fachowiec w stroju budowlanym i kasku ochronnym ociepla ścianę budynku styropianem

Co to jest termomodernizacja budynku? Dowiedz się wszystkiego

Co to jest termomodernizacja budynku? Dowiedz się wszystkiego

Prace prowadzące do kompleksowej termomodernizacji budynku obejmują wiele etapów inwestycyjnych, począwszy od audytu energetycznego, aż po wymianę instalacji grzewczej i źródła ciepła w domu. Ile kosztuje termomodernizacja i jak można uzyskać na nią dofinansowanie?

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 22 września 2022 22.09.2022 Czas lektury: 7min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 71149 Specjalistów od Ocieplania Elewacji blisko Ciebie

Zachowanie komfortu termicznego w budynku mieszkalnym czy komercyjnym jest bardzo ważnym celem, który realizowany może być na wiele różnych sposobów. Z jednej strony ważne jest wybranie optymalnego systemu ogrzewania pomieszczeń, ale z drugiej również ograniczanie strat energii. Pozwoli na to odpowiednia izolacja cieplna elewacji. Jeśli dotychczas nie była ona dostateczna lub w ogóle nie została zastosowana, budynek będzie wymagał termomodernizacji. Na czym to polega? Jakie są sposoby termomodernizacji domów?

Co to jest termomodernizacja?

Wiele mówi się o konieczności termomodernizacji budynków. Definicja takich prac modernizacyjnych wskazuje, że mamy przy tym do czynienia z wprowadzaniem zmian zmierzających do ograniczania strat ciepła lub ich wyeliminowania.

Pojęcie termomodernizacji budynków zostało dokładnie wskazane w ustawie z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ustawodawca wskazał, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne to inwestycja, której skutkiem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną na potrzeby ogrzewania budynku, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jednocześnie można powiedzieć, że jest to inwestycja redukująca zużycie energii pierwotnej w lokalnej sieci ciepłowniczej oraz zasilającym ją źródle ciepła.

Termomodernizacja może polegać na wymianie – całkowitej lub częściowej – źródła energii na odnawialne źródła energii lub wysokosprawną kogenerację bądź na przyłączeniu budynku do scentralizowanego źródła ciepła.

Znamienne jest to, że termomodernizacja jest przedsięwzięciem, dlatego można powiedzieć, że obejmuje co najmniej kilka różnych działań, by ostatecznie inwestor mógł odnieść wymierne korzyści w postaci redukcji wykorzystywania energii cieplnej. Jednym z tych działań jest właśnie ocieplanie elewacji, które jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej termoizolacji budynku.

Gdzie szukać firmy do ocieplenia elewacji?

Poniżej przedstawiamy ranking 71 149 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Co wchodzi w skład termomodernizacji budynku?

Zanim zostanie zrobiona termomodernizacja budynku, warto przeprowadzić audyt energetyczny. Zadaniem specjalisty od ocieplania elewacji z Warszawy lub innego miasta będzie nie tylko praca bezpośrednio związana z izolacją, ale również konsultacja wyników audytu, aby zapewnić najskuteczniejsze rozwiązania termoizolacyjne.

Jakie prace wchodzą w skład termomodernizacji budynku? Mogą one obejmować przede wszystkim:

  • uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej bądź dokonanie wymiany okien i drzwi na bardziej energooszczędne, w tym montaż okien pasywnych,
  • montaż ocieplenia przegród zewnętrznych,
  • docieplenie stropów, podłóg i dachu – ocieplenie od wewnątrz,
  • wymianę instalacji grzewczej lub kotła grzewczego np. na pompę ciepła i fotowoltaikę.

Prace termomodernizacyjne mogą czasami obejmować także:

  • modernizację wewnętrznej instalacji elektrycznej i oświetlenia,
  • modernizację systemów wentylacji i klimatyzacji,
  • likwidację indywidualnych źródeł ciepła na korzyść przyłączenia domu do istniejącego systemu ciepłowniczego,
  • wprowadzenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
  • modernizację instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej,
  • usprawnienie systemu wentylacji, np. dodanie wentylacji mechanicznej czy rekuperacji z odzyskiem ciepła.

Audyt energetyczny

W ramach audytu energetycznego analizowane są kompleksowo różne możliwości wypracowania oszczędzania energii. Być może jest to możliwe do osiągnięcia dzięki:

  • wymianie oświetlenia na energooszczędne,
  • wymianie stolarki okiennej i drzwiowej przy likwidacji mostków cieplnych,
  • ociepleniu przegród zewnętrznych i wewnętrznych w odpowiedni sposób,
  • wymianie pieca – np. na paliwo stałe, na piec na gaz czy budowie własnej mikroinstalacji służącej do produkcji energii.

Fachowo wykonany audyt energetyczny pokaże optymalny pod względem zarówno energetycznym, jak i ekonomicznym, możliwy do przeprowadzenia w stosunku do danego budynku zakres prac termomodernizacyjnych, które doprowadzą do ograniczenia zapotrzebowania na energię.

Uszczelnianie stolarki okiennej i drzwiowej

Najwięcej mostków termicznych, czyli miejsc potencjalnej ucieczki ciepła, znajduje się w obrębie nieszczelnych okien i drzwi. Starą stolarkę najlepiej po prostu wymienić na nową, dbając o właściwą obróbkę i izolację otworów okiennych i drzwiowych.

Montaż ocieplenia

Jednym z podstawowych zadań w ramach termomodernizacji budynku, które powinien zrealizować specjalista od ocieplenia elewacji z Poznania lub innego miasta w Twojej okolicy, jest izolacja domu. Należy wybrać ku temu odpowiednie produkty. Można wykonać ocieplenie z zastosowaniem:

  • wełny mineralnej,
  • styropianu,
  • pianki PUR,
  • płyt termoizolacyjnych wykonanych ze styropianu lub wełny mineralnej.

Ocieplenie ścian to jedno, ale należy również ocieplić dach, stropodach, stropy, a także piwnice czy podłogi poprzez dodanie do nich solidnej warstwy materiału cechującego się wysokimi właściwościami izolacyjnymi.

Na szczególną uwagę zasługują pod tym względem miejsca, przez które potencjalnie może uciekać na zewnątrz najwięcej ciepła. W ich gronie wyróżnia się:

  • strop pomiędzy piwnicą a parterem,
  • stropodach,
  • balkon czy loggię,
  • nieocieplone strychy pod dachami skośnymi,
  • słabo ocieplone poddasza użytkowe,
  • wyniesione podpiwniczenia,
  • ściany wewnętrzne nieogrzewanego przedsionka (wiatrołapu),
  • ściany wbudowanego w bryłę domu garażu.

Warstwa termoizolacyjna nie powinna być ani za cienka, ani za gruba. Jej szerokość należy dobierać, biorąc pod uwagę, z czego wykonana jest przegroda i jaki jest jej rodzaj.

Solidną izolację cieplną o grubości do 30 cm trzeba wykonać, jeśli realizujesz prace polegające na ociepleniu dachu. Ocieplenie stropu może być znacznie cieńsze.

Wymiana instalacji grzewczej lub źródła ciepła

Na koniec, po przeprowadzeniu wszystkich innych etapów, pora na wymianę czy modernizację instalacji grzewczej w domu oraz wymianę źródła ciepła z mało efektywnego na bardziej ekologiczne i działające sprawniej. Należy dostosować całą instalację i kocioł grzewczy lub inne urządzenie zapewniające ciepło w domu do nowych warunków cieplnych.

Ile kosztuje termomodernizacja budynku?

fachowiec od ocieplania domu ociepla poddasze wełną mineralną

Przy pracach prowadzących do termomodernizacji budynku cena ostateczna całej inwestycji zależy od wielu czynników, m.in. od zakresu podjętych działań, ich typu czy rodzaju wykorzystanej warstwy ociepleniowej w budynku. Na przykład średnia cena metra kwadratowego elewacji na styropianie to koszt rzędu 280-290 zł netto. Wełna mineralna jest nieco droższa.

Czy i jakie dofinansowanie na termomodernizację można otrzymać w 2022 roku?

Kolejne etapy prac nad termomodernizacją budynku mogą generować wiele kosztów. Dofinansowanie w tym zakresie jest więc wysoce pożądane przez każdego inwestora. Zobacz, czy i jakie dofinansowanie w 2022 roku możesz otrzymać na termomodernizację budynku.

Dotacje są udzielane z programu „Czyste Powietrze”. W 2022 roku możesz otrzymać na termomodernizację budynku dofinansowanie w wysokości nawet 53 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Kwota zależna jest od tego, do jakiego progu takiego dofinansowania od I do VII uda ci się zakwalifikować, a uzależnione jest to od wysokości miesięcznego dochodu przypadającego na jedną osobę w rodzinie. Dla progu I dotacja wynosi do 90 proc. kosztów termomodernizacji, natomiast dla grupy VI już tylko 30 proc.

Prócz dofinansowania termomodernizacji możesz otrzymać preferencyjną pożyczkę na termomodernizację, a jej kwota maksymalna nie została określona.

Termomodernizacja budynku a odliczenie od podatku

Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, wolnostojących, w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej mogą korzystać ze zwrotu podatku za termomodernizację budynku. Jest to możliwe dzięki skorzystaniu z ulgi. Co trzeba zrobić w ramach termomodernizacji budynku? Odliczenie od podatku będzie możliwe przy realizacji takich przedsięwzięć jak:

  1. Ulepszenie budynku tak, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie budynków mieszkalnych.
  2. Ulepszenie budynku w taki sposób, by zmniejszyć straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła. Budynki mieszkalne, do których dostarczana jest z tych sieci energia, muszą spełniać wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego lub zostały podjęte działania, by zmniejszyć zużycie energii dostarczanej do budynku.
  3. Wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego ograniczone są koszty pozyskiwania ciepła dostarczanego do budynku mieszkalnego.
  4. Całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Ważne:
By skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć wydatki w PIT, dom musi być już oddany do użytku.

Zobacz w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku szczegółowy wykaz materiałów, które mogą być wykorzystane w związku z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Ulgę na termomodernizację można odliczyć w PIT do kwoty 53 000 zł, od dochodu lub przychodu, w PIT-36, PIT-37, PIT-36L lub PIT-28, czyli przy opodatkowaniu skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco