hydraulik montuje syfon umywalki w łazience

Biały montaż – co to jest i ile kosztuje? Cennik białego montażu

Biały montaż – co to jest i ile kosztuje? Cennik białego montażu

Biały montaż to ogół czynności wykonywanych przy wyposażaniu i wykańczaniu toalety, łazienki, kuchni oraz niektórych pomieszczeń gospodarczych. Termin wziął się od dominującego w armaturze łazienkowej koloru białego. Sprawdź, co to jest biały montaż i ile kosztuje w 2023 roku.

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 14 lutego 2023 14.02.2023 Czas lektury: 11min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 111523 Specjalistów od Remontów Łazienek blisko Ciebie

Przy remoncie toalety, łazienki i kuchni, bez wątpienia spotkasz się z pojęciem białego montażu. To przede wszystkim instalacja miski ustępowej, bidetu, wanny i umywalki, a także kabiny prysznicowej, baterii prysznicowej i kuchennej. Dowiedz się, jak biały montaż wygląda w praktyce.

Biały montaż – co to jest?

W trakcie remontu łazienki i toalety, a niekiedy także i kuchni, fachowcy posługują się terminem „biały montaż”. Co to jest biały montaż? Definicja wskazuje, że obejmuje on instalację armatury łazienkowej i kuchennej.

Właściwie wykonany biały montaż zapewnia bezproblemowe i bezpieczne korzystanie z elementów wyposażenia podczas trwania remontu.

Remont łazienki - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 111 523 Specjalistów od Remontów Łazienek najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Co wchodzi w skład białego montażu?

Biały montaż może obejmować:

  • montaż baterii łazienkowych i kuchennych,
  • montaż urządzeń sanitarnych takich jak: umywalka, wanna, brodzik, miska ustępowa, bidet, kabina prysznicowa, grzejnik, zestaw podtynkowy czy pralka,
  • instalację odwodnienia punktowego lub liniowego,
  • prace wykończeniowe, m.in. uszczelnianie, silikonowanie, montaż szafek, uchwytów i luster.
Ważne:
Biały montaż obejmuje szereg czynności. W zależności od tego, co chcesz zainstalować i podłączyć, zakres działań będzie inny. Jeśli przeprowadzasz remont mieszkania, może być konieczny demontaż starego wyposażenia. Do wszystkich prac najlepiej jest zatrudnić fachowca, którego znajdziesz w rankingach Oferteo. Przeglądaj wśród specjalistów od remontu łazienki z Warszawy lub Twojego miasta.

Montaż baterii łazienkowej i montaż umywalki

Montaż umywalki zależy od rodzaju umywalki łazienkowej:

  1. Jeśli jest to umywalka klasyczna, czyli wisząca, mocuje się ją za pomocą kołków rozporowych lub śrub mocujących. Odpływy maskuje się półpostumentem lub postumentem. Można do niej zamontować syfon w wersji dekoracyjnej, którego nie trzeba przykrywać maskownicą.
  2. Możesz zdecydować się na umywalkę wiszącą na stelażu. W tym przypadku stelaż należy przykręcić do ściany za pomocą śrub. Jest on stelażem podtynkowym, a więc niewidocznym po montażu. Po przygotowaniu instalacji mocuje się również podtynkowy element baterii umywalkowej i plastikową część, która łączy syfon z odpływem umywalki. Stelaż można obudować płytkami lub inną okładziną.
  3. Jeśli twój wybór padnie na umywalkę stojącą, zintegrowaną z postumentem, umieść ją przy ścianie, w której znajduje się odpływ.
  4. Możesz też wykonać umywalkę wolnostojącą, którą przytwierdza się do podłogi, a następnie uszczelnia się krawędzie silikonem sanitarnym.
  5. Na rynku dostępne są też umywalki zintegrowane z blatem. Montuje się je w następujący sposób:
    • Umywalka podblatowa – od spodu do blatu mocuje się ją na śruby: umieszcza się ja w otworze w tym blacie tak, że jest instalowana na równi z nim.
    • Umywalka nablatowa – umieszczana na blacie, tj. cała misa umywalki jest na nim, a pod nim montuje się tylko jej syfon. W blacie trzeba wykonać otwór, w którym zmieści się misa, a pod nią syfon i instalacja odpływu. Na koniec nakłada się silikon na uszczelkę i przytwierdza na stałe umywalkę do blatu. Na koniec następuje montaż baterii łazienkowej oraz syfonu.
    • Umywalka wpuszczana w blat – montuje się ją podobnie do umywalki nablatowej.
  6. Istnieją również umywalki montowane na szafce łazienkowej przy użyciu silikonu sanitarnego. Ważne jest, aby tego rodzaju uszczelnienie znalazło się na krawędzi, gdzie szafka styka się z umywalką oraz umywalka ze ścianą.
Uwaga!
Bez względu na to, który model wybierzesz, pamiętaj, że podłączenie armatury łazienkowej powinno odbyć się dopiero po przygotowaniu przyłącza wodno-kanalizacyjnego instalacji sanitarnej.

Jeśli chodzi o baterię łazienkową, można wybrać baterię stojącą lub ścienną. Baterie ścienne muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości:

  • 25 cm ponad górną krawędzią umywalki,
  • 10-15 cm nad krawędzią wanny,
  • 120 cm nad ziemią, mierząc od podłogi – bateria natryskowa.

Montaż WC i/lub bidetu

Elementem obowiązkowym w toalecie jest miska ustępowa. Coraz częściej montuje się także bidety. Oba elementy wyposażenia są zaliczane do armatury łazienkowej, a ich instalacja wchodzi w zakres prac białego montażu.

WC i bidet należy podłączyć do rury kanalizacyjnej oraz instalacji wodnej, a także przymocować do podłoża. Do tego celu stosuje się najczęściej zestawy podtynkowe. Przy białym montażu podtynkowym należy w odpowiedni sposób zainstalować cały zestaw w ścianie, a następnie wykonać obudowę z wykorzystaniem płyt karton gips, w której wycina się otwory. Jeśli to konieczne, wykonuje się uszczelnienie instalacji wełną mineralną.

Aby uzyskać pewność, że fachowiec prawidłowo zamontował WC lub bidet, należy przeprowadzić test szczelności.

Montaż brodzika i kabiny prysznicowej

Coraz więcej osób rezygnuje z wanny na rzecz prysznica (lub wstawia kabinę jako drugi integralny element wyposażenia). Podczas wykonywania białego montażu należy zamontować brodzik i kabinę prysznicową, wraz z syfonem oraz natryskiem. Na koniec wykonuje się uszczelnienie.

Brodzik trzeba dopasować do łazienki i własnych wymagań, podłączyć go do odpływu i wypoziomować. Dopiero później montuje się kabinę prysznicową z wykorzystaniem specjalnych listew montażowych, które są przytwierdzane bezpośrednio do ściany.

Ważne:
Wszystkie łączenia ze ścianą czy podłogą trzeba zasilikonować, aby nie dostawała się tam woda.

Montaż odwodnienia liniowego lub punktowego

W nowoczesnych aranżacjach łazienkowych rzadko kiedy pojawiają się klasyczne brodziki. W większości przypadków są zastępowane odpowiednim spadkiem kafelków podłogowych, który prowadzony jest do odwodnienia liniowego lub punktowego w podłodze.

W takim przypadku biały montaż powinien być poprzedzony odpowiednim projektem łazienki, ponieważ konieczne jest obniżenie poziomu podłogi o kilkanaście centymetrów. Miejsce połączenia odwodnienia z pionem kanalizacyjnym musi znajdować się niżej niż odpływ, z zachowaniem spadku:

  • co najmniej 2,5 % w kierunku kanału, w przypadku montażu odwodnienia liniowego z jednej lub z dwóch stron;
  • co najmniej 1,5 % w kierunku kanału, w przypadku montażu odwodnienia punktowego; spadek zachowany powinien być z czterech stron, by uzyskać kształt koperty przy odpływie.

Kolejne prace przy białym montażu odwodnienia liniowego lub punktowego obejmują:

  1. Wypoziomowanie kanału.
  2. Wypełnienie przestrzeni wokół kanału do wysokości kołnierza izolacyjnego.
  3. Przymocowanie do kołnierza wodoszczelnej membrany.
  4. Wykonanie izolacji wodochronnej na całej podłodze oraz powierzchni otynkowanej ściany prysznica do wysokości około 1,5 m.
  5. Umieszczenie taśm izolacyjnych w narożnikach.
  6. Układanie płytek od strony odpływu – ruszt powinien znaleźć się około 2 mm poniżej poziomu płytek.

Montaż panelu prysznicowego

Panel prysznicowy skutecznie zastępuje zwykły natrysk ze słuchawki prysznicowej. Urządzenie przeznaczone jest do zamocowania na ścianie i wymaga jedynie podłączenia zaworów do instalacji wodociągowej.

Montaż wanny łazienkowej

Przy montażu wanny trzeba zwrócić uwagę na jej typ oraz sposób instalacji. Zanim jednak osadzisz samą wannę, usuń z podłogi wszystko, co mogłoby utrudniać biały montaż.

Wanny instalowane są z wykorzystaniem:

  • uchwytu, służącego do montażu wanny do ściany,
  • stelaża,
  • nośnika wykonanego ze styropianu.

Montaż wanny bezpośrednio do ściany wymaga jej ustawienia w wybranym miejscu. Zaznacza się wówczas położenie uchwytów ściennych, np. ołówkiem. Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów oraz montaż uchwytów i wanny. Konieczne jest podłączenie także systemu przelewowo-odpływowego. Obecnie to najczęściej stosowane rozwiązanie, które w łazienkach naszych dziadków było realizowane z wykorzystaniem korka na łańcuszku. System ten pozwala na zatkanie odpływu wanny, jeśli chcesz się wykąpać albo odetkanie przy wypuszczaniu wody z wanny.

Łatwiej wykonuje się biały montaż wanny na stelażu, czyli na regulowanych nóżkach. Najpierw przytwierdza się wannę do stelaża na ceownikach (profil konstrukcyjny z metalu przypominający kształtem literę C) i mocuje nóżki, kiedy wanna jest odwrócona do góry dnem. Następnie ustawia się wannę w pożądanym miejscu i ją poziomuje. Na koniec można przystąpić do wykonania zabudowy.

Nośnik styropianowy to element, który posłużyć może do zamontowania wanny. Jednocześnie pozwala na jej ocieplenie i wygłuszenie. Można go zastosować przy montażu wanny stalowej lub akrylowej. Nośnik wykonany jest ze styropianu EPS, siatki z włókna szklanego oraz z folii uszczelniającej w płynie. Może mieć kształt odpowiadający kształtowi wanny lub składać się z modułów, pozwalających na dopasowanie do wanny, którą montujesz.

Przy montażu wanny na nośniku dopasowujesz go do niej, a następnie ustawiasz w miejscu montażu i docinasz tak, by dopasowany był do przewodów instalacyjnych. Po umieszczeniu wanny na nośniku należy zaznaczyć obrys jej podstawy oraz odpływu, przykręcić syfon i wykonać próbę szczelności. Jeśli nie pojawiły się wycieki, montuje się nośnik na stałe. Pamiętać trzeba o konieczności wycięcia w nim otworu rewizyjnego, by móc w razie potrzeby uzyskać dostęp do instalacji. Spód nośnika przyklejasz bezpośrednio do podłogi przy użyciu zaprawy klejowej, sprawdzasz, czy jest wypoziomowany i nakładasz piankę montażową na dno nośnika i jego górne krawędzie. Układasz w nim cienką folię i osadzasz wannę. Kiedy zamontujesz syfon na stałe, obciąż wannę wodą, by móc ocenić jej wypoziomowanie. Jeśli wanna jest ustawiona równo, możesz wykafelkować płytkami nośnik, dla estetycznego wykończenia obudowy.

Montaż grzejnika łazienkowego

Biały montaż to także montaż grzejnika łazienkowego. To urządzenie grzewcze podłączane jest do centralnego ogrzewania z wykorzystaniem dwóch rur: zasilającej, w której płynie ciepła woda, oraz rury powrotnej z wodą zimną. Sposób podłączenia grzejnika zależy od wybranego typu kaloryfera i sposobu prowadzenia rur. Możliwe jest podłączenie zwykle od dołu lub z boku.

Alternatywnym wyborem jest grzejnik elektryczny, który podłącza się po prostu do gniazdka i zawiesza na specjalnych uchwytach.

Biały montaż elektryczny – co to jest i kiedy należy go wykonać?

Co to jest biały montaż elektryczny? To ogół prac wykończeniowych związanych z elementami elektrycznymi w łazience czy toalecie, gniazdkami, włącznikami czy punktami oświetleniowymi. Trzeba zaplanować przebieg instalacji elektrycznej, a następnie wykonać wszystkie podłączenia.

Biały montaż elektryczny wykonuje się przed położeniem kafelków w łazience, ponieważ w ten sposób można ukryć w bruzdach w ścianach wszystkie kable i przewody oraz wykonać instalację podtynkowych gniazdek, bez potrzeby ryzykownego wycinania na nie miejsc w istniejącej glazurze.

Ile kosztuje biały montaż w łazience i kuchni? Cennik 2023

hydraulik montuje muszlę klozetową

Jednoznaczne wskazanie tego, ile kosztuje biały montaż, nie jest możliwe.

Oto orientacyjne ceny białego montażu – cennik z 2023 roku:

  • biały montaż elektryka – cennik od 70 zł za punkt elektryczny (sprawdź też: Cennik usług elektrycznych),
  • montaż kabiny prysznicowej – cena od 200 zł,
  • montaż geberitu – cena od 250 do 350 zł,
  • montaż odpływu liniowego – cena od 300 zł,
  • montaż kabiny z brodzikiem – cena od 300 do 1000 zł,
  • montaż baterii podtynkowej – cena od 100 do 200 zł,
  • montaż umywalki – cena od 100 zł,
  • montaż wanny – cena od 170 zł do 600 zł, plus obudowa – od 100 do 300 zł,
  • montaż wc – cena od 150 zł.

Od czego zależy cena białego montażu?

Ceny białego montażu różnią się pod wieloma względami. Według specjalistów od remontu łazienek z Wrocławia cenniki firm zajmujących się takimi pracami mogą być różne z uwagi na między innymi:

  • rodzaj zlecanych prac i stopień ich skomplikowania,
  • region, w którym są one wykonywane,
  • rozplanowanie miejsc podłączenia urządzeń;
  • liczbę wykonawców – jeśli w danym mieście czy miejscowości jest wielu fachowców od białego montażu, konkurencja wymusza obniżenie cen;
  • wykonawcę – czy to znana na rynku marka, czy mało znany, początkujący fachowiec.

Biały montaż – koszty dodatkowe

Dodatkowe usługi w ramach białego montażu pociągają za sobą mniejsze koszty, ale sumarycznie mogą one dać całkiem sporą kwotę. Mowa tu o układaniu glazury, montażu listew przypodłogowych czy akrylowania sufitu. Można do nich zaliczyć też koszt wieszania szafek łazienkowych, półek lub lustra. Za powieszenie lustra czy szafki w łazience trzeba zapłacić od 30 do nawet 65 zł za sztukę. Z kolei kafelkowanie pociągnie za sobą koszt od 110 do 150 zł za m² w przypadku prostego układania płytek o wymiarach 30x30 cm.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące białego montażu

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco