Nie warto robić tego na własną rękę, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Zazwyczaj jednak odpowietrzenie ogrzewania podłogowego jest konieczne z innego powodu. Do częstej przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego należy jego nieprawidłowe użytkowanie. Jeśli ustawisz zbyt wysoką temperaturę wody, może dojść do zapowietrzenia ogrzewania.

Zapowietrzona podłogówka – objawy

Objawy zapowietrzenia ogrzewania podłogowego są łatwe do zauważenia. Instalacja przestaje grzać w prawidłowy sposób. Można to poznać po tym, że część podłogi będzie ciepła, a część zimna. Mogą się także pojawić nietypowe dźwięki dochodzące z instalacji ogrzewania podłogowego.

Takie objawy oznaczają, że mamy zapowietrzoną instalację ogrzewania podłogowego i konieczne jest odpowietrzanie ogrzewania podłogowego. Trzeba pamiętać, aby robić to regularnie, czyli co trzy-cztery lata.

Ogrzewanie podłogowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 27 800 Specjalistów od Ogrzewania Podłogowego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak odpowietrzyć podłogówkę krok po kroku?

Proces odpowietrzania instalacji ogrzewania podłogowego można podzielić na poszczególne etapy:

  1. Wyłączenie pompy instalacji podłogowej. Potem od razu należy ją ustawić na pełną moc.
  2. Zamknięcie w rozdzielaczu obiegu zaworów spustowych poszczególnych pętli obiegowych. Uwaga! Jeden ma zostać otwarty, ten, który będzie odpowietrzany.
  3. Odkręcenie zaworu wody, aby mogła przepływać przez jedną pętlę obiegową pod dużym ciśnieniem. Należy dokładnie pozbyć się powietrza z pętli.
  4. Zamknięcie odpowietrzonej sekcji.
  5. Otwarcie kolejnego zaworu i powtórzenie czynności.

Wykonujemy kolejno następujące czynności, aż wszystkie pętle, czyli cała instalacja grzewcza zostanie odpowietrzona.

Jak odpowietrzyć podłogówkę na piętrze?

Często rozdzielacz nie jest umiejscowiony na tej samej kondygnacji, co reszta instalacji. Proces odpowietrzania podłogówki wygląda wtedy nieco inaczej. Jeśli rozdzielacz znajduje się na niższym piętrze, to pompa nie jest w stanie wypchnąć powietrza do dołu. Wtedy do wykonania prac potrzebne są dwa węże hydrauliczne.

  1. Wyłączenie pompy, wszystkich zaworów na rozdzielaczu, odpowietrzników.
  2. Zamocowanie węży do dwóch zaworów, czyli części zasilającej i powrotnej. Zawór na belce zasilającej należy podłączyć do instalacji wodociągowej. Zawór na belce powrotnej z kolei trzeba podłączyć do kanalizacji, aby wypływająca woda była widoczna.
  3. Otwarcie pojedynczo pętli obiegowych i odpowietrzenie (aż nie będą widoczne pęcherzyki powietrza).
  4. Odłączenie węży.
  5. Pompowanie wody przez rozdzielacz. Otwarcie zaworu przy pompie i na rozdzielaczu.
  6. Otwarcie odpowietrzników, a potem wszystkich pętli.
  7. Uruchomienie pompy.

W tym przypadku schemat działania jest bardziej skomplikowany. Doświadczony fachowiec nie powinien mieć jednak problemu przy odpowietrzaniu instalacji ogrzewania podłogowego na piętrze.

Ile trwa odpowietrzanie podłogówki?

Wszystko zależy od wielkości instalacji. Zazwyczaj dla jednej pętli czas odpowietrzania wynosi 15 minut. Dlatego praca przy jednym rozdzielaczu o średniej liczbie ośmiu pętli zajmuje do dwóch godzin. Na tę pracę należy więc przeznaczyć raczej większą ilość czasu.

Po czym poznać, że instalacja grzewcza działa prawidłowo? Kiedy przestać? Standardowo przelewanie wody prowadzi się do momentu, w którym nie będą pojawiać się pęcherzyki powietrza. Wtedy ogrzewanie jest odpowietrzone.

Odpowietrzanie podłogówki – cena

Odpowietrzanie instalacji należy powierzyć fachowcom. Cena za tę usługę wynosi średnio od 100 zł za obieg. Cennik usług hydraulicznych (grzewczych) zależy od lokalizacji, wielkości domu i indywidualnych stawek fachowców. Poznaj cenę tej usługi składając zapytanie specjalistom od ogrzewania podłogowego ze Stargardu, monterom ogrzewania podłogowego z Leszna lub innego miasta.

Podczas rozmowy z wykonawcą należy podać dokładną liczbę pętli, a wtedy będzie on w stanie określić cenę za wykonanie usługi na całą instalację.

Jak uniknąć zapowietrzenia się podłogówki?

kobieta chodzi boso po podłodze z ogrzewaniem podłogowym

Raz na ok. cztery lata należy odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe. Aby nie robić tego częściej, należy zadbać o prawidłowy montaż instalacji. Trzeba też dobrze uszczelnić system. W codziennym użytkowaniu nie powinno się ustawiać zbyt wysokiej temperatury wody. Natomiast przy jej uzupełnianiu należy kierować się ostrożnością.

Instal-hydro Mariusz Pasicz

Mariusz Pasicz

Instal-hydro Mariusz Pasicz

Można zapobiec zapowietrzeniu się podłogówki. Wszystko zależy od wykonanej instalacji i od instalatora, który wykona tę instalację.

  1. Jeśli będziemy mieli podłogówkę w układzie otwartym z naczyniem wyrównawczym u góry, nie można dopuścić do braku wody w tym naczyniu.
  2. Znaczenie ma również poprawna regulacja pompy.
  3. Ponadto istotna jest dbałość o elementy instalacji, takie jak odpowietrzniki automatyczne (nie mogą się zawieszać).
  4. Trzeba też sprawdzić twardość wody, od której w dużej mierze zależy jakość działania instalacji.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco