specjalista przy budowie ściany domu szkieletowego

Jak konstruować ściany szkieletowe? Prawidłowy przekrój ściany szkieletowej

Jak konstruować ściany szkieletowe? Prawidłowy przekrój ściany szkieletowej

Odpowiednio skonstruowane ściany szkieletowe dają poczucie bezpieczeństwa, zapewniają odpowiednią temperaturę i izolację domów szkieletowych. Na ich prawidłowy przekrój składa się kilka warstw, a od doboru poszycia wewnętrznego i zewnętrznego zależą końcowe parametry ścian szkieletowych. Jak zbudować ściany szkieletowe? Jaka powinna być grubość takich ścian? Ile kosztuje metr ściany szkieletowej?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 19 sierpnia 2022 19.08.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 31008 Specjalistów od Domów Szkieletowych blisko Ciebie

Podział i charakterystyka ścian szkieletowych

Co to są ściany szkieletowe i jak są zbudowane? Elementy konstrukcyjne tego typu ścian oddzielone są od wypełnienia, które wykonane jest zazwyczaj z mniej wytrzymałego materiału od samego szkieletu ściany. Nowoczesne ściany szkieletowe powstały w oparciu o szachulce, czyli stosowany w dawnym budownictwie typ ściany z glinianym wypełnieniem. 

Rodzaje ścian szkieletowych (podział ze względu na konstrukcję):

  • Ściany szkieletowe o konstrukcji balonowej – słupki ścian tego typu rozciągnięte są na całkowitą wysokość ścian domu; belki stropowe opierają się w takiej konstrukcji na desce wciętej w słupki; zaletą (w porównaniu do platformowych konstrukcji) jest przekazanie części siły poziomej na fundament i strop.
  • Ściany szkieletowe o konstrukcji platformowej – w tym przypadku ściany szkieletowe nie są usztywnione innymi ścianami i elementami poprzecznymi; ten rodzaj ścian szkieletowych jest łatwiejszy w prefabrykacji i transporcie.

Ściany działowe w domach szkieletowych – podział ze względu na funkcję:

  • Ściany działowe zewnętrzne – tworzą konstrukcję szkieletową na zewnątrz budynku.
  • Ściany działowe wewnętrzne – konstrukcyjne (do tej grupy zaliczane są ściany szkieletowe usztywniające – przenoszą obciążenia poziome i nośne – przenoszą usztywnienia pionowe) i niekonstrukcyjne (ściany działowe – wydzielają przestrzeń w budynku).

Te informacje mogą być przydatne dla osób zainteresowanych budową domów, szczególnie tych, które rozważają użycie ścian szkieletowych w swoim projekcie.

Ściany szkieletowe – możliwe stopnie prefabrykacji

Im wyższy stopień prefabrykacji ściany szkieletowej, tym szybszy montaż, realizacja całego projektu i precyzja wykonania (spasowania) wszystkich elementów. Każda z firm wznoszących domy szkieletowe może nieco inaczej definiować stopień prefabrykacji, ale najczęściej wyróżnia się 4 stopnie.

Ściany nośne – 4 stopnie prefabrykacji:

  1. Prefabrykacja modułowa – już na etapie konstrukcji w zakładzie tworzone są gotowe pomieszczenia, następnie całe moduły dostarczane są na budowę i łączone z innymi modułami.
  2. Prefabrykacja zamknięta – ściany szkieletowe w konstrukcji zamkniętej są zazwyczaj dostarczane na budowę z gotową izolacją, instalacjami, stolarką i wszelkimi dodatkowymi warstwami wykończenia.
  3. Prefabrykacja otwarta – w tym modelu ściany nośne dostarczane są w postaci szkieletów konstrukcyjnych, a dopiero na miejscu wykonywane są prace wykończeniowe.
  4. Brak prefabrykacji – wszelkie materiały ścian szkieletowych dostarczane są na budowę – i dopiero na miejscu są składane zgodnie z założeniami projektu.
Uwaga!
Prefabrykacja modułowa pozwala nawet na transport na miejsce budowy wybranych modułów wraz z wyposażeniem (np. w wybranych modułach można uwzględnić meble w zabudowie.
Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 31 008 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Przekrój ściany szkieletowej

Przekrój ściany domu szkieletowego powinien wykonać z indywidualnych wyliczeń – zalecenia odnośnie przekroju zazwyczaj bardzo się od siebie różnią w zależności od lokalizacji i klimatu.

Ściana szkieletowa – warstwy:

  1. Płyta gipsowo-kartonowa – zaczynamy od środka budynku, pierwszą warstwą ściany szkieletowej jest często płyta gipsowo-włóknowa lub opcja z podwójnym płytowaniem.
  2. Ruszt instalacyjny – to listwa wypełniona izolacją termiczną (zazwyczaj wewnątrz prowadzone są wszelkie instalacje)
  3. Folia paroizolacyjna – w roli opóźniacza pary stosowana jest często folia polietylenowa o grubości do 0,15 mm.
  4. Izolacja cieplna ścian i szkielet konstrukcji – przekrój ściany szkieletowej musi uwzględniać odpowiednio dobrana izolacja cieplna; jako izolację ścian można zastosować wełnę mineralną, którą układa się między słupkami konstrukcji domu (na konstrukcję składają się słupki, których zadaniem jest połączenie podwaliny z dolnym oczepem ścian).
  5. Poszycie zewnętrzne – usztywnia cały budynek, oddziela kolejne warstwy od izolacji termicznej; materiałem do wykończenia poszycia mogą być m.in. płyty wiórowe wodoodporne.
  6. Warstwa wiatroizolacji – zazwyczaj stosuje się folię wiatroizolacyjną na zewnętrznej stronie przegrody (folia chroni nie tylko przed wiatrem, ale też przed wilgocią, która zagraża izolacji cieplnej budynku).
  7. Elewacja – opcji wykończenia elewacji ścian szkieletowych jest bardzo dużo – od drewnianej okładziny elewacyjnej, przez różnego typu tynki, po licówkę z cegły klinkierowej.

Podstawowe zasady konstrukcji ściany szkieletowej drewnianej

Zasady konstrukcji ściany szkieletowej zależą m.in. od projektu i rodzaju wypełnienia. Podstawowe elementy konstrukcji ścian szkieletowych (m.in. słupki, podwaliny, oczepy i przewiązki) łączy się ze sobą w odpowiedniej kolejności i zgodnie z instrukcją od producenta.

Konstrukcja ściany szkieletowej drewnianej:

  • słupki standardowe – podstawowy element konstrukcji ściany szkieletowej; zazwyczaj stosowane są słupki 45-80 mm; szczególnym rodzajem słupków są słupki zwielokrotnione (dodatkowe rodzaje słupków stanowiące podparcie w miejscach o dużym nacisku;
  • słupki drzwiowe i okienne – podpierają naproże, otwory drzwiowe, tworzą konstrukcję nośną otworów;
  • oczepy – poziome części konstrukcji umieszczone na górnych krawędziach ścian, łączą krawędzie ścian i przenoszą obciążenie na słupki;
  • podwaliny montażowe – poziomują powierzchnię pod ściany szkieletowe, wyznaczają pozycje ścian;<
  • przewiązki – poziome elementy konstrukcyjne umieszczane między słupkami; zazwyczaj stosowane są w celu dodatkowego podparcia krawędzi płyty poszycia.

Jak budować ściany szkieletowe krok po kroku?

specjalista sprawdza poziomy ścian w trakcie budowy domu szkieletowego
  1. Krok 1. Wykonanie fundamentów – podstawą jest precyzja w tworzeniu fundamentów pod ściany szkieletowe i trzymanie się zasad konstrukcyjnych określonych w projekcie.
  2. Krok 2. Wzmocnienie i izolacja – nawet solidna budowa ścian szkieletowych nie utrzyma deklarowanych parametrów bez zastosowania środków chroniących fundament; przed postawieniem ścian szkieletowych stosowany jest środek chroniącym przed przenikaniem wilgoci (od wewnątrz) i styropian z folią kubełkową (od zewnątrz); na tym etapie przygotowuje się stop pod słupy ścian szkieletowych i komin.
  3. Krok 3. Kotwienie ścian szkieletowych z fundamentem – za pomocą dźwigu gotowe ściany szkieletowe ustawia się w odpowiednich miejscach konstrukcyjnych.
  4. Krok 4. Łączenie ścian szkieletowych – w ostatnim kroku ściany szkieletowe łączy się w moduły, a następnie w całą konstrukcję.
  5. Krok 5. Montaż instalacji i izolacji – na tym etapie często stosowana jest wełna mineralna do ścian szkieletowych; w listwach konstrukcyjnych prowadzone są instalacje (warto wiedzieć, że budowa ścian szkieletowych pozwala na montaż instalacji i izolacji na różnych etapach projektu – w zależności od konstrukcji).
  6. Krok 6. Wykończenie ścian – ostatnim etapem jest wykończenie ścian zewnętrznych – można zastosować poszycie w postaci płyty OSB z dodatkową warstwą wiatroizolacji.

Sposoby łączenia ścian szkieletowych

W konstrukcji ścian szkieletowych wyróżnia się zazwyczaj dwa sposoby łączenia:

  • ściany szkieletowe z połączeniem typu "L" – połączenia stosowane w narożach,
  • ściany szkieletowe z połączeniem typu "T" – połączenia tego typu stosowane są na skrzyżowaniu ścian (wewnętrznej i zewnętrznej).
Uwaga!
Wybór sposobu łączenia zależy m.in. od stopnia prefabrykacji – jeśli montażysta nie ma dostępu do słupków szkieletu, to nie można zmienić sposobu łączenia ściany szkieletowej.

Jaka powinna być grubość ściany szkieletowej?

Grubość ściany szkieletowej wynika zazwyczaj ze szczegółowych wyliczeń przedstawionych w projekcie domu szkieletowego. Przykładowo: grubość ścian domu szkieletowego w konstrukcji z wykorzystaniem belek dwuteowych słupy ścienne będą miały grubość od 16 do 24 cm.

Pamiętaj!
Do grubości samych słupów konstrukcyjnych należy doliczyć grubość zastosowanego systemu dociepleniowego (mieszczą się w zakresie od 8 do ok. 10 cm).

Ile kosztuje metr ściany szkieletowej?

Zakładając, że dom szkieletowy można postawić w cenie od ok. 150-170 tys. zł (ale w wielu przypadkach ten sam projekt może kosztować nawet 400 tys. zł) – podobnie kształtują się ceny za metr ściany szkieletowej. Cena za metr będzie zależeć od projektu, materiałów wykończeniowych, stopnia skomplikowania prac, liczby zmian w gotowym projekcie i rodzaju elewacji.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki w przypadku stanu surowego zamkniętego koszt za metr kwadratowy domu w konstrukcji szkieletowej to ok. 1500 do 2300 zł.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco