Co trzecia osoba w Polsce nie zabezpiecza domu przed włamaniem – raport
Pod koniec lat 90. wskaźnik wykrywalności kradzieży z włamaniem wynosił 24%. Obecnie sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej – liczba stwierdzonych przestępstw zmalała przeszło czterokrotnie, a w ponad połowie przypadków udaje się wykryć sprawców. Polacy są jednak przezorni i często instalują systemy zabezpieczeń w nowo wybudowanych domach. Według najnowszego Raportu o budowie domów, przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, blisko 70% respondentów zabezpieczyło je przed włamaniem.
Z poradnika dowiesz się
Statystyki włamań z podziałem na województwa
Według policyjnych statystyk, najwięcej kradzieży z włamaniem w 2021 roku zostało stwierdzonych w województwie śląskim (10 370). Najbezpieczniejsze pod tym względem było województwo podkarpackie (1 424).
Wskaźnik wykrywalności najwyższy był w województwie świętokrzyskim (70%). Najniższą wartość odnotowano dla województwa mazowieckiego (39,9%).
Czym i jak zabezpieczają się Polacy?
Osoby decydujące się na mieszkanie w domu muszą liczyć się z faktem, że odpowiedzialność za zabezpieczenie budynku przed włamaniem zazwyczaj spoczywa w pełni na ich barkach. Wśród osób budujących dom z zabezpieczeniami antywłamaniowymi blisko 68% zdecydowało się na instalację systemów alarmowych. 64% zaimplementowało kamery monitoringu. Popularnym rozwiązaniem są również drzwi i okna antywłamaniowe oraz montaż specjalnych rolet.
Mniej osób zdecydowało się na pełną obsługę firmy ochroniarskiej, było to blisko 26% respondentów. Podobnym zainteresowaniem cieszyło się rozwiązanie dotyczące zabezpieczenia bram garażowych.
Wybór odpowiedniej formy zabezpieczenia przed włamaniem może być trudnym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają wystarczającej wiedzy w tym temacie. Warto w takiej sytuacji poszukać informacji na temat efektywnych systemów zabezpieczeń domu w internecie. Szczególnie interesujące wydają się być coraz bardziej popularne rozwiązania smart home. Warto rozważyć też skorzystanie z porady specjalisty. Konsultacja taka pozwoli wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.
Bezpieczeństwo a rozwiązania smart home
Jak wynika z raportu Oferteo – największego w Polsce serwisu łączącego firmy świadczące usługi w różnych kategoriach z potencjalnymi klientami, ponad 30% respondentów zdecydowało się na wykorzystanie technologii smart home w nowym domu. Jako powód takiej decyzji blisko 46% z tych osób wskazało na względy bezpieczeństwa. Była to jedna z trzech najważniejszych przyczyn zainteresowania takimi rozwiązaniami.
Wśród urządzeń z kategorii inteligentnego domu znajdują się także te, które mają zwiększyć poziom bezpieczeństwa, również przed włamaniem. Wśród najpopularniejszych typów inteligentnych urządzeń montowanych w nowych domach znalazły się: alarmy – na które zdecydowało się prawie 70% osób inwestujących w instalacje smart oraz kamery monitoringu – do których przekonało się przeszło 50% osób. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się smart zamki do drzwi, na których montaż zdecydowało się 18% respondentów korzystających ze smart home.
Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.
Jak oceniasz ten poradnik?
Dziękujemy za Twoją opinię!Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści
Więcej poradników o budowie domów
Tablica informacyjna budowy jest obowiązkowa na każdej budowie, która wymaga wydania pozwolenia. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa inwestycji i pracujących na niej osób. Za wywieszenie tablicy odpowiada kierownik budowy, niemniej zakup i wypisanie danych leżą w gestii inwestora. Co powinna zawierać prawidłowo wypełniona tablica informacyjna budowy? Czy musisz ją umieścić przy swoim placu budowy?
23.02.2023W ciągu ostatnich 10 lat koszt budowy domu znacznie wzrósł. Wynika to z faktu, że podrożały materiały budowlane. Jednak wciąż istnieje możliwość wybudowania domu za 200 000 zł. Jakiego rodzaju dom musisz wybudować, aby zmieścić się w tym budżecie? Dlaczego budowanie w technologii szkieletowej to podstawa niskiej ceny domu, niezależnie od tego, czy dążysz do stanu surowego czy do deweloperskiego?
12.01.2021Ceny działek budowlanych są coraz wyższe, ale istnieje dla nich tańsza alternatywa w postaci gruntów rolnych. Jest jedna istotna różnica. Działka rolna uniemożliwia postawienie domu jednorodzinnego osobom, które nie są rolnikami. Jeśli chcesz wybudować dom na działce rolnej, pierwszym krokiem jest odrolnienie działki. Sprawdź, jak pod względem formalnym wygląda przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Czy jest to kosztowne?
24.05.2023Chęć realizacji marzenia jest głównym powodem, dla którego Polacy budują dom – wynika z Raportu o budowie domów Oferteo.pl. 25% inwestorów decydowało się na budowę, żeby zwiększyć powierzchnię mieszkalną. Prawie 60% osób, wybierając miejsce zamieszkania, kierowało się walorami okolicy. Szczególne znaczenie dla Polaków miała bliska lokalizacja terenów zielonych.
23.01.2023Budowa domu jest skomplikowanym i wieloetapowym procesem, który może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Przy tak dużej inwestycji, konieczne jest opracowanie dobrego planu – nie zapomnij o dopełnieniu formalności oraz kontrolowaniu budżetu. Od czego zacząć budowę domu jednorodzinnego w 2023 roku?
09.03.2023Jednym z kluczowych elementów planowania inwestycji jest określenie budżetu. Obecnie zadanie to jest dodatkowo utrudnione przez niestabilną sytuację na rynku materiałów budowlanych. Według danych z ostatniego Raportu o budowie domów Oferteo.pl, zbilansowanie budżetu sprawiło trudność co piątemu inwestorowi.
19.01.2023