Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
specjalista w trakcie budowy dachu

Dach jętkowy – rodzaje, konstrukcja, rozpiętość

Dach jętkowy – rodzaje, konstrukcja, rozpiętość

Dach powinien być solidny i stabilny, dlatego jego konstrukcja musi być przemyślana. Istnieją różne rozwiązania, a jednym z najpopularniejszych jest dach jętkowy. Taka więźba dobrze chroni budynek i umożliwia układanie ciężkich pokryć dachowych. Kiedy warto zdecydować się na dach jętkowy i z czym wiąże się jego budowa?

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 17 lutego 2023 17.02.2023 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 39751 Specjalistów od Dachów blisko Ciebie

Dach jętkowy – co to jest i kiedy najlepiej go wybrać?

Dach jętkowy to stromy, spadzisty dach, który oparty jest na więźbach jętkowych. Jętka łączy wszystkie krokwie i zwiększa stabilność całej konstrukcji. Na takiej więźbie można układać poszycie dachowe, którego obciążenie będzie przenoszone na pionowe ściany budynku.

Dach jętkowy jest dobrym wyborem do wszystkich dachów spadzistych. Sprawdza się w budynkach z poddaszem użytkowym – jest rozwiązaniem uniwersalnym. Charakteryzuje się wysoką stabilnością i odpornością na działanie zróżnicowanych czynników zewnętrznych. Odnosi się to głównie do czynników atmosferycznych czy działania grzybów i szkodników.

Co to jest jętka dachowa?

Pozioma belka, której zadaniem jest łączenie wszystkich krokwi. Dekarz zazwyczaj umieszcza ją w połowie wysokości krokwi. Jej zadaniem jest wzmocnienie całej konstrukcji dachowej.

Dachy - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 39 751 Specjalistów od Dachów najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dach jętkowy – rodzaje dachów z wykorzystaniem jętek

Dach jętkowy to pojęcie ogólne, odnoszące się do jętki – belki, której zadaniem jest łączenie krokwi. Podczas wyboru dachu jętkowego należy wskazać jeszcze jego rodzaj. Musi on zostać dostosowany do projektu domu. Czym różnią się od siebie poszczególne dachy jętkowe?

Rodzaj dachu jętkowego
Charakterystyka
Dach krokwiowo-jętkowy
  • Jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań.
  • Posiada dodatkowe wzmocnienie w formie jętek.
Dach płatwiowo-jętkowy
  • Posiada ściany stolcowe z jednego lub dwóch rzędów słupów, na których podparte są jętki.
  • Ten rodzaj więźby może być stosowany przy rozpiętości od 7,5 do 12 metrów.
Dach kleszczowo- jętkowy
  • Obciążenia przekazywane są na strop lub wewnętrzne ściany nośne.
  • Ten rodzaj więźby można stosować na dachach płaskich i stromych.
Czytaj także: Rodzaje dachów

Dach jętkowy – rozpiętość

Przyjmuje się, że maksymalna rozpiętość ścian, do jakiej można stosować dach jętkowy, nie powinna być większa niż 12 metrów. Kąt nachylenia dachu nie powinien większy niż 65-67 stopni. Należy pamiętać, że ze wzrostem kąta nachylenia dachu wzrasta długość stosowanych krokwi.

Według specjalistów nie mogą być one jednak dłuższe niż 4-4,5 metra. Dlatego rozpiętość ścian większa niż 12 metrów naturalnie ogranicza możliwość wyboru dachu jętkowego w projekcie.

Dach jętkowy – przekrój

W przekroju dach jętkowy to konstrukcja zbudowana z poziomych belek wiązarowych, na których spadziście zamocowano krokwie. Są one dodatkowo wzmocnione poziomą belką. Ich liczba zależy od rozmiarów dachu i rozpiętości ścian.

Takie ułożenie w przekroju daje efekt dwóch charakterystycznych trójkątów. W zależności od rodzaju dachu jętkowego przekrój ten może być wzbogacony o dodatkowe elementy.

Dach krokwiowo-jętkowy a dach krokwiowo-płatwiowy

Dach krokwiowo-płatwiowy stosowany jest w sytuacjach, w których długość jętek wyklucza ich stabilność, czyli kiedy jętki są zbyt długie. To rozwiązanie stosowane do dachów o tzw. większych rozpiętościach. Wykonuje się tu ściany stolcowe z jednego lub dwóch rzędów słupów (dachy jętkowe jednostolcowe lub dwustolcowe):

  • dla konstrukcji dotyczy wiązarów o rozpiętości od 7,5 do 10 m – dachy jednostolcowe,
  • dla konstrukcji o rozpiętości 9–12 m jętki – dachy jętkowe dwustolcowe.

Ściany tworzone są na drewnianej podwalinie. W celu usztywnienia konstrukcji stosuje się miecze, czyli elementy ukośne (dodatkowe podparcie).

Natomiast dach krokwiowo-jętkowy to klasyczna więźba. Długość jętki nie przekracza 3,5 m. Jej dolna krawędź znajduje się na wysokości ok. 2 metrów od poziomu podłogi na poddaszu.

Ważne!
Odpowiedni wybór wpływa na dobrą wytrzymałość dachu. Podczas podejmowania decyzji należy zdać się na fachowca. To gwarantuje bezpieczeństwo konstrukcji budynku. Wytrzymałość dachu jętkowego musi zostać obliczona na etapie projektu.

Dach jętkowy jednostolcowy a dach jętkowy dwustolcowy

Dach jętkowy jednostolcowy (podparty) charakteryzuje się tym, że w konstrukcji znajdują się płatwie oparte na słupach. Ich stabilność zwiększają ukośne miecze. Dach jednostolcowy stosuje się przy dużych rozpiętościach dachu.

Dach jętkowy dwustolcowy stosuje się wtedy, gdy rozpiętość konstrukcji wynosi powyżej 9 metrów.

Słupy stolcowe ustawiane są na podwalinach, czyli drewnianych belkach. Rozpiętość jest zbyt duża, żeby poradziła sobie z nią jedna ściana, dlatego stosuje się tu dwie ściany stolcowe, stąd też nazwa dachu.

Połączenie jętek z krokwiami – sposoby mocowania

wykonawca podczas montowania krokwi dachowych

Najczęściej spotykane rodzaje mocowań elementów dachów jętkowych to mocowanie stężeniowe i na tzw. półjaskółczy ogon. W mocowaniu stężeniowym krokwie i jętki łączy się za pomocą śrub. Elementy zostają do siebie dopasowane na docisk.

Natomiast mocowanie na półjaskółczy ogon oznacza, że krokwie i jętki nacina się w miejscu łączenia i zespala je na wcisk. Takie połączenie często dodatkowo wzmacniane jest za pomocą śruby. Odpowiednie połączenie zapewnia właściwą sztywność całej konstrukcji.

Ważne!
Aby wzmocnić całość konstrukcji i uodpornić ją na siłę wiatru wiejącego wzdłuż dachu, można zastosować także wiatrownice. To deski lub ukośne łaty mocowane do krokwi.

Jakie drewno wybrać na dach jętkowy?

Wybór rodzaju drewna zależy od decyzji projektanta. Natomiast uniwersalne zasady dotyczące tego, jakie drewno wybrać na dach jętkowy, mówią o tym, że powinno być to drewno suche i wysezonowane. Przechowywać je można tylko w komorach zapobiegających powstawaniu wilgoci.

Konstrukcja powinna być stworzona z podobnych gatunków drzew. Wybrane drewno nie powinno posiadać żadnych skaz. W razie wątpliwości należy skonsultować się z fachowcem bądź projektantem. Specjalistów szukaj na listach specjalistów od dachów z Warszawy, dachów z Krakowa lub innego miasta.

Jakie pokrycie wybrać na dach jętkowy?

Dach jętkowy daje duże pole wyboru co do rodzaju pokrycia. Na dachu jętkowym można zamontować:

  • dachówki ceramiczne,
  • dachówki cementowe,
  • gonty,
  • blachodachówkę.

Duży kąt nachylenia dachu sprzyja uniwersalności rodzaju wykończenia. Dach jętkowy jest sztywny, a dzięki temu dobrze radzi sobie z silnymi podmuchami wiatru.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco