Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
widok ognia przez otwarte drzwiczki do pieca

Do kiedy piece na ekogroszek będą legalne? Czy ekogroszek będzie zakazany w 2024?

Do kiedy piece na ekogroszek będą legalne? Czy ekogroszek będzie zakazany w 2024?

W kontekście ekogroszku coraz częściej padają pytania, do kiedy piece na ekogroszek będą dozwolone i czy ekogroszek będzie zakazany. W niektórych regionach już teraz funkcjonuje całkowity zakaz używania paliw stałych do ogrzewania budynków. Co ważne zakaz ten dotyczy również kotłów na paliwa stałe klasy 5. i ekoprojekt. Czy piece na ekogroszek mają jeszcze przyszłość, czy ekogroszek będzie zakazany i do kiedy piece na ekogroszek będą w Polsce legalne?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 24 listopada 2022 24.11.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 4005 Dostawców Ekogroszku blisko Ciebie

Ekogroszek i piece na ekogroszek – czy są ekologiczne?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, do kiedy piece na ekogroszek będą legalne, warto dowiedzieć się więcej o samym ekogroszku.

Z czego zrobiony jest ekogroszek i czy „eko” w nazwie ekogroszku oznacza, że to paliwo ekologiczne?

Czy piec na ekogroszek jest ekologiczny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy piec na ekogroszek jest ekologiczny. Najważniejsze jest to, jaki piec na ekogroszek wybierzesz. Będzie to miało przełożenie nie tylko na wydajność systemu grzewczego, ale też na ekologię.

Jeśli w instalacji grzewczej funkcjonuje przestarzały piec na ekogroszek niskiej klasy, to nawet najlepszej jakości ekogroszek nie sprawi, że ogrzewanie będzie ekonomiczne i ekologiczne. Współcześnie produkowane piece na ekogroszek 5. klasy można uznać za jedne z bardziej ekologicznych pieców spośród pieców na paliwa stałe.

Czy piec na ekogroszek to kopciuch?

Czy kotły na ekogroszek to tzw. kopciuchy? Nie, kopciuchy są to kotły bezklasowe – piece tego rodzaju nie spełniają żadnych norm ekologicznych, nie posiadają certyfikatów w tym zakresie.

Nowoczesne piece na ekogroszek 5. klasy posiadają aktualne badania na 5. klasę (wg norm PN EN 303-5:2012 – ekoprojekt) oraz niezbędne badania emisyjno-energetyczne – dodatkowo potwierdzone certyfikatami.

Ekogroszek – czy jest ekologiczny?

„Eko” w nazwie ekogroszku nie oznacza, że jest to ekologiczne paliwo. Z czego zrobiony jest ekogroszek? To nazwa handlowa paliwa stałego, które produkowane jest z węgla brunatnego lub kamiennego.

Ekogroszek powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanego węgla – wysokokalorycznego, o niskiej zawartości wody, substancji niepalnych oraz siarki. W praktyce po spaleniu ekogroszku pozostaje mniej popiołu, a do środowiska przedostaje się mniej ilości tlenku siarki.

Jeśli więc zestawimy piec na ekogroszek 5. generacji z kopciuchem, to w pierwszej opcji mamy do czynienia z bardziej przyjaznym środowisku rozwiązaniem.

Niestety, w przypadku ekogroszku nadal mamy do czynienia z emisją pyłów i dwutlenku węgla, co działa na niekorzyść klimatu.

Do kiedy piece na ekogroszek – co mówią przepisy?

Jako że ekogroszek to w dużej mierze węgiel, paliwo kopalne – to wciąż powracają pytania: do kiedy piece na ekogroszek będą legalne, do kiedy trzeba wymienić piece na ekogroszek 5. klasy i jak ekogroszek wpisuje się w ustawy antysmogowe.

Obecnie zakaz używania pieców i kotłów na paliwa stałe nie funkcjonuje na terenie całego kraju. Taki zakaz mogą jednak wprowadzić samorządy – na podstawie Prawa ochrony środowiska (a konkretnie na podstawie art. 91. i 96. – istnieje opcja wprowadzenia takich zakazów za pomocą uchwał sejmików województw). Dodatkowo w poszczególnych regionach funkcjonują też tzw. ustawy antysmogowe.

Co to oznacza dla właścicieli pieców na ekogroszek i dla osób inwestujących w piece na ekogroszek 5. generacji? Oznacza to, że odpowiedzi na pytanie, do kiedy piece na ekogroszek są dopuszczone w danym rejonie, najlepiej szukać w ustawach obowiązujących w danym województwie. Szeroki zakres działań mają w tym temacie przede wszystkim jednostki samorządowe i sejmiki województwa – warto śledzić uchwały zgłaszane w danym regionie.

Czeka cię wymiana instalacji grzewczej? Skonsultuj się ze specjalistami od instalacji grzewczych z Małopolski i innych regionów lub sprzedawcami pieców CO z Pleszewa w celu dobrania instalacji grzewczej w twoim domu.

Do kiedy wymiana pieca na wsi i w mieście?

kocioł na paliwo stałe na tle czerwonej ściany

Co prawda obecnie należy liczyć się z koniecznością wymiany kopciucha na inne źródło ciepła, ale nie znaczy to, że niedługo nie będzie to dotyczyć również pieców na ekogroszek. Obecnie funkcjonujące przepisy nakładają obowiązek wymiany zarówno pozaklasowych kotłów, jak i tych poniżej 3. lub. 4. klasy wg normy PN-EN 303-5:2012.

W zależności od czasu eksploatacji – właściciele takich pieców mają czas do 1 stycznia 2024 (instalacje eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji), do 1 stycznia 2026 r. (instalacje eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji), do 1 stycznia 2028 r. (instalacje certyfikowane – spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3. lub klasy 4. według normy PN-EN 303-5:2012).

Uchwała antysmogowa nakłada też obowiązek wymiany kotła na węgiel lub drewno spełniające wymagania klasy 5. – ale wymóg jest bezterminowy.

Uwaga!

Dodatkowo ze strony Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej padła propozycja konieczności wymiany zarówno kotłów węglowych – kopciuchów, jak i nowoczesnych kotłów spełniających normy ekoprojektu – do 2040 r. na obszarach wiejskich.

Z kolei zakaz ogrzewania paliwami stałymi w miastach ma obowiązywać już od 2030 roku. Nie są to jednak przepisy wprowadzone w życie uchwałą dla całego kraju.

Ekogroszek - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 4 005 Dostawców Ekogroszku najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Czy piece na ekogroszek będą zakazane?

Trudno odpowiedzieć, czy piece na ekogroszek będą zakazane, ale wiele na to wskazuje. W niektórych regionach podano już termin graniczny wymiany pieców 5. generacji.

Przykładowo: działająca regionalnie uchwała województwa pomorskiego nakazuje do 2023 roku wymianę kotłów 5. klasy. Oznacza to, że dopuszczalne będą w tym regionie jedynie kotły ekoprojekt.

Dodatkowo można napotkać na problemy z dofinansowaniami do pieca na ekogroszek – promowane są obecnie rozwiązania typu pompa ciepła i fotowoltaika, kotły na pellet, kolektory słoneczne czy ogrzewanie elektryczne.

Czy ekogroszek będzie zakazany?

Bazując na obecnie funkcjonujących ustawach – ekogroszek nie powinien być zakazany jeszcze przez 8 lat. Wynika tak z ustawy Polityka energetyczna Polski do 2040 roku. Zgodnie z ustawą od początku roku 2023 roku będzie można montować tylko kotły spełniające wymogi emisyjne klasy 5.

Nie oznacza to, że ekogroszek będzie zakazany – kotły 5. klasy i certyfikowane będą dopuszczalne, chociaż mogą to zmienić ustawy wprowadzane regionalnie przez samorządy.

Zakaz palenia węglem a ekogroszek. Co będzie z ekogroszkiem?

Od wiosny 2022 zaczęły w Polsce obowiązywać nowe normy jakościowe dla węgla spalanego w domowych kotłowniach. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to koniec rynku podróbek ekogroszku i miału sprzedawanego pod tą nazwą.

Dodatkowo podjęto też temat samej nazwy „ekogroszek” – producenci węgla już niedługo nie będą mogli używać nazw „ekogroszek” i „ekomiał”. Zamiast tego pojawią się odpowiednio: „groszek III” oraz „paliwo drobne”.

Dlatego już teraz warto dowiedzieć się więcej o alternatywnych źródłach ciepła, np. o pompach ciepła:

Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem lub drewnem?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna i prosta – wszystko zależy od rodzaju pieca, zastosowanej technologii i rekomendacji producenta pieca. Nowoczesne piece 5. generacji na ekogroszek zazwyczaj dają opcję palenia pelletem.

Uwaga!
Nie decyduj się na samodzielne modyfikacje pieca na ekogroszek – zapytaj o szczegóły ekspertów w tej dziedzinie. W wielu przypadkach przy zmianie paliwa np. z ekogroszku na pellet może dojść do cofania się żaru do podajnika, a w efekcie nawet do zapłonu wypełnionego pelletem podajnika.

Dofinansowanie do pieca na ekogroszek 2022

Ceny ekogroszka w ostatnich miesiącach bardzo wzrosły. Na początku 2021 tona tego paliwa kosztowała ok. 700-900 zł, dziś to wydatek ok. 3 tys. zł. Nic dziwnego, że właściciele pieców na ekogroszek i potencjalni inwestorzy – szukają programów dofinansowań do węgla i do pieca na ekogroszek w 2022 r.

Ważne!

Od początku 2022 r. nie można już skorzystać z dotacji z programu antysmogowego Czyste Powietrze na piece węglowe. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów – ale tylko przy wymianie na ekologiczne rozwiązania.

Warto wiedzieć, że również od 2022 roku nie ma już ulgi termomodernizacyjnej na inwestycję w kotły węglowe. Oznacza to, że od 2022 r. nie można skorzystać z dotacji i ulgi na piece na ekogroszek.

Najważniejsze i aktualizowane informacje znajdziesz w poradniku: Wymiana pieca – lista dotacji i warunki uzyskania dofinansowania

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco